Zigbee2mqtt na ConBee 2

Hm, u mnie mimo że mam w konfiguracji zigbee2mqtt wpisane:

frontend:
port: 8099
experimental:
new_api: true

to na tym porcie pod adresem IP HomeAssistanta nic nie na słuchuje… Nie rozumiem tego. W logach nie ma żadnych błędów, wszystko się startuje prawidłowo, oczywiście LQI są jakieś niskie typu: 0,1,2

A żeby było ciekawiej to plik /config/zigbee2mqtt/configuration.yaml nie posiada wpisu: new_api: true tylko cały czas “experimental”: {} . Jak poprawie w tym pliku wpis na new_api i zresetuje z2m to ponownie jest “experimental”: {}

Cześć.

Żeby nie mieć problemów z Chińczykami kupiłem Conbee2 i próbuje zainstalować na hasio Rpi4.
Zastanawiałem się na czym uruchomić (Deconze, zigbee2mqtt, ZHA). Zdecydowałem się na Z2M.

MQTT broker działa od dawna.

Konfiguracja Z2M

Cytat
data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters:
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: ‘mqtt://192.168.188.250:1883’
user: xxxx
password: Bxxx
serial:
port: /dev/ttyACM0
advanced:
log_level: warn
pan_id: 6754
channel: 11
network_key:
- 1
- 8
- 5
- 7

LOGI

Cytat
[05:34:57] INFO: Previous config file found, checking backup
[05:34:57] INFO: Creating backup config in ‘/config/zigbee2mqtt/.configuration.yaml.bk’
[05:34:58] INFO: Adjusting Zigbee2mqtt core yaml config with add-on quirks …
[cont-init.d] zigbee2mqtt.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
[services.d] done.
[05:34:59] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …
zigbee2mqtt@1.18.1 start /app
node index.js
Zigbee2MQTT:error 2021-04-16 05:35:23: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-04-16 05:35:23: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-04-16 05:35:23: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2021-04-16 05:35:23: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
at ZStackAdapter. (/app/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:94:31)
at Generator.throw ()
at rejected (/app/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:25:65)
npm ERR! code ELIFECYCLE
npm ERR! errno 1
npm ERR! zigbee2mqtt@1.18.1 start: node index.js
npm ERR! Exit status 1
npm ERR!
npm ERR! Failed at the zigbee2mqtt@1.18.1 start script.
npm ERR! This is probably not a problem with npm. There is likely additional logging output above.
npm ERR! A complete log of this run can be found in:
npm ERR! /root/.npm/_logs/2021-04-16T03_35_23_489Z-debug.log
[05:35:23] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …
zigbee2mqtt@1.18.1 start /app
node index.js

W tym miejscu musisz dopisać:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz

oraz upewnij się, że wpisałeś właściwy port a najlepiej w konfiguracji wpisz zamiast portu adres urządzenia w postaci:

serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE123456-if00
  adapter: deconz

Po drugie pamiętaj aby conbee podłączyć do RPI na przedłużce.

Dziękuję.

Zadziałało.

Tak z ciekawości z jakiego dodatku korzystacie?
(Deconze, zigbee2mqtt, ZHA)

Ja korzystam z wszystkich trzech. Większość urządzeń mam na deconz, kilkanaście na Z2M oraz testowo ZHA. Z tym, że deconz i Z2M działają mi z conbee a ZHA z CC2652P.

To spora ta sieć Zigbee, można by powiedzieć, że masz wszystko na Zigbee, podzielisz się informacjami?

Ja wiem czy spora, na deconz mam 45 urządzeń, na Z2M 13 a ZHA 3. WiFi to 28 urządzeń.

Spora sieć, masz wiedzę jakie urządzenia Zigbee się sprawdziły, to samo dotyczy sie urządzeń Wi-Fi.
Cenne są takie informacje jak https://github.com/basnijholt/home-assistant-config#my-devices, wiadomo czym się zainteresować, czasami tylko ceny odstraszają.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak zapytasz o konkretny czujnik/urządzenie wtedy będę mógł opisać swoje doświadczenie z nim. Dodam tylko, że jeśli chodzi o WiFi to większość - 12 szt. to włączniki “ścienne - dopuszkowe”

https://allegro.pl/oferta/conbee-2-zigbee-usb-gateway-od-dresden-elektronik-10804625229