Zigbee2MQTT nie wykrywa ponownie wcześniej usuniętych urządzeń

witam serdecznie, jak w temacie. Dodałem bez problemów sensor drzwi Aquara, później go usunąłem z listy (nie wiem po co, !!). chciałem go dodać ponownie, włączyłem parowanie, wcisnąłem przycisk w sensorze, migał itd - niestety nie pojawia się już na liście… czy ślad o nim dalej może być gdzieś w systemie i dlatego nie chce go parować ponownie ? będę wdzięczny za pomoc, to moje pierwsze kroki z HA

Sprawdź czy nie zablokowałeś urządzenia na stałe

Zapewne przypadkowo zaznaczyłeś wrzucenie go na czarną listę.

nie, przy usuwaniu nie zaznaczałem że ma być blokowane, lista pusta.

  1. Bateria dobra ?
  2. tryb parowania w Z2M ustawiony na Wszystkie

Po normalnym procesie parowanie nawet gdy nie widać tego w Z2M spróbuj klikać co 1s przycisk parowania urządzenia.

Z2M ustawiony na Wszystkie i po kliknięciu w Zezwól na dołączanie powinien pokazać się timer jak na zrzucie

Screenshot - 20.07.2022 , 18_18_48
@wontroba

przepraszam, nie mogę tego znaleźć ani w ustawieniach ani w yaml - to dopiero moje początki, gdzie to mogę sprawdzić ?

W miejscu zaznaczonym na czerwono wybierasz “Wszystkie” lub do konkretnego routera:

Zrestartuj proszę z2m i sparuj.

tak, mam, oczywiście.

gdzieś czytałem, że bateryjne gdzieś zostają w bazie pomimo usuwania, będę dalej szukał

Nie spotkałem się z czymś takim żeby urządzenie nie połączyło się ponownie po usunięciu z Z2M
A jakieś inne urządzenie możesz połączyć ?

A to nie będzie chodziło o limit urządzeń w koordynatorze? Te słabsze jakiś tam miały, o ile pamiętam. Może w międzyczasie, po usunięciu, coś doszło nowego i teraz nie chce się dodać?

Mam to samo z Xiaomi Wireless Switchem. Urządzenie nie skonfigurowało mi się poprawnie więc chciałem je usunąć (+wymuś usunięcie, ale bez blokady ponownego dołączenia). I niestety nie da się sparować ponownie. Sprawdzałem w katalogach po IEEE i nigdzie nie ma śladów tego urządzenia.

Nie jest to raczej problem z koordynatorem, bo kolejne urządzenie dodaje się bez problemu (Conbee II, 32 urządzeń).

Restart dodatku nie pomógł, restart całego HA też nie. Zaktualizowałem dodatek z2m i to również nie pomogło. Co ciekawe, po aktualizacji dodatku wskazania baterii niektórych czujników z aqary spadły z ponad 90% na mniej niż 50% :woozy_face:

Ręczne dodanie w /config/zigbee2mqtt/devices.yaml też nie przyniosło efektu.

@wontroba udało ci się rozwiązać problem?

Więc jest to (prawdopodobnie) problem z urządzeniem (nie dodało się poprawnie za pierwszym razem), ten Xiaomi Wireless Switch ma jakiś model (bo po nazwie handlowej to ja się nie podejmuję go zgadnąć, choć zakładam, że wiem jaki)?

Wymieniłeś ogniwo zasilające na nowe? (ostatnio ktoś się pochwalił problemami związanymi z omyłkowym (?) użyciem ogniwa guzikowego po terminie ważności, czasem można trafić na przeterminowane już w sklepie…)
Proces parowania jest stosunkowo prądożerny, więc na zużytym ogniwie może się nie udać.

Tak jak sugerowano wyżej również sugeruję pobudzać sprzęt w trakcie parowania.

Zmieniono algorytm szacowania stanu baterii (ostatnio co wersja były w tym zmiany), bo tu bodajże Xiaomi olało raportowanie, więc (o ile jestem na bieżąco) poziom jest obecnie szacowany liniowo z napięcia ogniwa.
Użyj sprzętu jakiegoś renomowanego producenta, który raportuje stan ogniwa na poziomie firmware, to nie będzie żadnych zmian między wersjami (bo jest on czytany wtedy bezpośrednio).

