Zigbee WH002 - błąd komunikacji

Witam,
Przez bramkę z2m Sonoff ZBDongle-E mam podłączone wiele sprzętów. Wszystkie działają poprawnie poza przełącznikami dopuszkowymi WH002. Podłączenie przechodzi bez problemu. Po podłączeniu wszystko działa, mogę sobie nim przełączać, odczytywać stan. Po kilku godzinach/kilku przełączeniach przestaje działać (błąd poniżej - nie chce się komunikować) i jedyne co pomaga to jego odłączenie i ponowne podłączenie. Wtedy raz zadziała, a raz nie, jeśli zadziała to tylko na krótki czas.

z2m: Publish 'set' 'state' to 'Cyrkulacja' failed: 'Error: ZCL command 0xa4c138e43b654754/1 genOnOff.off({}, {"timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"reservedBits":0,"writeUndiv":false}) failed (Timeout - 37005 - 1 - 43 - 6 - 11 after 10000ms)'

Sytuacja wystąpiła na dwóch różnych przełącznikach (myślałem że pierwszy jest felerny więc wymieniłem go na drugi, ale na drugim wystąpiła identyczna sytuacja).


{
    "countdown": 0,
    "linkquality": 104,
    "power_on_behavior": "previous",
    "state": "OFF",
    "switch_type": "toggle"
}

Przełącznik dość popularny, więc zdziwiły mnie problemy z jego działaniem. Poszukując rozwiązania znalazłem sugestie downgardu Zigbee. Z racji tego, że wszystko działa poza WH002 wolałbym nie ingerować w software. Spotkał się ktoś z podobną sytuacją i znalazł jakieś rozwiązanie?

Sprawdź zasięg Zigbee dla tego przełacznika, najlepiej będzie to widać na wykresie, może jest na granicy dostępności sieci Zigbee bo to typowe objawy braku zasięgu.

LQI=95 pomiędzy bramką, a WH002, więc nie powinno być problemów. Mam smart-gniazdko na LQI=48 umiejscowione dużo dalej niż WH002 i działa bez problemów. W teorii między nimi jest tylko ściana, 4m przestrzeni i same ograniczenia związane z umiejscowieniem modułu dopuszkowo w suporexie.
image
Ale dzięki za trop. Może wyciągnę gdzieś jednego z nich na wierzch i sprawdzę czy może to jednak nie zasięg.

To jest zasięg w danej chwili, sprawdź na wykresie (kolejna osoba, która nie sprawdza tego), na wykresie widać trend zasięgu, może w danym czasie się urywa, może zakłócenia itp. Porównaj to sobie do połaczenia z interneterem: co z tego, że masz połaczenie do internetu 200Mbs od dostawcy skoro w każdej chwili ta przepustowosć może spaść do 10Mbps z powodu różnych warunków, o jakości Twojego połaczenia nie decyduje tylko dana chwila tylko cały okres czasu.

Entity nie ma czegoś takiego jak właściwość lqi, a w ustawieniach z2m nie widzę wykresu zasięgu. Możesz podpowiedzieć gdzie to znaleźć?

W HA, w Informacji o urządzeniu, w Diagnostyka, encja Linkquality, prawdopodobnie masz w encjach ukrytych czyli wyłączonych, musisz najpierw właczyć encję aby była widoczna, od tego momentu bedą zbierane dane potrzebne do wykresu. Osobiście zawsze włączam to dla każdego nowego urządzenia, po pewnym czasie sprawdzam i weryfikuję zasięg, jak jest OK, ponownie wyłączam.

1 polubienie

Dzięki serdeczne za informacje. Włączenie debugowania na device>z2m spowodowało pojawienie się encji, które należało włączyć w celu kolekcji danych. Póki co zasięg oscyluje w granicach 95-104, a komunikacja nie działa. Poczekam na dane z dłuższego okresu i przy okazji spróbuję drugą sztukę która miała ten sam problem umieścić blisko koordynatora i sprawdzę czy tu też będzie problem.