Zigbee2mqtt przestaje sie komunikować

Cześć. dzień dobry!

Jeśli chodzi o HA jestem nowicjuszem (~1 miesiąc, ale sporo czytałem wcześniej), z automatyką domową już trochę się bawię (prawie 3 lata) - głównie to było /jest SmartLife/Tuya ale powoli przestaje mi to wystarczać

Na razie eksperymentuje z HA - pierwotnie mialem na VirtualBoxie , ale pojawiły sie pierwsze problemy z Conbee2 (rozłączanie, znikał z listy urządzeń, zawieszał Z2M i tylko restart HA pomagał) - wiec zmieniłem na instalacje HAOS generic

Poki co inicjalnie przywracając z backupu cala dotychczasową konfiguracje (Conbee2/Deconz mam na Z2M poprzez Mqtt) - moze to jest błąd…

objaw problemu: po nieokreślonym czasie (zdarzyło sie 30 minut, kilka godzin, ale też półtorej doby - czyli zupełnie bez reguły) mimo iż dodatek Zigbee2mqtt wygląda że działa (w sensie interface jest osiągalny) to urządzenia Zigbee przestają sie komunikować - pomaga na ogół restart z poziomu Z2M

uwidoczniłem encje Zigbee2MQTT Działanie- ale ona nic nie pokazuje (tzn pokazuje ze dziala dopoki nie puszcze restartu)- znalazłem gdzies na innym forum opartą właśnie o taka encje automatyzacje Watchdoga ktory w razie czego restartuje Z2M - ale tu chyba nie ma jak widac tutaj zastosowania :frowning:

Conbee zaktualizowałem przez kompa do najwyższej dostępnej wersji producenta

aha dodatkowo (choc nie mam jak tego dobrze sprawdzić) oprocz ha z Conbee mam jeszcze działającą bramkę Zigbee tuya - mam sporo urządzeń typy switche , czujniki ktore docelowo oczywiście chce mieć w jednym ekosystemie HA ale dopóki nie bede mial pewności ze dziala to stabilnie , nie mam odwagi sie przelaczyć (zresztą to trochę pracy przy parowaniu i odtwarzaniu automatyzacji )

EDIT.: sprawdziłem dzięki podpowiedzi szopen’a - w HA Zigbee mam na kanale 11, poprawiłem też wklejenie kodu z loga. Więc dwie bramki z różnych ekosystemów działają mniej wiecej w tym samym pomieszczeniu - aczkolwiek odseparowane są przepierzeniem i jakimiś 1-2 metrami odległości
w SmartLife widze jest to channel:20

EDIT2.: conbee kupiłem używkę , ale w pełni sprawną wg sprzedającego , ale tez nie wiem czy skoro potrafi to działać np dzień lub dwa a czasem godzinę to może byc problem hardwareowy - na liście sprzętu cały czas dongiel jest widoczny

EDIT3.: wklejam informacje z mojego systemu HA oraz kawałek loga


version | core-2024.2.1
-- | --
installation_type | Home Assistant OS
dev | false
hassio | true
docker | true
user | root
virtualenv | false
python_version | 3.12.1
os_name | Linux
os_version | 6.1.74-haos
arch | x86_64
timezone | Europe/Warsaw
config_dir | /config

<details><summary>Home Assistant Community Store</summary>

GitHub API | ok
-- | --
GitHub Content | ok
GitHub Web | ok
GitHub API Calls Remaining | 5000
Installed Version | 1.34.0
Stage | running
Available Repositories | 1399
Downloaded Repositories | 13
HACS Data | ok

</details>

<details><summary>Home Assistant Cloud</summary>

logged_in | false
-- | --
can_reach_cert_server | ok
can_reach_cloud_auth | ok
can_reach_cloud | ok

