ZHA - wymuszenie zastosowania quirka

Hej,
Posiadam kilka “plugów” / wtyczek Tuya o oznaczeniu TS011F producent: _TZ3000_okaz9tjs
Podłączone są do HA przez ZHA na donglu sonoff. Mój problem związany jest z tym, że część z nich (wcześniej zainstalowanych) pracuje za pomocą quirka i w ZHA prezentowane są tak:
image

Te w ostatnim czasie instalowane prezentują się tak:
image

Jak widać do tych wcześniej instalowanych ładuje się quirk a do nowych nie. Problem polega na tym, że w tych nowych, nieprawidłowo odczytywana jest wartość prądu. Zamiast 400mA odczytuje 400A co powoduje nieprawidłowe odczyty kWh w panelu energia. Stąd moja prośba o pomoc:

  • jak wymusić, dla nowych urządzeń zastosowanie quirka?
  • lub opcjonalnie jak wymusić przeskalowanie pomiaru (podzielenie wskazania poboru prądu przez 1000?)
    Problem wydaje mi się, że pojawił się wraz z ostatnimi aktualizacjami HA.

lub opcjonalnie jak wymusić przeskalowanie pomiaru (podzielenie wskazania poboru prądu przez 1000?)

{{ states('sensor.nazwa_sensora') | float / 1000 }}

w telegraficznym skrócie

  • napisać nowego który pasuje do nowej wersji sprzętu
    lub
  • zmodyfikować starego, aby na warunki sprawdzające dopasowanie załapała się zarówno stara wersja jak i nowa (o ile nowy sprzęt działa identycznie ze starym pod wszystkimi istotnymi względami), identyfikator “producenta” (cudzysłowy, bo Tuya olała oryginalne przeznaczenie tego identyfikatora) często nie jest jedynym elementem, który jest dopasowywany, więc mimo, że tu pasuje, to z pewnością coś innego się “rozjeżdża”

Rozwiązanie opcjonalne działa - dziękuję za pomoc.

No ok, a co jeszcze jest “dopasowywane”?

Jednak mam podejrzenie, że nie tędy droga (urządzenia kupione są w tej samej dostawie) ale podpinane do ZHA przed i po aktualizacji HA.

Skoro uważasz, że kwestią jest aktualizacja, to jak dla mnie wniosek jest prosty - dorobiono w międzyczasie obsługę wbudowaną w integracji ZHA i quirk nie jest już potrzebny, więc powinieneś usunąć na próbę jedno z urządzeń dodanych wcześniej, usunąć quirka i dodać je ponownie w zwykły sposób,

Masz też drogę alternatywną cofasz HA core do takiej wersji jak przy pierwszym dodawaniu i dodajesz nowy sprzęt identycznie jak wtedy, a potem aktualizacja HA core.

Ale skoro jest już pełna poprawna obsługa to quirk jest zbędny (ale rozumiem, że nie jest skoro wartości się nie zgadzają), więc to moment na zgłoszenie issue
bodajże tutaj

Znalazłem rozwiązanie problemu. Uzupełniam poniżej. Jak się okazało problemem jednak było to, że quirk nie był ładowany ponieważ nie rozpoznawał urządzenia (wygląda na to, że urządzenia wcześniej rozpoznane, do których quirk się ładował były w wersji 20 A a tymczasem te do których nie chciał to wersje 16A.

Rozwiązaniem było dodanie kawałka kodu do quirka, który można ściągnąć stąd:

Fragment brakujący, który należało dodać znajduje się tu:

Podsumowując, problem związany był z tym że quirk nie rozpoznawał pluga TS011F_TZ3000_okaz9tjs w wersji 16A a jednocześnie nie miał problemu z wersją 20A

2 polubienia