Zigbee2MQTT+ Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus

Witam,
Mam zbudowaną sieć zigbee w oparciu o HA Zigbee2MQTT z koordynatorem na Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus. Serwer HA wraz z koordynatorem w garażu na skraju budynku. Budynek z poddaszem użytkowym. Obecnie w sieci 4 przełączniki, po dwa na kondygnację, które odpowiedzialne są za sterowanie siłownikami na rozdzielaczach pętli ogrzewania podłogowego. Dodatkowo 10 czujników SNZB-02 w każdym z pomieszczeń po 5 na kondygnacje. Tak po krótce wygląda konfiguracja sprzętowa, która będzie rozbudowywana, teraz skupiłem się na ogrzewaniu, kondygnacja parteru działa tak od roku, teraz dołożona na poddasze.

Problem jaki występował to zasięg czujników SNZB-02 na poddaszu, mimo że routery były blisko to żadne z urządzeń końcowych nie chciało się do nich podłączyć. Dlatego wykonałem z góry następujące operacje:

  1. Domowa sieć WIFI została przeniesiona na skrajne kanały (posiadam dwa AP).
  2. Upgrade firmware koordynatora, była wersja z 2021 obecnie została zainstalowana 20230507.
  3. Zmieniona antena na większą w koordynatorze.
  4. Przestawiona opcja w koordynatorze “Transmition power” na 20.

Po ponownym podłączeniu koordynatora do serwera HA dopiero urządzenia końcowe dołączyły się do routerów a nie do koordynatora. Ale występuje problem z kilkoma i nie chcą się przełączyć na routery gdzie maja do nich zdecydowanie bliżej. Jak wymusić aby urządzenie końcowe podłączyła się do routera bo fizycznie ma bliżej? Korzystanie z opcji “Zezwól na dołączenie” i wskazanie routera nie pomaga. Poniżej mapa z urządzeniami dla zobrazowania i dodatkowa jak przełączyłem moc sygnału na 5dbm.

20dbm

5dbm

Sieć Zigbee to sieć typu mesh (bazuje na samoorganizacji i samonaprawiającej się topologii kraty) dlatego takie działanie nie są odpowiednie.

Ok, rozumiem działanie sieci mesh, ale dziwie się, że czujnik “Garderoba” mając bliżej do przełączników “RozdzielaczOgrzewaniaGóra” łączy się i tak do koordynatora. Ewentualnie jak wymusić przeorganizowanie topologii aby czujnik znalazł najkrótszą drogę? Bo od 2 dni nie zauważyłem aby coś się samoczynni zmieniło w topologii.

Jak mu tak pasuje, to zostaw. Jak widać po mapie, ma mocny sygnał do koordynatora.

Nie ma właśnie mocnego sygnału

Jeszcze się nie rozłączył od dwóch dni ale jest to na granicy można powiedzieć.
Między koordynatorem a “Garderoba” jest odległość około 10m i przecinają strop. Są to urządzenia najdalej oddzielone od siebie.

Jeśli zadbałeś o podstawy czyli koordynator na przedłużce i nie nakładające się kanały wifi i zigbee to pomyśl nad dodatkową instalacją z2m.

Czyli wszystko w sieci jest OK nawet przy takim słabym zasięgu, czasami nie chodzi o “dobry” zasięg tylko o stabilność takiego zasiegu. To tak jak w Wi-Fi, mam ledwo co zasięg w piwnicy ale jest na tyle stabilny, że żadne urządzenie ESPHome się nie rozłącza.

Tak, prócz koordynatora na przedłużce, bo miałem wrażenie że gorzej działa na przedłużaczu USB, chyba, że przedłużacz się nie nadaje ten co mam. Koordynator bezpośrednio pod USB T620, który znajduje się prawie przy suficie.

Miałem problem z jednym czujnikiem “Pokój rodziców” i zaznaczyłem na czas parowania opcję “Permit join” i mapa obecnie wygląda tak

Dodatkowa instalacja Z2M, masz na myśli drugi komputer z HA + Z2M? Bo myślę czy nie kupić drugiego Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus i zrobić z niego tylko router na poddasze. Tylko czy urządzenie będą mi się dno niego łączyć czy dalej będzie problem i nic to nie zmieni?

Powyżej masz opisane jak to zrobić - tylko musisz dostosować do aktualnych wymogów konfigurację Z2M.

Jak napisałem powyżej koordynator na przedłużce.

Jeśli nie przetestujesz to się nie dowiesz.

