[Zlecę] integracja HA z stacją pogody

Cześć potrzebuję stację pogody zintegrować z home asystentem tak żeby wszystkie dane były przesłane do ha, oto stacja; Bresser | Stacja pogodowa BRESSER z 11-dniową prognozą pogody 4Cast CV Wi-Fi 7-w-1 | Expand Your Horizon

Oczywiście zlecenie płatne ja nie mam na to czasu ani głowy zapraszam do kontaktu

Brakuje kluczowej informacji o tym jaką kwotę proponujesz.
I napisz co już zrobiłeś.

Kluczowa informacja nie znam się na tym więc zaproponuj, stacja jest podpięta pod internet mam dostęp przez proweatherlive oraz wunderground udało mi się również przesłać dane z wunderground do home asystenta ale nie przesyła wszystkich encji, nie ma kluczowej dla mnie jednej encji jasność lux. A jest mi to potrzebne.

A to za free - przelicz W/m2 na te luksy i będziesz miał…
pokaż linka do WU

ze znacznie bardziej ubogiej stacji zintegrowanej z WU to wygląda tak (niektóre tłumaczenia są idiotyczne, ale nie mogłem się dogadać z autorem komponentu niestandardowego jeszcze jak był w starej wersji i w związku z tym nie mam ciśnienia na poprawki biorąc pod uwagę, że znowu zleje PR)

oczywiście najpierw te dane muszą być wysyłane ze stacji do WU

Bright sunlight is approximately 136000 lux = 1075 W/m2 = 126.7

The factor changes slightly depending on time of day, conditions such as cloud cover, moisture in the air etc. and most sources agree on the 126.7 as a reasonable factor to use.

Wolałbym to mieć jednak wyciągnięte ze stacji a nie przeliczone, chociaż to też jest jakaś opcja.

Nie wiedzieć czemu ale proweatherlive nie przesyła tej informacji do wunderground chodzi oczywiście o na słonecznienie.


Winny jest serwis proweatherlive, więc zwróć sprzęt sprzedawcy.
Jeśli to niemożliwe to naciskaj na prawidłowe działanie serwisu proweatherlive.

Nikt nie będzie pisał od zera integracji z jakimś niszowym serwisem.
(tzn. nie sądzę że jesteś w stanie zaproponować kwotę przynajmniej kilkukrotnie przekraczającą cenę stacji, by komukolwiek się chciało, więc możesz czekać aż jakiś posiadacz identycznej stacji ogarnie temat dla siebie i opublikuje gotowca).

Wybrane modele stacji pogodowych integrują się bezpośrednio z WU (z tego co wiem to np. modele WiFi Sainlogic, ale po prostu wystarcza by stacja miała jasno i wyraźnie opisaną bezpośrednią integrację z WU, a nie przez jakiś serwis po drodze).

edit
uwierzyłem w to

ale skreśliłem wszystko wyżej - miałeś dać linka do tej swojej stacji na WU, mimo, że zlałeś temat jednak widzę, że jakieś wskazanie jest

Co do kwestii “wyciągania za stacji” wartości w luksach, to chyba muszę Cię zmartwić, ale to jest właśnie przeliczane w tak banalny sposób jak opisałem (bo “stacje właściwe” bazują na tych samych płytach głównych i całe linie modeli mają te same sensory), ale jeśli się upierasz to sakiewka musi być naprawdę gruba (ktoś kto potencjalnie miałby się tym zająć musi sobie kupić taką samą stację, ale szczerze wątpię, że znajdziesz chętnego).
Być może stały przelicznik jest nieco inny (zależy jaką wartość przyjął producent), no ale sprawdź sobie sam jaka jest korelacja między wskazaniami w luksach, a W/m2, szczerze wątpię w stosowanie bardziej skomplikowanych przeliczeń (ale teoretycznie jest to możliwe, jakkolwiek można stosować interpolację nieliniową również w odwrotnym celu).


Od biedy możesz podsłuchiwać stację za pomocą rtl_sdr ale tu nikt nie da gwarancji działania, szczególnie, że z tym rozwiązaniem co chwile ktoś ma problemy.(sam nie używam tego rozwiązania od dość dawna dzięki temu, że integracja z WU działa wystarczająco dobrze, więc nie mam odniesienia a rozwiązywanie problemów na odległość w braku działającej identycznej konfiguracji jest trudne lub niemożliwe).