PS niektóre urządzenia (w szczególności zigbee3) wymagają następującej procedury (mam wprawdzie inny koordynator zigbee1.2)

  1. uruchomienie parowania w z2m (zamiast klikać w górnym pasku menu w krótkotrwały tryb parowania, w ustawieniach można ustawić sobie stały tryb parowania - to zapobiega timeoutowi, ale trzeba pamiętać by go wyłączyć po skończeniu roboty!)
  2. uruchomienie Touchlink scan (oczywiście do parowania w trybie touchlink urządzenie musi być bardzo blisko koordynatora powiedzmy do 20cm)
  3. zresetowanie urządzenia (co wprowadza je w tryb parowania)

Po takich opisach to trudno pomagać, wg mnie to chyba ten przycisk - Xiaomi WXKG01LM control via MQTT | Zigbee2MQTT. Dla testów usunąłem urządzenie z wymuszeniem w GUI Z2M, restart Z2M w GUI i ponowne parowanie przycisku (z bardzo dużej odległości od koordynatora bo zapomniało mi się, że trzeba to zrobić z bliska) przeszło bez problemu, trochę dłużej trwał proces “Wywiad zakończony”.

Zapytam a jak parujesz? Napewno tak:
“Naciśnij i przytrzymaj przycisk resetowania na urządzeniu [z tyłu obudowy] przez ± 5 sekund aż niebieskie światło [z tyłu obudowy] zacznie migać.”

niestety nie nazwałbym tego rozwiązaniem, przez 3 dni resetowałem, updateowałem wszystko i nic. po tygodniu raz jeszcze podszedłem do tego i najnormalniej , jak gdyby nigdy nic, wszystkie zagubione sprzęty znalazł za pierwszym parowaniem

Tak, to ten przycisk Xiaomi WXKG01LM. Nie doprecyzowałem modelu, bo szukałem rozwiązania od strony systemu. Zobaczyłem światełko w tunelu po znalezieniu analogicznego tematu.

Wymieniłem baterię i nadal nic. Z dwoma takimi przyciskami nie miałem żadnych problemów konfiguracyjnych; zapewne trafiłem na trefną sztukę - zleciłem już zwrot.

Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi @szopen @macek @wontroba

W razie takich problemów warto sobie sprawdzić Mapę ZigBee czy dane urządzenie nie wisi .
Czasami pomaga wciskanie przycisku parowania na urządzeniu zaraz po sparowaniu ( wysyła stan batt. temp itp. )

Witam, pozwolę sobie podpiąć się do tematu. dodawałem TuYa Model CX-0726 i jw. jeden z 3 (jestem w trakcie wymiany czujników BT) źle się dodał. Usunąłem go (bez zaznaczania że ma być zablokowane trwale) i dodać ponownie nie mogę. Pominąłem go i dodałem bez problemu kolejny, a ten milczy jak zaklęty. Szukając urządzeń trafiłem na “/config/zigbee2mqtt/devices.yaml” okazał się listą urządzeń, zacząłem sprawdzać i porównywać i natrafiłem na wpis o urządzeniu którego nie ma na liście w Zigbee, nie ma na liście urządzeń w HA.
A oto ten wpis ‘0x14b457fffe4f9813’:
friendly_name: ‘0x14b457fffe4f9813’
Czy to może być powód niemożności dodania urządzenia? czy mogę go zahaszować lub usunąć? Jak zrobić to bezpiecznie.

Dwa pozostałe to:
0xa4c1383b ff301935
0xa4c138d9 0e29dfab
Jak widać to te mają wspólny początek więc to raczej nie to, jak znaleźć powód/przyczynę blokady?

Możesz usunąć, najpierw zatrzymaj Dodatek Z2M.
Oczywiście nie uszkodź struktury pliku (ale to chyba widać ile trzeba wywalić).

Zadziałało, usunąłem “dziwny” zapis, i po godzinie oczekiwania wyjąłem dodatkowo baterię z czujnika. Kolejne 20 minut i zadziałało.