ZigBee CC2531 - zmiana "network_key" i problemy na linii z2m a koordynator

Witam forumowiczów.

Właśnie rozpocząłem przygodę pod nazwą ZigBee. Na początek by nie szaleć zaopatrzyłem się w koordynatora CC2531 z antenką
widzianego w systemie jako:


jeśli chodzi o serwerek i wersje HA to jest:

oraz jeden odbiornik zigbee…

Instalacja przeszła błyskawicznie dzięki poradnikowi na youtube… koordynator zaczął działać i się końcówkę udało sparować - wszystko cacy… do czasu aż trafiłem na artykuł gdzie wyraźnie zasugerowano dla bezpieczeństwa zmienić standardowy network_key: co uczyniłem zresetowałem Zigbee2mqtt… i się rozjechał :[
w logach wyczytałem że koordynator ma inne (nadane przy pierwszym uruchomieniu pan_id i network_key i nie wiem jak to uczynić by przyjął nowe wpisane do opcji konfiguracji repozytorium Zigbee2mqtt, powróciłem do starego pan_id i nadal w klapkach…

Ktoś poratuje??
nie znalazłem rozwiązania… na Zigbee2MQTT
próbowałem zresetować koordynatora fizycznie przyciskiem reset - nie pomogło.

Runda 2:
Po powróceniu do starych (domyślnych) opcji konfiguracji z2m - które wczytały się za pierwszym razem do koordynatora - sam z2m zaczął pracować poprawnie… ale chciałbym dla bezpieczeństwa zmienić “network_key”.

Zatrzymaj z2m, przy pomocy file editora w katalogu /config/zigbee2mqtt usuń configuration.yaml i configuration.yaml.bk , zmień sobie te id, daj kanał 25 i uruchom z2m, sparuj urządzenia od nowa.

1 polubienie

dziękuje za naprowadzenie… aby zadziałało trzeba jednak usunąć trzy pliki inaczej przy starcie się wykrzyczy.

Są to:
– configuration.yaml
– configuration.yaml.bk
– coordinator_backup.json

ważne jest też to oczym pisał @macek odpowiedni kanał to wg. moich obserwacji podstawa dla zasięgu i stabilności połączenia z koordynatorem.

Dokładnie dlatego najcześciej w przypadku Zigbee wybierany jest kanał 11 lub 25.