</details>

<details><summary>Home Assistant Supervisor</summary>

host_os | Home Assistant OS 11.5
-- | --
update_channel | stable
supervisor_version | supervisor-2024.01.1
agent_version | 1.6.0
docker_version | 24.0.7
disk_total | 234.0 GB
disk_used | 6.6 GB
healthy | true
supported | true
board | generic-x86-64
supervisor_api | ok
version_api | ok
installed_addons | Advanced SSH & Web Terminal (17.1.0), Node-RED (17.0.7), File editor (5.8.0), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.35.3-1), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1)

</details>

<details><summary>Dashboards</summary>

dashboards | 2
-- | --
resources | 5
views | 3
mode | storage

</details>

<details><summary>Recorder</summary>

oldest_recorder_run | 7 lutego 2024 22:39
-- | --
current_recorder_run | 16 lutego 2024 23:55
estimated_db_size | 262.39 MiB
database_engine | sqlite
database_version | 3.44.2

</details>


debug 2024-02-14 23:15:18: Received Zigbee message from 'Obecnosc_czujka', type 'commandDataReport', cluster 'manuSpecificTuya', data '{"dpValues":[{"data":{"data":[0,0,0,0],"type":"Buffer"},"datatype":2,"dp":9}],"seq":43008}' from endpoint 1 with groupID null
info  2024-02-14 23:15:18: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Obecnosc_czujka', payload '{"detection_delay":0.1,"fading_time":2,"illuminance_lux":4,"linkquality":255,"maximum_range":9.5,"minimum_range":1.95,"presence":false,"radar_sensitivity":4,"target_distance":0}'
debug 2024-02-14 23:15:20: Received Zigbee message from 'Obecnosc_czujka', type 'commandDataReport', cluster 'manuSpecificTuya', data '{"dpValues":[{"data":{"data":[0,0,0,0],"type":"Buffer"},"datatype":2,"dp":9}],"seq":43264}' from endpoint 1 with groupID null
info  2024-02-14 23:15:20: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Obecnosc_czujka', payload '{"detection_delay":0.1,"fading_time":2,"illuminance_lux":4,"linkquality":255,"maximum_range":9.5,"minimum_range":1.95,"presence":false,"radar_sensitivity":4,"target_distance":0}'
debug 2024-02-14 23:20:11: Saving state to file /config/zigbee2mqtt/state.json
debug 2024-02-14 23:22:16: Received MQTT message on 'zigbee2mqtt/Gniazdko Pralka /set' with data '{"state":"OFF"}'
debug 2024-02-14 23:22:16: Publishing 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka '
debug 2024-02-14 23:22:17: Received MQTT message on 'zigbee2mqtt/Gniazdko Pralka /set' with data '{"state":"ON"}'
debug 2024-02-14 23:22:17: Publishing 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka '
error 2024-02-14 23:22:27: Publish 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka ' failed: 'Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.on({}, {"timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (24))'
debug 2024-02-14 23:22:27: Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.on({}, {"timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (24))
    at DeconzAdapter.sendZclFrameToEndpoint (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/deconz/adapter/deconzAdapter.ts:666:23)
    at Request.send (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/helpers/request.ts:79:20)
    at Endpoint.command (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/model/endpoint.ts:746:28)
    at Object.convertSet (/app/node_modules/zigbee-herdsman-converters/src/converters/toZigbee.ts:46:17)
    at Publish.onMQTTMessage (/app/lib/extension/publish.ts:249:36)
    at EventEmitter.wrappedCallback (/app/lib/eventBus.ts:174:17)
info  2024-02-14 23:22:27: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/log', payload '{"message":"Publish 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka ' failed: 'Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.on({}, {\"timeout\":10000,\"disableResponse\":false,\"disableRecovery\":false,\"disableDefaultResponse\":false,\"direction\":0,\"srcEndpoint\":null,\"reservedBits\":0,\"manufacturerCode\":null,\"transactionSequenceNumber\":null,\"writeUndiv\":false}) failed (no response received (24))'","meta":{"friendly_name":"Gniazdko Pralka "},"type":"zigbee_publish_error"}'
error 2024-02-14 23:22:27: Publish 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka ' failed: 'Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.off({}, {"timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (23))'
debug 2024-02-14 23:22:27: Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.off({}, {"timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (no response received (23))
    at DeconzAdapter.sendZclFrameToEndpoint (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/deconz/adapter/deconzAdapter.ts:666:23)
    at Request.send (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/helpers/request.ts:79:20)
    at Endpoint.command (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/model/endpoint.ts:746:28)
    at Object.convertSet (/app/node_modules/zigbee-herdsman-converters/src/converters/toZigbee.ts:46:17)
    at Publish.onMQTTMessage (/app/lib/extension/publish.ts:249:36)
    at EventEmitter.wrappedCallback (/app/lib/eventBus.ts:174:17)
info  2024-02-14 23:22:27: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/log', payload '{"message":"Publish 'set' 'state' to 'Gniazdko Pralka ' failed: 'Error: Command 0xa4c138d3ddc98255/1 genOnOff.off({}, {\"timeout\":10000,\"disableResponse\":false,\"disableRecovery\":false,\"disableDefaultResponse\":false,\"direction\":0,\"srcEndpoint\":null,\"reservedBits\":0,\"manufacturerCode\":null,\"transactionSequenceNumber\":null,\"writeUndiv\":false}) failed (no response received (23))'","meta":{"friendly_name":"Gniazdko Pralka "},"type":"zigbee_publish_error"}

