Zigbee2MQTT i Conbee II - nagłe spadki zasięgu

Czołem,
Czy ktoś korzysta tu z Zigbee2MQTT z ConBee II?
Ostatni zmieniłem CC2531 na ConBee II w nadziei na poprawę zasięgu i stabilności działania.
Na CC zasięg był taki sobie, rzadko dochodził do 100, po mimo że płytka jest z anteną, urządzenia są w bliskiej odległości (1 - 3 metry) i brak przeszkód miedzy nimi. No i nie zawsze się sprawnie parowały.

Na ConBee miało być lepiej i zasadniczo jest, ale nie do końca. Jakość połączenia zachowuje się bardzo dziwnie. Po dojściu do około 250 następuje nagły spadek niemal do 0 a później mozolne, kilkudniowe odbudowywanie zasięgu a później kolejne tąpnięcie i cykl się powtarza.

Zastanawiam się gdzie może być przyczyna. Czy to kwestia sprzętowa czy softwarowa? Czy ktoś się spotkał z takim zjawiskiem?
Zasięg wachanie 1

Gniazdko Blitzwolf SHP13 w ogóle ma ciekawe wahania.
Zasięg wachanie 2

Conbee pracując w deconz korzysta z innego przelicznika LQI dla node’ów niż ten który występuje w Zigbee2MQTT. Początkiem grudnia DE wypuściło nowy firmware między innymi do conbee II o numerze 0x26680700 który ma naprawić wspomniany wyżej przelicznik.


Szczegóły tutaj Software changelog
Jeśli komuś potrzebna jest ta opcja można testować.
Od siebie dodam, że w najmniejszym stopniu taki przelicznik LQI w żadnym stopniu nie wpływa na działanie conbee w Zigbee2MQTT.

1 polubienie

Zaktualizowałem firmware conbee. Zobaczymy czy pomoże. Dzięki.

Pytanie prawie w temacie bo korzystam od kilku dni z Conbee2 z zigbee2mqtt i widzę że buduje sieć tzn przynajmniej lqi rośnie :sunglasses: Czy wyłączenie sieci powoduje że buduję się ona od nowa? Czy to prawda że można to przyspieszyć wyłączając na ok 20 min? Czy da się sprawdzić wersję firmware Conbee2 w HA?

Na jedno pytanie Ci mogę odpowiedzieć w z2m → Settings → About → coordinator revision - masz wersję software conbee

Na pierwsze dwa pytania - nie.

Skoro mój temat jakoś tam powrócił, to wypadało by napisać że przypadłość o której wspominam na początku nadal występuję. Mimo że zaktualizowałem firmware.
Nie traktuje tego jako problemu ale jako ciekawostkę, bo sama siec działa stabilnie.

U mnie podobnie. Lqi dochodzi do max i idzie od 0 znowu

To o co pytasz jest w instrukcji producenta conbee

Ja korzystam od dwóch lat przedłużaczy o długości 50 cm.

Zasięg zależy od wielu czynników ale jak chcesz aby Ci wszystko działało to budując sieć zigbee zadbaj o włączenie w nią urządzeń które będą routerami.

dzięki,
póki co nie przewiduje urządzeń będących routerami, poki co termostaty, czujniki otwarcia okien i czujniki temperatury. Zobaczymy na ile idea HA mi się spodoba, to bede dokładał kolejne klocki

Uwierz - szybko zweryfikujesz to stwierdzenie.

2 polubienia

To wszystko wyjdzie w praniu.
Mój pierwszy cel to poprawić ogrzewanie w domu i zautomatyzować je na tyle, żeby nie musiec ruszać termostatów jak sie otworzy okno.
Kiedyś może jeszcze ogarniemy temat opuszczania rolet, ale to przy okazji jakiegoś remontu, bo póki co są na taśmy. Dołożenie silników będzie sie wiązać z pruciem bruzd pod kable i dokładnie przełączników.

@yacenty Tak się składa, że @rafkan miał na myśli fakt, że sieć kratowa działa kiepsko (by nie powiedzieć tragicznie słabo) bez urządzeń będących routerami (wtedy de facto nie jest to wcale sieć kratowa, bo brakuje w niej “samego sosu”, którym są routery).

Oczywiście tam gdzie sięgnie bezpośredni zasięg koordynatora, to bateryjne urządzenia końcowe będą działać, ale z zasięgiem bezpośrednim bywają problemy (jeśli zdajesz sobie sprawę z tego jak propagują fale radiowe, to będziesz w stanie znaleźć optymalny punkt umieszczenia koordynatora, a wcale to nie oznacza geometrycznego środka pomieszczeń).

1 polubienie

Powinno być 4-5m do conbee z jedną ścianka po drodze (8cm)
jakies ciekawe aktywne urządzenia możecie polecić do systemu? żeby robiły za routery

Zależy co kogo interesuje, przeważnie “inteligentne żarówki” Zigbee są dobrymi routerami (i bez problemu można kupić wypusty producentów, którzy zbyt daleko nie odbiegają od standardu - np. Ikea czy Philips/Signify).

troche ignoranckie pytanie, ale nie widze przypadku użycia.
kupujac inteligentna żarówke musze również zmienić przełącznik of off? czy zakładam inteligentą żarówke, przełącznik na ON zawsze, a żarówką steruję za pośrednictwem HA?

Jeśli chcesz mieć z tych żarówek użytek, to oczywiście muszą być w tej samej sieci Zigbee, czyli by je sterować lokalnie musisz się doposażyć też w piloty (bo router do działania wymaga stałego zasilania).


Zamiast wymieniać żarówki możesz wymienić klasyczne przełączniki na “inteligentne” Zigbee w wersji “z N” (jakkolwiek wtedy jest to trochę loteria, bo większość z tego co jest na rynku to “chińczyki” średnio trzymające się standardu, a raczej wykorzystujące w nim pewne luki dające zbyt dużą dowolność producentom, więc nie mogę obiecać, że trafisz na routery, które działają).


wrócę jeszcze do tego

Serwera do backupu nie popsujesz, tylko on może zakłócać działanie koordynatora Zigbee…
(bo nie chodzi o to, że to Zigbee jest źródłem zakłóceń, choć oczywiście w jakimś minimalnym stopniu jest, ale o to że zakłócenia pochodzące od komputera/SBC czy NASa mogą mieć wyższą moc RF od sygnału użytecznego dla Zigbee i uniemożliwić działanie koordynatora, bo on do transmisji radiowej używa bardzo małej mocy, ale przede wszystkim nasłuchuje innych urządzeń Zigbee, których siła sygnału jest tysiące razy mniejsza, co wynika z podstawowych praw fizyki).

czyli potrzebowałbym coś tego typu?

Fragmenty z opisu:
"Działa bez przewodu “N”

Ten produkt nie wymagają podłączenia przewodu N"
czyli z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że ten model NIE jest routerem, przeczytaj jeszcze raz co napisałem (to jest wersja “bez N”).