ZHA Zigbee kalibracja Smart Plug

Dzień dobry.
Mój HA powoli się rozbudowuje, jakiś czas temu kupiłem w jakiejś promocji wtyczki za pół ceny i może byłem niepotrzebnie chytry bo nie do końca działają OK.
Takie:


W synmie to są reklamowane do Tuya, ale z Tuya nie mam jak sprawdzić, bo mam tylko dongla Zigbee w Synology, moze z Tuya by to pokazywało OK
Pokazują raczej OK napięcie i moc, ale bzdurne zużycie i prąd:
image
Prąd wydaje się być przesyłany w mA, a jest pokazywany w A, a zużycie energii bardziej mi tu pasuję to podzielić przez 100. Urządzenie to inkubator, który chodzi od piątku, jakieś 53h, max pobór to 120W, obciążenie oczooptycznie oszacowałem na 20% ten max i 80% 8W sam wentylator. To by dawało przez 53h 1.6kWh, czyli /100 pasuje.
Da się gdzieś w HA to ustawić, by wysyłane dane zapisywał z tymi przelicznikami?

Na szybko to zawsze możesz użyć/utworzyć sensor template (yaml lub pomocnik jak wolisz) i skorygować wedle uznania te źródłowe wskazania.

Na forum jest sporo przykładów takich konstrukcji.
Sprawdź czy o to chodzi, zakładam, że wartość (u Ciebie Suma dostarczonej energii) jest atrybutem), podstaw swoje wartości w narzędzia deweloperskie → szablon …

{{ (state_attr('sensor.smart_plug_salon_dekoder_energy', 'energy') | float / 100) | round(2) }}

1 polubienie

Dzięki za podpowiedź, skorzystałem z pomocnika i najbardziej mi spasował licznik mediów, niestety to nie to, zrobiło mi się jakieś sumowanie odczytów, powalczę z tym jeszcze. Teraz przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.

Masz utworzyć sensor typu Template, co można zrobić za pomocą YAML albo posługując się specjalnie do tego stworzonym pomocnikiem Template, a nie licznikiem mediów.
Zasady tworzenia takich sensorów masz opisane pod linkiem, który podał Ci przedmówca.

2 polubienia

No ja rozumiem, tylko pojąć nie mogę i nie wiem jak to zrobić, dlatego napisałem że będę drążył samodzielnie wskazany kierunek. W pomocnikach nie widzę sensora, tylko jakieś całki w “sensor pochodnej” czy “sensor pór dnia”.
Teraz znalazłem opcję, czyli z zakładki Integracje trzeba przeskoczyć na Pomocnicy, +utwórz pomocnika, przeskrolować na dół pomijając sensory, wskazać {} Template, tu dopiero jest wybór sensor binarny/sensor (zwykły?), wybieram to Template a sensor, wpisałem nazwę, magiczną linijkę {{ (state_attr(‘sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii’, ‘energy’) | float / 100) | round(2) }}, jednostki kWh, Device class Energia, Klasa stanu całkowita (w drugim dla prądu “pomiar”, zapisałem oba. Operacja zakończona sukcesem, pacjent nie daje oznak życia, nic mi to nie pokazuje.
No ok, ale doczytałem, że MariuszAK, założył, że to jest atrybut, więc poszukałem co tu można jeszcze wstawić, bo u mnie to wygląda inaczej:

i zamieniłem magiczną linijkę na:
{{ (states(‘sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii’, ‘energy’) | float / 100) | round(2) }}
I działa.
Teraz musze obczaić co z tym dalej zrobić. Bo jak zrobiłem ten nieszczęsny licznik mediów, to on mi się doklejał do gniazdka:


Proszę, jak ładnie mi zlicza sumę watów :D.
A ta templatka sobie powstała i tak żyje tylko dla siebie.
Będę szukał dalej, jak macie jakieś pomysły to piszcie.

Pokaż co pokazuje twoje gniazdko w narzędziach deweloperskich → stany (tak jak pokazałem swoje kilka postów wyżej).

Trochę tego jest:



Dwie ostatnie pozycje to te z pomocnika.
W ogóle to dodało mi się to gniazdo do HA to jako włącznik światła, a nie przełącznik.


