Zigbee2 mqqt brak połączenia z MQTT server

Witam

już mam dość walki może ktoś będzie w stanie pomóc. Kilka dni temu miałem błąd mqqt : brak możliwości uruchomienia zigbee-herdsman. Po kilku dniach bojów ( na czystym HA oraz na różnych komputerach) stwierdziłem że chyba uszkodzony jest adapter zigbee. Zakupiłem Conbe 2. Ale to nic nie zmieniło… Kilka dni walki później. Niby wszystko działa ale mam błąd połączenia z serwerem w Zigbee2mqttt :

Zigbee2MQTT:error 2021-09-10 11:36:51: Not connected to MQTT server!

Zgłupiałem już trochę od tego :smile:

Konfiguracja Zigbee2mqtt

data_path: /share/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://core-mosquitto
  user: homeassistant
  password: shexee5eeth8Oic
serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz
advanced:
  log_level: info
  pan_id: 6754
  channel: 25
  network_key:
    - 1
    - 5
    - 3
    - 4
    - 2
    - 0
    - 12
    - 15
    - 11
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 14
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  elapsed: true
  last_seen: ISO_8601_local
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental:
  new_api: true
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/dev/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  restartdelay: 1
  initialdelay: 1
  options: '-d -d'
  log: false

Mosquitto broker

logins:
  - username: homeassistant
    password: shexee5eeth8OichoRi
customize:
  active: false
  folder: mosquitto
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_certificate: false

w logach Mosquitto :

31267973: Socket error on client <unknown>, disconnecting.
1631267974: New connection from 172.30.33.1 on port 1883.
1631267974: Socket error on client <unknown>, disconnecting.
1631267975: New connection from 172.30.33.1 on port 1883.
1631267975: Socket error on client <unknown>, disconnecting.
1631267976: New connection from 172.30.33.1 on port 1883.```

wszystki urządzenia są na zigbee.

hasło zmieniłem trochę

Po pierwsze zmień nazwę user-a na inną niż “homeassistant” (ta nazwa “zarezerwowana” jest dla HA) np. mqtt. Po drugie integrację MQTT masz zainstalowaną i skonfigurowaną?

2 polubienia

@rafkan trzeba wprost napisać, że tego użytkownika trzeba najpierw dodać do HA:

Poprawna integracja HA z MQTT a poźniej integracja Z2M z MQTT to chyba “must have” w HA a jak widać, nadal generuje to problemy u użytkowników, może jakiś “step by step” w tym temacie?

@macek założyłem, że skoro @KKKKK wpisał te dane to wcześniej utworzył użytkownika :thinking:
Co do “step by step” ile razy już podawałeś sposób i mnie też się zdarzyło. I tak będą pytania.

Do ostatniej niedzieli wszystko było ok. Po awarii trochę kombinowałem… Dzięki już ruszyło. Teraz tylko wszystko sparować… i sprawdzić konfigurację…

Bardzo dawno temu user o loginie homeassistant tworzył sie automatycznie podczas integracji z MQTT, pokazuje to nawet Grzegorz ze znanego bloga :wink: ale to wprowadza w późniejszym czasie tylko niejasności dlatego nigdy nie tworzę usera o tym loginie.

@macek oj ten blog :grin: :grin: :grin:
@KKKKK napisz co Ci pomogło - będzie to informacja dla innych użytkowników z podobnym problemem.

Jeżeli dobrze pamiętam to pierwszą konfigurację robiłem przy pomocy pewnego znanego bloga… Działało to ostatniej niedzieli :slight_smile: Ciekawy jestem na jak długo moje rasberry da radę z HA :slight_smile: Dzięki jeszcze raz za naprowadzenie.

Raczej długo (wciąż są wydawane wersje HAOS dla RPi0 i “jedynki”, które mają znacznie mniejsze zasoby od modeli 3/3+/4/400), no chyba, że Ci karta TF padnie.

W uruchomieniu Mqqt pomogło dodanie nowego użytkownika + zmiana w konfiguracji (broker, z2m użytkownik i hasło).

Jeżeli coś jest za darmo to nie jest za darmo… Nie jestem w stanie nic sparować… Jedyna rzecz która paruję się bez problemu to przycisk z Ikei… Czasem jakieś żarówki… Masakra…a miało być lepiej… Karty już nie używam - przeszedłem na ssd.

Edit:
Ale to jest idiotyczne… HA wykrył nową integrację Conbee 2. Po jej skonfigurowaniu znowu mqqt przestał działać… Musiałem usunąć integrację Conbee . I ruszyło wszystko nagle pięknie połączyło i działa.

Przed chwilą sparowało czujnik który próbowałem wczoraj dodać… dziś go nie dotykałem…