Zigbee + apple homekit

Czesc.

Wlasnie przeprowadzilem sie do nowego domu, w ktorym mam kilka termostatow od ogrzewania podlogowego, kilka dopuszkowych sciemniaczy i przekaznikow oxt. Chcialem sterowac tym wszystkim za pomoca apple homekit i zakupilem bramke ZemiSmart kompatybilna z HomeKit’em ale w HomeKit widze tylko same przekazniki. Nie widac termostatow i sciemniaczy. Ponadto, nie jestem w stanie zmienic ustawienia przekaznika z bistabilnego na mono - caly czas wraca na bi…

Wyczytalem w netach, ze dobrym rozwiazaniem moze byc Conbee 2. Tutaj chcialem zapytac czy dobrze rozumiem to co wyczytalem. Conbee musi byc wpiete do jakiegos komputera, pc, laptop czy raspberry. Rozumiem, ze nie mozna tego wpiac tylko do zasilania w listwie?

  1. Czy w takim wypadku skupic sie na ZHA czy 2qmtt?
  2. Conbee 2 + raspberry bede mogl nirmalnie dodac do homekit’a i bede tam widzial wszystkie moje urzadzenia?

Ma być wpięty tam gdzie jest HA i tam go będziesz konfigurował.

NIE, jak wyżej musi być wpięty do Portu USB w HA.

Czyli HA jest oprogramowaniem do zarzadzania a Convee tylko antenka, tak?

Patrzac na oficjalna strone 2mqtt, nie pisza tam o HA. Zamiast HA moge korzystac z Zigbee2MQTT? Czym to sie rozni?

Dzieki za odpowiedz.

Nie ma czegoś takiego jak 2mqtt, jest Zigbee2MQTT, jeśli chcesz pisać skrótowo używaj powszechnie przyjętego skrótu Z2M.

Nie widzę szans na sukces po tym pytaniu, ale z grubsza biorąc tak jest jak myślisz - centralkę stanowi jakieś oprogramowanie jak np. serwer HA oraz coś pośredniczącego łączącego z donglem - koordynatorem (w tym konkretnym przypadku Conbee2 może to być deConz, Zigbee2MQTT albo ZHA).

temat rzeka, HA i Z2M nie mają ze sobą nic wspólnego, Zigbee2MQTT to całkiem osobny serwer, który łączy dongla z dowolnym softem “centralki” za pomocą MQTT (samodzielnie Zigbee2MQTT oczywiście można używać, ale raczej nie w tym celu, o którym myślisz).
HA (jako serwer) integruje się z tym serwerem za pośrednictwem jeszcze innego serwera (brokera MQTT).

Jeśli chodzi o HK to w sumie masz 2 drogi - albo iść drogą oficjalną (urządzenia HK muszą być certyfikowane, żeby to działało “z pudełka” (więc jak kupujesz ZemiSmart, to urządzenia podpięte do tej centralki mają być ZemiSmart, a nie jakieś inne, sprawdź listę kompatybilności)

albo nie, a wtedy np. tak

albo tak

albo na jakieś inne sposoby (ostatnio ktoś o tym pisał , ale nie umiem znaleźć, ludzie używajcie poprawne tagi przy tworzeniu wątków!).

Obrazkowo to wygląda tak:


image Home Assistant to graficzny interfejs sieciowy, centralne oprogramowanie, które łączy to wszystko razem i umożliwia tworzenie automatyzacji, takich jak włączanie światła w przypadku wykrycia ruchu i jest ciemno lub włączanie ogrzewania, gdy wracasz do domu. Asystent domowy


image MQTT to standardowy protokół przesyłania wiadomości dla urządzeń IoT. Jest używany na całym świecie przez różne gałęzie przemysłu. Po zainstalowaniu MQTT w Home Assistant może wysyłać i odbierać te wiadomości. MQTT


image Zigbee2MQTT to interfejs programowy, który pozwala urządzeniom Zigbee komunikować wiadomości MQTT z Home Assistant. Zigbee2MQTT


image Zigbee to powszechny otwarty protokół używany do łączenia „inteligentnych” urządzeń z siecią. Zigbee


Dziekuje za odpowiedzi. Troche mi to rozjasnilo sprawe :).

Teraz jeszcze jedno pytanie. Ktory, wg. Was, standardow bedzie lepszy? deConz, Z2M czy ZHA?

Musisz sprawdzić czy Twoje urządzenie jest kompatybilne z danym systemem

Więcej dowiesz się przeglądając forum pod tagiem #zigbee

To nie są standardy, to są dedykowane serwery zarządzające donglem, (pseudo)standard tu jest jeden - Zigbee.

Specyfika Zigbee to jego pseudostandardowość, więc soft stanowiący bramkę musi posiadać własną bazę wszystkich urządzeń, które odbiegają w działaniu w jakikolwiek sposób od ściśle zdefiniowanych podstaw, a z tego co jest dostępne na rynku to raczej grubo ponad 90% urządzeń (podziękujmy wstępnie Chińczykom, w szczególności Tuya i Xiaomi, bo potrafili nawet spieprzyć kwestię smart-żarówek, gdzie podstawowy i stary jak świat sub-standard ZLL1.0 załatwiał sprawę, ale nie - oczywiście musi być wszystko inaczej).
Oczywiście w grę wchodzi też konieczność rozwoju.