Zigbee2MQTT+ Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus

Dzięki, jutro obadam temat.

Edit:

Jasna sprawa.
Z załączonych materiałów przez kolegę Szopena wynika, że w przypadku korzystania z ZHA, zwiększenie mocy dongla dotyczy jedynie routera a nie koordynatora.

@szopen słuszna uwaga aby jednak obniżyć moc koordynatora. Przetestowałem i ustawiłem na -5dBm i routery miały problem z połączeniem więc raczej muszę ustawić więcej.

Dałem koordynator na przedłużaczu USB, nic to nie zmieniło, jedynie tyle że czujka Garderoba rozłączyła mi się.

Dla testów zamontuje antenę 9-12dBm i przetestuje co to da, obecnie jest 5dBm.

Czy wiesz jak działa antena 9dBi w porównaniu do anteny 5dBi?
Mam na myśli charakterystykę promieniowania, bo tak naprawdę tylko ona się zmienia - masz inny kształt wiązki i z tego wynika zysk
(pomijam w ogóle kwestię czy to po prostu sprzedawca domalował zbyt wysoką cyfrę by naiwni kupowali to samo inaczej opisane).

I ostatnia kwestia: dB to skala logarytmiczna

dBi (miara zysku anteny) to inna jednostka od dBm - literka “i” pochodzi od anteny izotropowej - takiej idealnie bezkierunkowej o kulistej charakterystyce (nie istnieją takie w rzeczywistości, ale to jest właśnie poziom odniesienia, rzeczywiste anteny zawsze mają niezerowy zysk, bo ich charakterystyka nie jest kulista)

Tu uwaga zysk anteny miewa 2 różne jednostki dBi i dBd (tym razem “d” od dipola półfalowego, który sam z siebie ma zysk 2.15dBi i jest świetną anteną odniesienia do celów pomiarowych), jest to pole do popisu sprzedawców którym zysk przyrasta na papierze zupełnie z niczego.

Natomiast “m” w dBm to odniesienie do 1mW (a antena nie ma mocy, moc ma nadajnik, dlatego jednostki są inne, bo dotyczą czegoś innego).

-5dBm to 0.3mW
20dBm to 100mW
zmieniając moc o 25dBm zmieniasz ją 300x

PS
Pokazałem wyżej przykładowo -5dBm bo to jest moja instalacja testowa, w której celowo zmniejszyłem moc tak by zasięg koordynatora pokrywał tylko jeden pokój (antena jest o zbyt dużym zysku prawdopodobnie koło 5dBi).
Zigbee wymaga komunikacji 2-kierunkowej, więc zwiększanie mocy wypromieniowanej niewiele daje jeśli jakieś urządzenie “słyszy”, ale samo nadaje zbyt słabo by usłyszał je koordynator, więc w zasadzie regulacja mocy ma sens jedynie w celu dopasowania anteny.

Dzięki @szopen za dokładne wyjaśnienie. W takim razie albo umieścić w każdym pomieszczeniu po jednym urządzeniu z routerem, np. w przełączniku do świateł, albo rozwiązanie, które zaproponował @rafkan .