Przeczytałem twoją instrukcję @rafkan, Pomyślałem, że kupie i tak tego Zigbee 3.0 USB Dongle Plus, jak nie sprawdzi się jako router to wykorzystam go jako drugi koordynator do Z2M jak z twojego opisuj, ale problemem jest podłączenie go na drugiej kondygnacji jak na pierwszej znajduje się się HA. Jakiego koordynatora używasz , cytuje z twojego opisu “CC2652P w wersji LAN”?

Jeśli chodzi o LAN to działa u mnie projekt DIY od jednego z naszych rodzimych “producentów” (obecnie niedostępny) oraz

U Ciebie sens drugiej instalacji będzie tylko przy rozwiązaniu LAN gdzie będziesz mógł na jednej z kondygnacji centralnie go umieścić.

@rafkan dużo mi podpowiedziałeś w jakim kierunku iść.
Rano parowałem czujnik “Pokój Rodziców” zrobiłem zrzut ekranu mapy po około 1h i teraz patrzę a czujka po za zasięgiem, niedostępny. Myślałem że będzie już ok, ehh a na mapie pokazuje cały czas połączenie z koordynatorem 42. Jest jakaś procedura aby go poprawnie dodać? Jest bliżej jak czujnik “Garderoba” a ten działa.

To może być wiele różnych kwestii, których w ogóle nie bierzesz pod uwagę z braku praktyki:

  • utrudnione warunki propagacji (konstrukcja budynku, propagacja fali wewnątrz ściany wzdłuż zamiast w poprzek - to jedyne nad czym możesz zapanować zmieniając miejsce montażu, metalowe przeszkody po drodze - np. przeszkodą nie do przebicia dla fal radiowych bywa duża lodówka czy inny sprzęt kuchenny, pralka+suszarka, szacht zawierający sporo metalowych rur)
  • bliskie źródło silnych zakłóceń (komputer - dlatego przedłużka jest jednym z niemal obowiązkowych elementów, bo praktycznie każdy komputer generuje silne zakłócenia w zakresie w którym pracuje Zigbee, możesz wprawdzie wyłączyć WiFi i BT całkowicie, ale komputer sam w sobie jest silnym źródłem zakłóceń, telewizor - to samo dotyczy każdej innej skomplikowanej elektroniki, która zawiera w środku konstrukcje zbliżone do komputera, silnik elektryczny, klasyczne tyrystorowe/triakowe ściemniacze światła)
  • niekompatybilność urządzeń różnych producentów (logo Zigbee świadczy tylko o jednym - urządzenie da się sparować z koordynatorem Zigbee, niestety chińscy producenci nie dbają o zgodność z tym pseudostandardem w żadnym stopniu, a wręcz celowo robią pewne rzeczy wbrew niemu…)
  • wadliwe firmware jednego lub kilku urządzeń

Dodam, że nawet konstrukcja ściany może być problem, jeżeli jest to stare budownictwo. U mnie tak jest. Przez ścianę z koordynatorem mam łazienkę i mam tam lampkę, która długo loguje się do bramki (efekt po wyłączeniu prądu przykładowo - nie ma funkcji by trzymała stan przed wyłączeniem), taka sama w pokoju, dalej łączy się praktycznie w 2 sekundy. Choć też na przeszkodzie ma tę samą ścianę. Ale nie jest zaraz przy niej.

Będę testował różne kombinacje. Na górze ściany działowe w suchej zabudowie czyli bardzo dużo profili metalowych pionowych. Strop lekki nie zbrojony, więc tu raczej problemu nie ma. Komputer t620 w otwartej szafie rakowej w niej switch, router od Internetu i UPS, mogą powodować zakłócenia, zastosuje przedłużkę i oddalę dongla od szafy.

Fajna demonstracja wpływu zakłóceń

Podpowiedz proszę, w jaki sposób zmieniłeś Transmition power” na 20 ?
W moim przypadku, korzystam z tego samego typu koordynatora tylko, że przy użyciu ZHA (Zigbee Home Automation).

@djmaly
Przestawiając moc nadawania koordynatora na maksymalną zrobiłeś ruch wbrew logice i przeciwny temu co chcesz osiągnąć, aby uzyskać transmisję przez routery zamiast połączenia bezpośrednio z koordynatorem powinieneś zmniejszyć moc wypromieniowaną z radia koordynatora (twój powinien bez problemu obsłużyć minus 5dBm).

Kurczę, tylko ja korzystam z ZHA :slight_smile:

Nie mam teraz ZHA na żadnej instalacji, więc poszukaj po interfejsie.