WU dostarcza promieniowanie, więc jest to problem na poziomie integracji HA

U mnie nie ma tego problemu, więc wszystko musi się udać, używam komponentu niestandardowego

poza zwalonymi tłumaczeniami wersje >2.0.0 działają w pełni OK (na dziś aktualna to 2.0.7)
w przypadku starej wersji (czyli dowolnej sprzed 2.0.0) niestety trzeba wszystko wywalić w cholerę (w taki sposób jak było instalowane) i zainstalować na nowo

Dla świeżej instalacji sugeruję użyć HACS, w którym wystarczy dodać to repo (tu też niedoróbka, bo autor nie przewidział współpracy z HACS, ale mimo wszystko to działa i nie trzeba instalować ręcznie)
https://github.com/cytech/Home-Assistant-wundergroundpws

część (lub wszystkie, bo nie pamiętam) sensorów trzeba włączyć ręcznie już po uruchomieniu integracji

Tak głęboko nie sprawdzałem (mam własną integrację), chodziło o to aby nie kopać w niewłaściwym miejscu.

Czyli gdyby ktoś głębiej sięgnął w dodatek to mógłby poprawić kod i zczytywałoby lux? to mam
image

Testuję od wczoraj przelicznik to co szopen wspomina to bzdury pokazuje. Nijak się nie pokrywa z Light

Aha - i co teraz? Podasz szczegóły co robiłeś, jakie działanie i jego wynik czy ten wpis ma na celu tylko tobie ulżyć we frustracji? Co to jest “Light”?

{{ states(‘sensor.iju_solar_radiation’) |float * 126}} Testowane mnożnik przez różne inne i jak dopasuję do aktualnego natężenia oświetlenia to zmiany są bardzo niedokładne na wyświetlaczu już mam 6000 a to dalej stoi na 4000. Im mocniejsze światło tym większa niedokładność. Ale Kolego ja nie jestem sfrustrowany po prostu przetestowałem i nie jest to dokładne rozwiązanie więc ta stacja bazuje na czymś innym.


Największy problem jest w tym że dane są aktualizowane co 6 minut i dla mnie jest to stanowczo za długo a light jest odświeżany z tego co widzę na stacji i z tego co testowałem co 10 sekund.

Stacja podaje promieniowanie dla pasma UV, a nie pasma promieniowania widzialnego dla oka ludzkiego. Lumeny i luksy jako jednostki dla pomiarów światła zostały stworzone dla potrzeb pomiarów w pasmach widzialnych przez ludzi. Dla światła o długości fali 555 nm, gdzie ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe, promieniowanie wynosi około 683 lumenów na wat. Wiedząc, że lux=lumeny/m² można łatwo przeliczać obie jednostki. Większość stacji pogodowych podaje właśnie promieniowanie UV jako użytkową informację. Możesz to wszystko łatwo sam sprawdzić używając chociażby chat GTP.
A teraz coś co należy sprawdzić dla Twojej stacji odnośnie przypuszczenia, że mierzone jest promieniowanie w paśmie UV. Na tak zadane pytanie " jaka jest efektywność promieniowania dla pasma UV?" chat GTP odpowiedział:

"Efektywność promieniowania dla pasma ultrafioletowego (UV) jest znacznie niższa niż dla światła widzialnego. Jest to spowodowane tym, że ludzkie oko jest bardzo mało wrażliwe na promieniowanie UV. Efektywność świetlna promieniowania UV jest bliska zeru w jednostkach lumenów na wat, ponieważ lumeny i luks są miarami odnoszącymi się wyłącznie do światła widzialnego.

Detale dotyczące promieniowania UV:

  • Ultrafiolet A (UVA): Zakres od 320 do 400 nm
  • Ultrafiolet B (UVB): Zakres od 280 do 320 nm
  • Ultrafiolet C (UVC): Zakres od 100 do 280 nm

Efektywność świetlna w lumenach na wat:

  • UV: Efektywność świetlna jest praktycznie zerowa, ponieważ UV nie jest widzialne dla ludzkiego oka i nie przyczynia się do widzialnego światła mierzonego w luksach.

Z tego powodu konwersja promieniowania UV na luks nie jest praktyczna ani sensowna, gdyż luks mierzy intensywność światła widzialnego, a promieniowanie UV nie jest widzialne dla ludzkiego oka i nie jest uwzględniane w takich miarach.

Jeśli chcesz przeliczyć natężenie promieniowania UV na miarę widoczną lub zastosowalną w innym kontekście, musiałbyś użyć innych jednostek i wskaźników specyficznych dla promieniowania UV, takich jak indeks UV lub energia na jednostkę powierzchni (J/m²)."

Logicznie ta odpowiedź tłumaczy dlaczego masz informacje ze stacji odnośnie promieniowania UV, a nie masz lux’ów. Lux jest pochodną lumena, który dotyczy promieniowania w spektrum widzialnym dla ludzi. Jeśli czujnik w stacji mierzy w zakresie UV to nie można jego wskazań przeliczać na jednostkę stworzoną na potrzeby światła widzialnego.

