Zigbee2mqtt na ConBee 2

Cześć
Używam w/w konfiguracji i nie było wcześniej problemów. Dziś rano się okazuję, że nie działają mi światła i piloty.
Większość urządzeń zasilanych nie była połączona, jedynie większość bateryjnych przy niskim lqi 25. Po kilku restartach HA lqi wzrosło do 36 i teraz mam połączenie z 99% procentami urządzeń.
Co mogło spowodować taką sytuację, gdzie szukać ?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Podałeś za mało informacji, jakiej wersji Z2M używasz, logów, konfiguracji dodatku. Z fusów ciężko wróżyć.

Wersja 1.18.1-1, w logach czysto natomiast konfiguracja raczej domyślna

Poza tym lqi nie ma znaczenia. I tak Conbee2 pokazuje od 0 do 255 i nazad. Pytanie co za światła, czy widać te urządzenia w ogóle w systemie

Światła Philips w większości ale jest też lidl, gniazdka Tuya. Urządzenia widoczne w systemie ale brak komunikacji.

I nie da się zapalić nawet z Dashboard w tej wersji wtyczki?

No nie, wgrywałem z backup’u i też kicha. Generalnie wyglądało jakby wszystkie routery jakoś wycięło

To sparuj ponownie. Nic nie stracisz poza czasem

Wolałbym wiedzieć co się wy… 74 urządzenia na nowo, do tego HA i nod-red - masakra i z tyłu głowy, że jutro może znowu pierdyknąć

Tak mi się skojarzyło że u mnie czasem przestaje odczytywać stan żarówek. Nic nie daje nie tylko włącz wyłącz w HA ale nawet kontaktem tradycyjnym. Trzeba wykręcić i wkręcić. I nic z tym nie zrobię innego

Piotrze, mam np pasek led z Lidla i też padł, gniazdko blitzwolf i to samo.
Przekopałem internety i nic sensownego nie znalazłem.

@Hubert jak masz wpięty conbee, bezpośrednio czy na przedłużce?

@rafkan na przedłużce

To wklej jeszcze konfig z2m

Jeśli w logach z2m nic niepokojącego nie ma to nie mam pomysłu co to może być. Restartowałeś maszynę na której masz HA?

@rafkan Kilkakrotnie ! wyciągałem conbee, zmieniałem miejsce położenia i wtedy zaczęło lei zaczęło od 35 i po godzinie było więcej i do teraz mam 122 na większości urządzeń. Wcześniej wartości były różne faktycznie od zasięgu a teraz większość ma tą samą. Sytuacja jest stabilna ale ch…a jak to klasyk powiadał :wink:

Może sąsiad zaczął też używać HA i również ma klucz sieci żywcem skopiowany z przykładu i właśnie przejął twoje urządzenia :stuck_out_tongue: (żarcik, ale oparty na załączonym konfigu, więc nic nie straciłeś jeśli jesteś w lokalizacji potencjalnie zagrożonej takim scenariuszem - wypada zbudować sieć od nowa z jakimś bardziej unikalnym kluczem).

Spora sieć Zigbee po awarii odbudowuje się od kilkunastu minut do kilku dni o ile nie uwalimy koordynatora (używam generalnie innych rozwiązań i innych koordynatorów niż Conbee, ale tak to wygląda z moich doświadczeń z innymi systemami Zigbee) przy czym najgorzej jak się coś wysypie w trakcie aktualizacji firmware (a z tego co widzę, niedawno w Z2M wprowadzono możliwość łatwej aktualizacji).

PS przykładowo aktualizacja pilota z Ikei zajmuje koło 3 godzin (urządzenia zasilane sieciowo ogarniają to znacznie szybciej).

Nie patrz na LQI przez HA bo Conbee ma bug ze wskazaniami przez Z2M.
Włącz sobie dostęp do Z2M przez przeglądarkę i na mapie powinny być realne wskazania.

A mogło się tak zdarzyć przez to, że kilkakrotnie w przeciągu paru minut restartowałem HA ?