U ciebie gniazdko prezentuje dane nie jako atrybuty encji, ale jako osobne encje czyli nie używasz state_attr tylko states więc musisz użyć kodu takiego

{{ (states('sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii') | float / 100) | round(2) }}

skoro policzyłeś, że należy to co podaje gniazdko podzielić przez 100 to jest ten zapis /100 w powyższym kodzie. Tworzysz nowy skorygowany o to obliczenie sensor template … (oczywiście podstawiając jednostki dla energii a nie mocy jak na obrazku poniżej).


wklejając w state template powyższy kod . oczywiście musisz dla device class dać energy i w state_class total_increasing. Dalej możesz utworzyć nowego pomocnika wybierając licznik mediów i podając jako źródłowy ten sensor nowo utworzony i cykl w jakim chcesz aby zliczał … czy ma to być dzienny, tygodniowy, miesięczny czy roczny (tworzysz tyle i taki jakie chcesz).

Wydają się być ok .Energia jest jak chciałeś podzielona przez 100 w stosunku do źródłowej. Natężenie prądu też w porządku.

1 polubienie

Dziękuję, miałem skonfigurowane jak napisałeś, brakowało mi zrobić z tego licznik mediów, jak ogarnę obowiązki to wieczorem siądę do tego.

Dzień dobry po dłuższej pauzie.
Jednak porzuciłem tę drogę, zawsze bym myślał o tym, że jest tam to kulawe urządzenie. Jednak urządzenie nie jest do końca kulawe. Kupiłem bramkę Zigbee WIFI do Tuya, sparowałem z takim gniazdkiem i pobór prądu oraz kWh pokazywane są OK. Gniazdko jednak było z nowej dostawy, drugie sparowane z Zigbee w HA pokazuje prawidłowo prąd w amperach, to i zliczać będzie OK. Dalej wziąłem jedno starsze gniazdko używane w HA i przeniosłem je do Tuya. Też pokazuje prąd OK. To ta integracja Zigbee jakoś nieprawidłowo mi interpretuje przesyłane dane. Starsze gniazdko ma nadruk Elivco model LSPA9, nowsze nie ma żadnego nadruku, ale HA wykrywa jest niemal tak samo jako _TZ3000_iTuJuzInaczej ale ten sam model TS011F, dodatkowo stare gniazdko zaświeca czerwoną LED podczas stanu aktywnego, nowsze niebieską.
Gniazdko widoczne w HA przez integrację Tuya wymaga włączenia encji od mocy, napięcia i natężenia, pokazuje wartości OK, reszty już niestety Tuya nie przekazuje do HA.
Mam więc tu prośbę, czy podczas dodawania urządzeń są tworzone jakieś pliki konfiguracyjne, do których można się dostać i tam zmodyfikować przelicznik amperów?
Generalnie to problemów mi się tu mnoży, jeden przycisk zigbbe ma możliwość zdefiniowania double click, inny nie, czujniki T/RH z LCD wieszają się po dodaniu w HA, z Tuya działają OK. Mam nieodparte wrażenie, że pogrzebanie w jakiś plikach może rozwiązać część problemów, ale nie mam pojęcia od czego zacząć. Na internetach trafiam na rekonfigurację polegającą na resecie i ponownym dodaniu, co nic nie zmienia.


No i jeszcze jak widać powyżej, Tuya prawidłowo widzi urządzenie jako secket, a HA dodaje to jako światło.

@Kacza dopiero teraz, na podstawie print screena dowiedziałem sie, że korzystasz z ZHA (Zigbee Home Assistant).

W przypadku ZHA możesz zmienić/stworzyć “szablon” rozpoznawania urządzenia Zigbee korzystając z tzw. quirk. Osobiście używam innego oprogramowania do Zigbee - Zigbee2MQTT (Z2M) więc w temacie ZHA nie jestem wstanie pomóc.

Ustawienia → Urządzenia oraz usługi, zakładka urządzenia, wyszukujesz encję twojego błędnego światła.
Screenshot - 20.07.2024 , 11_37_10

Screenshot - 20.07.2024 , 11_34_28

zmieniasz klasę urządzenia

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź artpc, niestety ja nie widzę takiej opcji.