dzieki serdeczne !

Jeśli masz 11, 15 lub 25 to nie mogą interferować ze sobą (generalnie jeśli są dowolne różne kanały Zigbee to nie interferują ze sobą ale z różnych względów należy wykorzystywać tylko 11, 15, 20 lub 25)

Jakkolwiek UWAGA kanały WiFi, BT, BLE i Zigbee oczywiście mogą się nakładać i interferować, dlatego sieci WiFi mają być na kanałach 1, 6 i 11 z kanałem szerokości 20MHz.


Podobny temat

Sprawdziłem kanał Zigbee, wrzuciłem log chyba juz w dobry sposb w oryginalnym poście

czy macie może jeszcze jakiś pomysł co sprawdzić / zmienić?

dziekuję

Wątek powyżej podlinkowałem nie bez powodu.
Wykonaj zalecenia z niego.
Błędy masz na tyle zupełnie niecharakterystyczne - takie rzeczy zdarzają się z każdym koordynatorem, że nie ma punktu zaczepienia. Czytaj: przyczyną może być wszystko od błędnej konfiguracji, po problemy z komputerem, USB czy nawet samym koordynatorem, przyczyną mogą być też trefne urządzenia w sieci, problemy z zasięgiem itd.

Pokaż swoje konfiguracje, pokaż podstawowe dane o instalacji

Hej, problem jest niestety dość powszechny. Więcej znajdziesz tu:

i tu:

Rozwiązania są dwa:
Jeśli jesteś w stanie zainstaluj Z2MQTT w wersji 1.33.0 - prawie zawsze działa.
Aktualizuj fimware zgodnie z opisem w jednym z tych wątków.

dzięki! ,
spróbuję z przywróceniem Z2MQTT do niższej wersji… tylko jakby mała podpowiedź jak to zrobić?
Pierwotnie instalowałem ten dodatek po prostu podlinkowujac githuba, bez grzebania w środku

Jeśli to nie pomoże mam jeszcze jeden trop - stację na której mam postawiony HA → hp t520 jakis rok temu używałem jako zastępczym komp z Windowsem i teraz przypominam sobie ze miałem dongiel do WIFI który potrafił sie po jakiejś godzinie lub dwóch (bez reguły) zawiesić i pomagało wyjęcie i przełożenie np do innego portu USB - co mogło by świadczyć że stacja ma jakiś nieregularny problem z zasilaniem USB… wtedy myślałam że to problem z karta wifi na usb…

thx