Zigbee2MQTT z SONOFF Zigbee 3.0 Dongle Plus problem z uruchomieniem

Dzięki za szczegółowe informacje, będę to po kolei analizował i sprawdzał.
Jak wygląda uruchomiony dodatek widziałem u kolegi, (u mnie brak zielonego kółka) zauważyłem wtedy różnicę u niego nie było informacji o portach , a u mnie w okienku sieć jak włączyłem pokaż zablokowane porty to
widać:
image
czy to ma jakieś znaczenie? Jak zmienić porty?

Nie ma znaczenia, każdy tak ma.

Mam taki pomysł, bo może tylko dla nas będzie on oczywisty. Może do szczęścia brakuje restartu maszyny wirtualnej. Zrestartuj VM z menu w HA:
Ustawienia → System → Sprzęt → hamburger menu → Uruchom ponownie system.

Aby uruchomić osobny interfejs GUI Z2M (ten dostępny niezależnie od sesji ingress w GUI HA) trzeba w tej dolnej części wpisać albo port domyślny 8099 albo taki port pod jakim będziesz chciał mieć dostępne to dodatkowe GUI (no i zrestartować addon).
Innego zastosowania to nie ma.

A i jeszcze jedno nie rób takich obkrojonych screenshotów no i pokaż co widać w zakładce Informacje tego Dodatku.
Prawidłowo uruchomiony Dodatek nie musi generować niczego ciekawego w logu, no chyba, że ustawisz jakiś absurdalnie wysoki poziom logowania.

restartuję po każdych zmianach konfiguracji

Instalowałem dodatek już kilka razy, za każdym razem wyłączam domyślny ZIGBEE, ani razu czerwona kropka nie stała się zieloną. Z logów wynika, że się uruchomił i połączył z z serwerem MQTT.
fragment logu:

Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:23:59: Currently 0 devices are joined:
Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:23:59: Zigbee: disabling joining new devices.
Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:23:59: Connecting to MQTT server at mqtt://core-mosquitto:1883
Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:23:59: Connected to MQTT server

a na końcu:

Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:24:00: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/state', payload 'online'
Zigbee2MQTT:info  2024-04-29 14:24:00: Zigbee2MQTT started!

a kropka jest dalej czerwona i nie uruchamia się z sidebrau po lewej

Masz ZHA wyłączyć na stałe = zignorować, gdy tylko HA wykrywa dongla!
Nie da rady działać w ten sposób, jeśli robisz to nieskutecznie…

Tak ten log wygląda prawidłowo, więc z czym masz problem?

Pokaż całego screenshota (razem “z przyległościami”, wręcz chętnie obejrzę kawałek przeglądarki czy nawet skrawki systemu z którego oglądasz GUI) po odświeżeniu GUI HA

Na tym obrazku powyżej kropka jest czerwona, bo prawdopodobnie Z2M nie jest uruchomiony, ale nie wiem po kiego grzyba masz włączoną autoaktualizację i watchdoga, wyłącz je!

Jeśli Dodatek nie jest uruchomiony to nie generuje logu, więc masz tam wtedy kompletnie pusto.

Skoro z jakiegoś powodu Z2M się sam zamyka to warto wiedzieć dlaczego, a w tym watchdog nie pomaga.

Nic się nie zmieniło wyłącz autoaktualizacje i watchdoga, uruchom ręcznie i obserwuj logi.

Kliknij URUCHOM i zajrzyj w logi

uruchomiłem i nic się nie dzieje, logi bez zmian

W takim razie pokaż co widać po kliknięciu w sidebarze

co to kuźwa znaczy bez zmian


trwa to długi czas

Pokazuj screensho\ty z kontekstem, a nie mały wycinek ekranu

a potem
image

na reszcie ekranu nic się nie dzieje