Trzeba włączyć jakiś zaawansowany tryb żeby to widzieć?
Nowsze gniazdka działają OK choć mają niemal identyczne oznaczenia, może to firmware, zastanawiam się, czy Tuya nie byłaby w stanie wgrać nowszego firmware, może w tym jest problem, ale Tuya twierdzi, że wersja 1.3.0 jest najnowsza.
OK, sprawdziłem jeszcze w tym nowszym gniazdku i tu faktycznie jest widoczna opcja zmiany klasy urządzenia w ustawieniach, w tym problematycznym jest jak na zrzucie ekranu.
Zostawię na parę dni w Tuya, może coś wgra. Niestety jak gniazdko znowu dodaję w HA to dodaje tak samo.
Edit:
Niestety przełączenie na Tuya w przypadku tych gniazdek niewiele daje, bo choć w aplikacji pokazuje kWh prawidłowo, to nie przekazuje tego do integracji w HA, gdzie dostępny jest tylko przełącznik, dodatkowo mogę pokazać napięcie, moc i prąd. Może gdzieś w ustawieniach na serwerze tuya trzeba by to udostępnić.

W temacie pisałeś, że to Zigbee, więc zapomnij - ten konkretny model z tym konkretnym firmware najprawdopodobniej nie jest jeszcze w pełni obsługiwany w ZHA.

Próbowałeś skutecznie usunąć z ZHA i dodać ponownie? Jeśli to nie załatwia sprawy, to musisz poczekać lub sobie napisać konwerter (bo nie jest w 100% pewne, że zrobi to ktoś inny), w ZHA to się nazywa quirk (ale skoro pytasz o jakieś podstawy to tego raczej nie zrobisz).
ZHA jest aktualizowane razem z HA core, więc masz motywację do regularnych aktualizacji HA.

1 polubienie

Do tej indywidualnej konfiguracji z quirk jeszcze jestem za cienki, ten tydzień spędziłem na walce z licznikiem i integracją PV.
W Tuya żaden nowszy firmware się nie pojawił, znowu mnie zaatakowała jakąś promocja na Ali i zamówiłem 5 nowych gniazdek żeby rozciągnąć sygnał po domu, 4 20A zgłosiły się jako przełączniki ale znowu z poborem za dużym w A i źle zliczonymi kWh, jednak to jest przelicznik x1000, po prostu myli mA z A i kWh w Wh, nie wiem skąd wziąłem to x100, pewnie przez cos przesunięcia przyjąłem tak na czuja. Piąte gniazdko 16A, tańsze o 0,9$ działa OK, czyli loteria na co się trafi.
Raczej wrócę na razie do pomocników, niestety @MariuszAK zgubiłem się w miejscu gdzie robię licznik mediów - po co mam to robić. W innym gniazdku jak mam już kWh i total_increasing to w panelu energia mogę to od razu dodać w panelu “poszczególne urządzenia” i tu mi robi wszystkie statystyki. Licznik mediów jest potrzebny czy to jest alternatywa dla gotowca w zakładce Energia? Panel Energia w ogóle akceptuje zarówno “całkowita” jak i “całkowita wzrastająca”, ale w tej drugiej opcji sensor chyba będzie mi dodawał kolejne wartości widoczne w kWh czujnika pierwotnego do aktualnej wartości w pomocniku? Muszę wziąć jakąś tradycyjną żarówkę i potestowac…

Po testach wyszło mi, że przelicznik dla A jest /1000, dla kWh jest jednak /100, nie rozgryzałem quirk’ów, ale nie wiem czy to pomoże, skoro mam kilkanaście gniazdek tego samego typu, tak samo wykrywanych, ale mają różnie podefiniowane jednostki. Na razie każde indywidualnie zrobiłem na pomocniku.
Tymczasem borykam się ze znikaniem urządzeń Zigbee po przekroczeniu 40 w sieci.
Edit2: Udało mi się sflaszować dognla CC2531 i podpiąć go pod Zigbee2MQTT, wszystkie problematyczne gniazdka są wykrywane w tej integracji prawidłowo, również te OK dalej są OK, czujnik T/RH też został wykryty i przekazuje temp/RH bez problemu jak w ZHA.
Przy 40 urządzeniach w ZHA+SONOFF 3E zaczęły się pierwsze problemy ze znikaniem urządzeń, może zrobię tak, że chłopczyki na prawo, dziewczynki na lewo i jakoś dobiję do 60 z dwoma integracjami.