Zigbee z2m, conbee - gubi losowe urządzenia

Grupooo,
Ostatnio otrzymałem mega wielką pomoc tutaj. Może i tym razem będzie podobnie… ale do rzeczy
Mam nowo postawiony HA na terminalu Dell. Typowa czysta instalacja HAOSS. Używam tak zachwalanego przez wzystkich i wszędzie conbeeII. Mam problem, którego nie potrafię rozwiązać. Nawet nie wiem jak go namierzyć. Często - praktycznie codziennie rozłączają mi się losowe urządzenia. W sieci niby widnieją ale zero reakcji. głównie włącniki z IKEI ale nie tylko. Ginie też np włącznik światła tuya zasilany z sieci. Miało być idealnie a nie jest.

Na tak opisany problem czyli brak jakichkolwiek danych dotyczących dodatku którym masz spięty koordynator brak logów, czy conbee podłączony na przedłużce można tylko odpowiedzieć - u mnie działa.

Wszystko uzupełnię co tylko potrzeba. tylko nie mam pojęcia co jest istatne.
obsługuję wszstrko przez z2m - aktualny1.33.0-1
Conbee na przedłużce 1,5m kupiona najlepsza jaka była w sklepie. W gogach właśnie nic sie nie pojawia. jak dzieła to jest ok. Jak przestanie to nawet w logach nic a nic sie nie pojawia, inne urądzenia śmigają nadal a te go nie działają to nie dają znalu życia. Ale jak mam coś pokazać co może pomóc to piszcie.
Sprawdziłem jakie kanały wifi u mnie pozajmowane malutko tego jest… głownie zajęte 1, 3 na 11 czysto

teraz przestał działać włączik tuya. W lugu takie goś:
Error 2023-09-06 14:21:25Publish 'set' 'state' to 'borys_tuya_wlacznik_main' failed: 'Error: Command 0xa________1eb542a/1 genOnOff.off({}, {"sendWhen":"immediate","timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (60))'

Teraz wywaliło włącznik światła… log tym razem pluje błędami:
Error 2023-09-06 18:52:49Publish 'set' 'state' to 'borys_tuya_wlacznik_main' failed: 'Error: Command 0xa4c1383cb1eb542a/1 genOnOff.on({}, {"sendWhen":"immediate","timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (232))'

Debug 2023-09-06 18:52:49Error: Command 0xa4c1383cb1eb542a/1 genOnOff.on({}, {"sendWhen":"immediate","timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (232)) at DeconzAdapter.sendZclFrameToEndpoint (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/deconz/adapter/deconzAdapter.ts:656:23) at Request.send (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/helpers/request.ts:81:20) at Endpoint.command (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/model/endpoint.ts:834:28) at Object.convertSet (/app/node_modules/zigbee-herdsman-converters/src/converters/toZigbee.js:293:17) at Publish.onMQTTMessage (/app/lib/extension/publish.ts:248:36)

Info 2023-09-06 18:52:49MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/log', payload '{"message":"Publish 'set' 'state' to 'borys_tuya_wlacznik_main' failed: 'Error: Command 0xa4c1383cb1eb542a/1 genOnOff.on({}, {\"sendWhen\":\"immediate\",\"timeout\":10000,\"disableResponse\":false,\"disableRecovery\":false,\"disableDefaultResponse\":false,\"direction\":0,\"srcEndpoint\":null,\"reservedBits\":0,\"manufacturerCode\":null,\"transactionSequenceNumber\":null,\"writeUndiv\":false}) failed (no response received (232))'","meta":{"friendly_name":"borys_tuya_wlacznik_main"},"type":"zigbee_publish_error"}'

Debug 2023-09-06 18:53:02Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:02Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:03Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:03Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:04Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:04Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:05Received Zigbee message from 'borys_tuya_wlacznik_main', type 'attributeReport', cluster 'genBasic', data '{"65506":55,"65508":0,"appVersion":80}' from endpoint 1 with groupID null

Debug 2023-09-06 18:53:27Received MQTT message on 'zigbee2mqtt/borys_tuya_wlacznik_main/set' with data '{"state_left":"ON"}'

Debug 2023-09-06 18:53:27Publishing 'set' 'state' to 'borys_tuya_wlacznik_main'

Error 2023-09-06 18:53:38Publish 'set' 'state' to 'borys_tuya_wlacznik_main' failed: 'Error: Command 0xa4c1383cb1eb542a/1 genOnOff.on({}, {"sendWhen":"immediate","timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (233))'

wg mnie błędy pojawiają się jak próbuję wysłać coś do nieczynnego urządzenia. Jeżeli klikam na włącznik np ikea to nie ma nic w logu - bo jest pewnie poza siecią w tym momencie.
Nie wiem czy szukać przyczyny w włącznikach czy HA. Ten tuya jest nowy, ikea mają po 3 lata. W sieci mam 30 urządzeń.

