Witam Panowie mam problem z zigbe2mqtt nie chce się uruchomić. Próbowałem downgrade tak samo nie pomaga. Wszystkie urzadzenia na zigbee działają ale nie mam mozliwosci podejrzenia konfiguracji ani nie moge dodac nowych urządzeń. Załączam screeny z konfiguracja. Prosze o pomoc.
Postaraj się wklejać tekst a nie fotki. Jaką masz wersję Z2M. Próbowałeś zatrzymać dodatek (Z2M) i ponownie uruchomić?
Dodawałeś może jakieś nie obsługiwane urządzenie przez converter-y?
Witam @rafkan próbowałem ponownie urichomic dodatek ale nie dawało to skutku. Wersja dodatku teraz jest najnowsza. Pomoglo odłączenie serwera od prądu i podlaczenie ponowne. Dodatek sie uruchomil i mogę wejsc w panel zigbe2mqtt.
Nie działaj tak drastycznie, masz od tego opcje - Wyłącz system.
Zakładka: Ustawienia ➜ Sprzęt ➜ Trzy kropeczki ➜ Wyłącz system
Ja pierdzielę, a potem to ludzie czytają…
Reboot hosta (o ile masz natywny HAOS) jest nieco ukryty
Ustawienia → System → Sprzęt → hamburger menu → Uruchom ponownie system
Restart systemu nie pomogał.
Chyba ze ten o ktorym piszecie rozni sie od tego. Przepraszam z góry za glupoty które mogę popełniać. Jestem świeżym uzytkownikiem ha. Nie jestem programistą a elektrykiem.
To co pokazałeś restartuje TYLKO serwer HA (jeden z wielu kontenerów w całej instalacji, przykładowo innym kontenerem jest broker Mosqitto czy w ogóle każdy z Dodatków) a NIE całą maszynę.
A oburzyłem się “ruskim resetem”, bo finalnie można w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić instalację (natywny HAOS skonfigurowany domyślnie jest stosunkowo odporny, ale można choćby stracić którąś z baz danych).
Rozumiem teraz i dziękuję za podpowiedzi. Myslisz ze to chwilowy problem czy cos z konfiguracją?
EDIT:
Ogolnie mam serwer tzn. Terminal dell wyse od 2 miesięcy i to jego pierwsze odcięcie prądu. Też jestem przeciwnikiem takich rozwiązań ale nie wiedziałem co już zrobić
To się okaże, proponuję monitorować zasoby
poniżej tylko przykład (prawdopodobnie karta sieciowa ma inną ścieżkę)
sensor:
- platform: systemmonitor
resources:
- type: disk_use_percent
arg: /home
- type: disk_use
arg: /home
- type: disk_free
arg: /home
- type: swap_use_percent
- type: swap_use
- type: swap_free
- type: memory_use_percent
- type: memory_free
- type: memory_use
- type: processor_use
- type: load_1m
- type: load_15m
- type: processor_temperature
- type: last_boot
- type: ipv4_address
arg: enp1s0
- type: ipv6_address
arg: enp1s0
oraz zaglądać w logi to właściwie obowiązkowe przy jakichkolwiek problemach…
Hmm to jest tylko kwestia terminologii, ale tak naprawdę masz cale mnóstwo serwerów na tym samym hoście - niemal każdy z Dodatków jest serwerem.
Przykładowo osobnymi serwerami są: Zigbee2MQTT, Mosquitto i HA (a może masz ich więcej, np. Samba czy FTP, czy nawet Terminal/SSH).
Mam taką karte stworzoną w dashboardzie do monitorowania zasobów i sieci oraz updateow. Widze ze na twojej liscie jest ich więcej, dodam sobie te których nie mam. Tak masz racje karta w zależności od terminala ma różny wpis.
Home assistant core celowo narazie nie robie upadate poniewaz juz raz robiłem i wysypała mi sie przy tym integracja music assitant.
Bo trzeba czytać breaking changes i modyfikować konfigurację by pasowała do nowych rozwiązań, gdy nastąpią przełomowe zmiany (to jest niestety warunek konieczny postępu).
To jest szybko rozwijający się projekt open-source i niestety nie można zatrzymać się w czasie, jeśli dopuścisz do sporych zaszłości w konfiguracji to bardzo trudno się z nich wygrzebać - przykładem niech będzie integracja MQTT, w której zmiany wprowadzono pół roku temu (i to pół roku mieliśmy na dostosowywanie konfiguracji), a teraz jest wycofywana obsługa starego formatu konfiguracji tej integracji.
Na okazję konieczności czytania breaking changes
przygotowałem nawet specjalny (i aktualizowany na miarę wolnego czasu) wątek