ZigBee CC2531 - zasięg koordynatora

Szanowne grono.

Mam prośbę do Wszystkich tych, którzy mieli lub mają problem z zasięgiem CC2531.
Zaobserwowałem u siebie dość dziwną sytuacje. Wyczyściłem router Wi-Fi (TP-LINKA) z kurzu którego już trochę się nagromadziło z: anten, samego routera oraz przewodów zasilających i zasilacza. Dziwnym zbiegiem okoliczności koordynator cc2531 po tej operacji poprawił swoje “zasięgi” - mimo że jest piętro wyżej oddalony około 2,5m od routera (otwarta klatka schodowa). Jakość połączenia z czujnikiem temperatury wzrosła z 63 do 170 na mapie z2m w tym samym miejscu. Zaskoczony sytuacją wziąłem przenosiłem “końcówkę” w różne inne miejsca, które do tej pory były poza zasięgiem i o dziwo są w zasięgu i do tego stabilne połączenie (nie wywala końcówki). Dodam tylko że nie posiadam w sieci żadnych wzmacniaczy (routerów zigbee).
Jeśli ktoś jeszcze się nie pozbył tego koordynatora, może warto sprawdzić, czy to zjawisko jest powtarzalne, czy to czysty przypadek - tym bardziej że w wielu miejscach w sieci jedni chwalą go sobie za niezawodność, a inni nienawidzą za niestabilne połączenia z końcówkami.
Oczywiście częstotliwość kanałów z WiFi domowego jest na skrajnych końcach z częstotliwością koordynatora - ten parametr się nie zmienił w trakcie tego zdarzenia.

Dlatego mój router jest zawsze czysty, dzięki temu uniknąłem setek problemów :slight_smile:

:smiley:

No niestety, tym razem zjawisko jest na miarę audio-voodoo.

Jak kurz audiofilski :wink:
Oczywiście bez urazy dla kolegi @Marcin_Domański :slight_smile: