Zigbee Home Automation nie wykrywa Zigbee2MQTT

cześć,
wiele godzin dziś poświęciłem ale udało się w końcu uruchomić Zigbee2MQTT albo przynajmniej tak mi się wydaje bo jestem dość zielony w tych sprawach nie mniej jednak gdy wpisze adres IP z portem 8081 to strona się ładuje. Niestety HA (mam wersje odpaloną na synology ds220+ w docker) nie znajduje żadnego urządzenia a ja nie wiem co wpisać w Zigbee Home Automation w pole Serial Device Path (okno wcześniej wybieram EZSP) gdy wpisze /dev/ttyACM0 wyskakuje błąd gdy w terminalu wpisze komendę /dev/serial/by-id to wyskakuje -sh: /dev/serial/by-id: No such file or directory a z tego co się orientuje to powinna wyskoczyć nazwa i chyba to powinienem wpisać w ww okno chociaż podejrzewam że wtedy to i HA sam by wykrył nowe urządzenie.

inne typu lsusb działają i pokazują np to: ITEAD SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus V2 20230220194155

ps: (korzystam z huba usb i mam tam tez jednoczesnie podpiety dysk USB)

Żeby w ogóle dodac USB do Synka posiłkowałem się tutorialem na stronie Mariushosting

Temat sugeruje, ze nie masz pojęcia co robisz

Zigbee Home Automation to wbudowana w HA integracja Zigbee (bezpośrednio obsługująca sprzęt - serwerem jest wtedy sam HA)

a Zigbee2MQTT to zewnętrzny serwer obsługujący sprzęt Zigbee i protokół MQTT (daje się zintegrować w HA tylko za pośrednictwem brokera MQTT czyli kolejnego serwera).

Skoro uruchomiłeś już Z2M to nie próbuj równocześnie odpalić ZHA z tym samym koordynatorem - to nie ma prawa się udać jeden koordynator może być powiązany tylko z jednym serwerem.

Nie możesz też żydzić na wklejaniu wyników działania poleceń tak jak są, a nie coś takiego

to samo dotyczy skąpienia linków

to ten tutorial?

PS to powyżej to tylko wskazówki do zadania pytania w taki sposób, aby był jakiś punkt zaczepienia

Nie ma w tym nic dziwnego, bo to nie są żadne komendy tylko przykładowa składnia ścieżki

PS nie mam pojęcia czy dockerowa instalacja HA ma coś takiego
Ustawienia → System → Sprzęt → Cały Sprzęt → popup Cały Sprzęt
ale jeśli ma to tam wygrzebiesz ścieżkę do dongla (o ile go jakoś prawidłowo udostępniłeś w tym Synology).
Ale najpierw zastanów się czy chcesz używać ZHA czy Z2M (bo obu naraz z tym samym koordynatorem mieć nie można).

1 polubienie

Jeśli preferujesz poradniki YT, to proponuję ten kanał
https://youtube.com/@BeardedTinker

Jak już zobaczysz dany odcinek dotyczący np brokera MQTT - Eclipse Mosquitto, to doczytaj dokumentację w samym HA.

1 polubienie

Czyli jeśli już odpaliłem Z2H to znaczy że teraz muszę tylko dodać jakieś urządzenie żeby np pokazało się w HA

Jak pisałeś że nie mam pojęcia co robię to moje jedynie się uśmiechać potem zapłakać i na końcu się zgodzić ale i tak sporo udało mi się zrobić

Czy ZHA wykorzystuje połączenie LAN? Może to jest stabilniejsze rozwiązanie zważywszy że Synology nie wspiera USB dongle I nie wykluczone że po update całą zabawia zacznie się na nowo

EDIT:

Czyli wychodzi na to że jak już mam połączenie ZigBee2MQTT z MQTT serwerem to jest już zrobione ale skoro Synology nie za bardzo wspiera dongle usb to może warto by było oddać kupony wczoraj sonoff 3.0 plusE i rozejrzeć się w temacie zigbee LAN (kolega z forum podrzucił takie hasło)

Próbuję zrozumieć to “zdanie” bez znaków interpunkcji i nie wiem czy jest pytaniem, stwierdzeniem?
Jak masz postawiony serwer zarówno Z2M jak i MQTT? Czy są to osobne kontenery Docker’a w systemie DSM?
Jaki system masz na Synilogy, DSM 6 czy 7?

Przepraszam już nie raz mi zwracano uwagę na interpunkcję a ja dalej swoje…
Mam obecnie na Synology system DSM7.2
W Container Manager (dawniej Docker) mam zainstalowany obraz home assistant, eclipse mosquitto, ZigBee2MQTT.
Dziś będę miał pierwsze dwa urządzenia zigbee więc sprawdzę czy się parują z Z2M ale już zaczynam myśleć czy jest sens iść w tą stronę z USB dongle kiedy mam Synology które nie chcę wspierać USB. Nie wiedziałem jeszcze kilka godzin temu że jest coś podobnego opartego na LANie. Tu na forum jest ktoś od kogo można kupić coś takiego z tego co się orientuję. Zastanawiam się jakie ma to wady względem posiadanego Sonoffa zigee 3.0 plus+E

Edit
Działa, udało się. Czujnik otwarcia drzwi został wykryty a HA go widzi.

Może w takim razie jakoś ekspert się wypowiedzieć czy lepiej zmienić Sonoff Zigbee 3.0 dongle plus-E na jakiś inny ale LAN jeżeli tak to na jaki? Jak pisałem wcześniej mam Synology które nie specjalnie wspiera dongle usb i chętnie bym się przesiadł na coś via LAN. Czy są jakieś wady rozwiązania LAN? Jakieś szczególne problemy w konfiguracji? I co kupić ktoś coś poleci?

1 polubienie