Zigbee2Mqtt dziwny problem

Witam. Mam dziwny problem z tym dodatkiem - po każdym restarcie HA muszę go ręcznie uruchomić ponownie aby działał. Działo się to na DELL Wyse (ale o tym w osobnym wątku) i dzieje się to teraz na HP T620 na proxmoxie. Wystarczy zanik napięcia, i musze zalogowac się do HA i ręcznie uruchomić ponownie ten dodatek - Jest na to jakaś rada?
Darek

Zaznaczyć “uruchamianie przy starcie” i “obserwator”

Jest cały czas zaznaczone - powyższe problemy występują pomimo zaznaczenia tych opcji.
Darek

No to jak jest zaznaczone i problem wystąpi to wypadało by przejść do zakładki Logi w dodatku i zobaczyć w czym jest problem i w razie potrzeby podrzucić takie logi na forum.

1 polubienie

Aby Z2M uruchomili się poprawnie musi “widzieć” podłączonego dongla Zibgee i jak dobrze pamiętam, brokera MQTT (do weryfikacji, teraz nie moge tego zrobić). Sprawdź w logach co powoduje problem z uruchomieniem dodatku - moje założenie bo nie napisać dokładnie co i jak jest zainstalowane.

Doprecyzuję - jako koordynatora używam CONBEE. W sieci Zigbee mam 14 sterowników rolet, kilka gniazd 1-faz trzy czujniki ruchu, jeden czujnik temperatury i jednego pilota. Zauważyłem teraz, że problem nie lezy w Z2M, bo ono pracuje poprawnie po restarcie, tylko po restarcie nie widzę danych z czujników i z pilota (urządzenia wejściowe) - mają status “niedostepny” W tym czasie swobodnie moge sterować wyjsciami (gniazda, rolety) . Wygląda na to, że po restarcie HA → Z2M nie przekazuje danych do MQTT - Przekazanie danych z Z2M do MQTT dopiero ma miejsce po ponownym uruchomieni Z2M.
Konfiguracja Z2M

ata_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  host: 192.168.1.101
  port: 1883
  user: xxxxxxxxxxxxx
  password: yyyyyyyyyyyyy
serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - xx
    - xx
    - xx
    - xx
    - xx
    - xx
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - xx
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}

Może coś w tej konfiguracji nie jest dobrze
Darek

Moja konfiguracja Z2M (z CONBEE, Current version: 1.33.0-1)

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8486,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: true
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://core-mosquitto
  user: mqtt
  password: mqtt
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2124565-if00
  adapter: deconz
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 13
    - 15
    - 0
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  elapsed: true
  last_seen: ISO_8601_local
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
availability: false

Z2M przekazuje tylko wtedy, gdy ma co. To MQTT powinno pamiętać stany i po uruchomieniu i podłączeniu się HA podać ostatnie stany z zasubskrybowanych przez HA tematów. Może masz wyłączone w MQTT pamiętanie (retain) ostatniego stanu.

A nie wystarczy to?

To jest właśnie to. Dzięki tej opcji mqtt pamięta ostatni stan.

Tak to nie działa, poprawne polaczenia to HA → broker MQTT ← Z2M czyli wszyscy łącza się do broker MQTT i przez niego wymieniają informacje - publikują tematy, subskrybują tematy. To od konfiguracji klientów (Z2M, HA, itd) brokera MQTT zależy co i jak będzie widziane u innych.

2 polubienia

Witam
wileu - reatin w MQTT jest włączony
szopen - te opcje są włączone
macek - sorry … źle się wyraziłem - co nie zmienia faktu, że problem dalej występuje. Co ciekawsze- jak zrobię restart Z2M z uruchomionego Z2M (np po zmianie jakiś ustawień) to…też dane wejściowe z czujników robią się niedostępne, ale jak zrobię restart poprzez HA - Dodatki - Z2M i kliknę uruchom ponownie to problem znika

Oj, dużo się przy Was nauczyłem - dzięki

Wydaje mi się, że zlokalizowałem bolączkę, otóż po restarcie nie są przekazywane encje z Z2M do MQTT (wszystkie) - ponieważ wszystkie encje z Z2M są podświetlone z czerwonym wykrzyknikiem. (Nie tylko czujniki- upierałem sie przy czujnikach, bo ich widzę od razu - mea kulpa). Wyglada na błąd ustawień Z2M.
Ale dalej nie wiem co czynić

Tak masz w konfigu czy obciąłeś przy wklejaniu?

Nie - mam dobrze
data_path: /config/zigbee2mqtt
Gdzieś mi sie przyciął jeden znak przy kopiowaniu

Restartu Z2M z Z2M nie stosuj, restartuj z poziomu HA.

Mogę wkleić kilka ekranów z konfiguracji.



Na problem zawsze można korzystać z zewnętrznego sysloga

Dziwne, ale wygląda na to, że ruszyło. W ustawieniach Z2M w zakładce MQTT miałem ustawione (zaznaczone) dwie opcje Force disable retain i include device information. Wyłączyłem je … uruchomiłem Z2M ponownie, i… problem zniknął. Włączyłem je ponownie i jak na razie (a wykonałem kilka restartów - łącznie z wyłączeniem zasilania) działa. Wygląda na to że coś w tych ustawieniach było nie tak…