Pomóżcie please bo juz mam ochotę wyj… to wszystko powoli i wrócić do normalnych wlaczników.
Teraz jakby nigdy nic minęło kilka minut i Tuya działa idealnie,błędów nie ma.

Jaka wersja softu w conbee?
W sieci zigbee zadbałeś o odpowiednią ilość routerów?

0x26720700

myślę, żę tak:
urządzenia końcowe 18, rutery 13

Czy powyższe problemy miałeś od początku (uruchomienia Z2M) czy pojawiły się po dodaniu do sieci któregoś z elementów (urządzeń)?

Powiem tak:
dotąd działałem na malinie zabytkowej 2 i CC2531, potem malina padła i zmieniłem na Ai-Speaker Dev3 i CC2531. Działało nawet jako tako. Czasem zamuliło trochę i urządzenie jakieś wolniej zareagowało ale działało. Czasami zdarzyło się też, że jakiś włącznik przestał odpowiadać. Robiłem reconfigure i wracał. W logi nie wnikałem wtedy. Wiadomo - obwiniane za to awansem było najgorsze na świecie CC2531.
W końcu postanowiłem zapomnieć raz na zawsze o problemach drobnych z HA. Przesiadłem się na Della Wyse 5070, Kupiem Conbee2 i jest jak jest.

Doszły ostatnio (równo ze mnianą sprzętu) tuya wlasnie ta co rozłacza się i wlacznik zigbee sonoffa ten dopuszkowy ZBMINI. Reszta od dawna po staremu

Ta w/w tuya to jakiś włącznik sieciowy?
Dla testu usuń ją z Z2M i zobacz co się będzie działo.

tak, dokładnie taki:

właśnie przede wszystkim o niego najbardziej się rozchodzi bo najczęściej sprawia problem.
ale usunę, zobaczymy jak reszta będzie się sprawowała bez niego

W jednej z instalacji mam u Siebie (najprawdopodobniej) taki sam tylko pojedyńczy.

Zobacz w powyższej aukcji w zdjęciach w opiniach klientów czy to nie samo.
Dodam, że nie miałem/mam z nim żadnych problemów.

Ja też mam jeszcze jeden taki i nie mialem nigdy zadnego problemu z nim. Ten miał być taki sam a jest lekko inny. tamten pierwszy ma podświetlenie białe a włączony sielone. ten ma tylko niebieskie ledy króre mogą świecić lub nie, zależnie od ustawień.
Najdziwniejsze, że nie tylko on przestaje działać. są też inne rzeczy. Najlepsze, że są takie, któe zawsze działają w 100% prób, a te zniknięcia zdarzają sie w sumie kilku powtarzających się włącznikach.
Czasami też zdarzy się żarówka ikei że się nie załączy. Ale ponowna próba już działa.
Najlepiej widać to na grupie 4 żarówek na GU10. mam je w grupie i czasami wywołanie włączenia grupy zapali tylko np 2 sztuki. zgaszenie i zapalenie ponowne juz zaświeca wszytkie.
Na prawdę czasami mam wrażenie że to zyje włąsnym życiem

Widzę, że na kanale 11 jest jakaś sieć wifi nie moja. Może to mieć znaczenie? Czy nie ma sensu ruszać? Bym zmienił na iiny kanał ale to parowanie…

Zobacz jak będzie się zachowywać sieć bez tego włącznika. Na zmianę kanału masz jeszcze czas.

tak zrobię, zobaczę jak będzie bez niego przez parę dni. Odezwę się a na ten moment dziękuję

Taka miła odmiana na dziś:
Chciałem wyrejestrować z sieci rzeczony wyłącznik i go zdemontować aby ewentualnie reklamować bo nowy. Pomyślałem, że wydrukuje sonie logi jak sypie błędami. i co?? I wszystko śmiga idealnie. Urządzenia odpowiadają natychmiast, bez opóźnień i błędów, wszystko w sieci jest, włącznik też. Nawet jak klikam kilkanaście razy wszystkimi światłami naraz to nie udaje mi się “zapchać sieci polecaniami” co wcześniej przychodziło bez najmniejszego trudu. Nie wiem już o co chodzi tu ale na razie tuya zostaje w sieci i obserwujemy dalej.
\Co ciekawe umarł mi jeden wlacznik ikea E1743. Najpierw uparcie się parował z włącznikiem aqara (taki sam jak tuya, tyle że z N) i to bezpośrednio, bez udziału HA. Nie wiem dlaczego tak ale nie mogłem ich w zaden sposób odłączyć od siebie. Ale w końcu zdechł. Jest w sieci ale nie działa. i z Aqarą też juz przestał działać. Nie wiem czy on mógł coś mieszać ale leci bez baterii do szuflady.