EDIT:
@morelo - może powiedz, dlaczego tak się upierasz przy lux’ach? Do czego ich potrzebujesz?

@angler
Nie ma co dorabiać teorii do tego, szczególnie takich z GPT, czat wprawdzie nie kłamie i zasadniczo to wszystko to prawda, tylko do sytuacji pasuje jak pięść do nosa.

Stacje pogodowe dysponują więcej niż jednym czujnikiem natężenia promieniowania, jest to zarówno czujnik UV jak i jeden lub klika czujników światła widzialnego na różne pasma (często zintegrowanych w jednym układzie scalonym, więc czujnik nasłonecznienia jest tylko jeden - dość charakterystyczny, bo umieszczony w specyficznym okienku, w przypadku stacji amatorskich nie widziałem innego rozwiązania, a skoro jest tylko 3 producentów którzy wytwarzają sprzęt dla wszystkich marek na rynku…).

@morelo
Pokaż oba wykresy dobowe, a sam zrozumiesz że ta wartość pokazywana w PWL w luksach to jest ta sama wartość co w WU w watach na metr kwadrat (oczywiście odpowiednio przemnożona).

Przez ponad 100 lat do celów związanych z archiwizowaniem stanu pogody używano znacznie prostszych przyrządów, jeśli chodzi o pomiar promieniowania słonecznego to do tego celu były używane heliografy paskowe (a pewnie jeszcze są nadal używane)

A wracając do tematu jeśli chcesz mieć częstsze odczyty jakiejś wartości promieniowania
(tu akurat GPT ma rację, że to wartość wyssana z tyłka, bo specyfikacja tej stacji nawet nie definiuje jasno jakiej charakterystyki promieniowania ten pomiar dotyczy, producent po prostu przyjął jakieś założenia pokazywania wartości dla określonego wycinka światła widzialnego i cześć, a że do celów prognozy pogody to w zupełności wystarcza, to nie sądzę aby była uwzględniana zmiana charakterystyki światła w zależności od pory dnia, i dlatego właśnie twierdzę, że w tym wypadku jest to zależność liniowa.),
to musisz się wyposażyć we własny odbiornik telegramów nadawanych przez część pomiarowa stacji - to zrealizujesz przykładowo używając odbiornika rtl_sdr (tuner + sensowna antena to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset zł).
Ale nikt tyłka za Ciebie nie ruszy, musisz to ogarnąć we własnym zakresie, a jak widać świetnie dajesz radę… wątki są na forum skorzystaj z nich. Niestety to otwarto-żródłowy w pełni darmowy projekt, ale ma też taką wadę, że nie zawsze i nie wszystko działa.

Właśnie jak patrzę na wykresy to jest to ciekawe bo zapisy są równo co 5 minut ale jak siedzę sobie przy komputerze a z boku mam stację to na stacji zmiany są co 10 sekund i tak samo w proweatherlive LIGHT się zmienia z opóźnieniem może dwusekundowym mowa tutaj stacja a serwer w Chinach, gdyby co 10 sekund odczytywał Home asystent to byłoby git.

Ktoś się odezwał na pw więc zobaczymy czy uda mu się to zintegrować bezpośrednio z Home asystentem, dokupie kilka zabawek, co 10 sekund byłoby dla mnie wystarczająco ale i tak wam dziękuję za pomoc.

angler
Czemu tak się upieram przy tych luksach już tłumaczę, mam postawiony traker na 10 kW plus dwie instalacje naziemne po 5 kwp wszystko będzie spięte w jedno, nie oddaje nic do sieci i chcę w okresach przejściowych wrzesień październik i może trochę listopada i tak samo marzec kwiecień grzać wodę w buforze z pv. I teraz to mam zrobione na chińskim czujniku takim zwykłym na tuya i sprawdza się ale chciałem po prostu rozbudować to bardziej o stację jeszcze tak żeby był pomiar wiatru i wszystko co związane z prognozą pogody.

Teraz to mi to działa w ten sposób że jeśli czujnik wykryje więcej jak 12000 lx to załącza się pierwsza grzałka 3 kW jeśli przekroczę 19000 lx to załącza się druga grzałka 2 kW, jeśli mam powyżej 29000 to idą już trzy grzałki po 3 kW. Jeśli się zdarzy jakaś chmurka to automatycznie czujnik odczytuje wartość i w drugą stronę wyłącza grzałki i cały proces w koło, mam tak zrobione od dwóch lat świetne rozwiązanie dla tych co są w offgrid.

Może jeszcze wy coś wymyślicie innego doradzicie.

2 polubienia

I wszystko mam podpięte przez dongla i działa rewelacyjnie Dzięki Profil - Aleksej - ArturHome