Zigbee2Mqtt - Backup urządzeń po wymianie koordynatora

Witajcie, mam problem po aktualizacji HA, wywaliło mi wszystkie urządzenia które były podłączone do z2m nie wiem jakim cudem ale akurat w te klocki jestem kiepski

Przy okazji wymieniłem Koordynator na Sonoff USB Dongle Plus -P z wgranym zstack 3.0

wykrywa, łączy nowe urządzenia, ale zupełnie nie widzi starych urządzeń które były przypisane do poprzedniego koordynatora.

wchodząc w ustawienia/wygenerowana konfiguracja widzę że znajdują się tam urządzenia wcześniej przypisane z friendly name itp.

W jaki sposób ( nigdzie nie mogę znaleźć solucji ) mogę bez ponownego parowania każdego urządzenia dodać wcześniej dodane urządzenia

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Kamil

Z jakiego wcześniej korzystałeś koordynatora?

CC2531 - doczytałem o zmianie IEE szukam ale znalazłem tylko nowego …

Jeśli zapoznałeś się już dokumentacją Z2M dotyczącą migracji:

a napisałeś wyżej

to szybciej sparujesz na nowo urządzenia - zachowaj tylko stare/poprzednie nazewnictwo aby nie było potrzeby zmieniać automatyzacji, skryptów czy dashboard-u.

Zapoznałem ale znalazłem tylko info o tym że powinienem sflaszować koordynator nadając mu IEE starego jako dodatkowy i powinno działać … jednak czy gdzieś wyciągnę stary IEE bo odnoszę wrażenie że database.db mam tylko nowy

Moim zdaniem to trud daremny, nie flaszuj starego ieee, bo to można zrobić tylko raz i to nieodwracalny proces, a moim zdaniem to trud daremny, bo nie dość, że chcesz prawdopodonie przejść z Zigbee 1.2 na Zigbee 3.0 (czyli radykalna zmiana stacka) to w dodatku piszesz o utracie konfiguracji związanej z aktualizacją, moim zdaniem nie ma wielkich szans na sukces, więc lepiej sparować wszystko od nowa.

Zgodnie z dokumentacją Z2M taki “przejście” wymaga ponownego parowania wszystkich urządzeń Zigbee tak więc @rafkan podał najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Nie wiemy czy CC2531 pracowało pod stackiem 1.2 czy 3.x, ale domyślne firmware to ZHA1.2
Jakkolwiek trud daremny (no i szkoda zużywać jednokrotną możliwość zapisu adresu!).