[Zlecę] Przerobienie instalacji na bazie Satel Integra

Hej, 11 lat temu budowałem dom. Wtedy nie było jeszcze takich rozwiązań smart, jak są teraz. Już wtedy chciałem mieć możliwość sterowania oświetleniem i roletami z poziomu aplikacji. Zdecydowałem się na rozwiązanie bazujące na Satel Integra.
W skrócie wygląda to tak:

  1. Do każdego włącznika światła i rolet doprowadzony jest dodatkowy kabel 6x0,5
  2. Wszystkie przewody zbiegają się w garażu w skrzynce z centralką
  3. W puszkach z włącznikami mam 3 przewodu (L,N, PE) oraz przekaźniki, które sterowane są z poziomy aplikacji Integra (przez ten kabel 6,05)
  4. Mogę sterować każdym światłem z wyłączeniem włączników schodowych

I teraz moje pytanie … chciałbym zrobić update i przenieść wszystko co mam do HA.

Czy takie okablowanie umożliwi mi wymiany na jakieś nowsze moduły, którymi będzie można sterować przez HASS.

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem.
Jak coś, to chętnie uszczegółowię.

Michał

Jest bezpośrednia możliwość integracji Satela z HA poprzez kartę ETHM-1+.
Szedłbym w tym kierunku - najmniej przeróbek.

Witamy na forum. Home Assistant (HA) pozwala na wszelakie integracje sprzętów i usług różnych producentów. Należy zawsze zaczynać poszukiwania od oficjalnych dokumentacji danych projektów.

Pomocna jest też lupka w przeszukiwaniu forum.

Hej, czytałem o możliwości integracji z Satelem. W moim przypadku ma to jednak wady, które chciałbym wyeliminować. Chodzi o dosyć długi czas reakcji (App->włączenie światła) oraz brak możliwości monitorowania stanu czy światło jest włączone/wyłączone. Nie zmienia się stan w aplikacji, jeżeli fizycznie zostało włączone/wyłączone

@angler - dzięki za tipa, ale nie chodzi mi o integracji aktualnego systemu. Bardziej myślę o innych modułach/przekaźnikach, które wyeliminują powyższe minusy.

dzieki

Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak działa ta integracja. Ona nie ma nic wspólnego z aplikacją Satela. Integrujesz HA sprzętowo z płytą centralki poprzez moduł ETH i steruje się bezpośrednio wyjściami sprzętowymi, przekaźnikami z HA. Wszystko lokalnie przez sieć LAN.

No nie zdaje sobie sprawy, jestem zielony. Dlatego szukam/pytam. Załóżmy, że zrobię taką integrację. Czy uda się wtedy sprawdzać stany danego punktu świetlnego z poziomu HA … jeżeli tego nie ma ta teraz?

Być może te wady, to “uroda” samej aplikacji.

Nie masz zwrotnego sygnału o stanie przekaźników, więc optymistycznie trzeba założyć, że jest to stan wyjścia.

Odczytuje stany satela z ETHM i nie mam żadnych opóźnień.
Jeśli się upierasz to w miejscu instalacji centralki trzeba zaistalować np. jakiś sterownik multiport I/O

TAK - dlatego zamiast zakładać, że czegoś nie da się zrobić powinieneś przeczytać tematy, które już opisują integrację sprzętową Satela na tym forum oraz dokumentację HA i postarać się zrozumieć jak to działa. Jeśli jesteś zielony, to dopytuj co dane sformułowania określają…

Dobre założenie, gorzej jak wyjście centralki steruje przekaźnikiem bistabilnym ale to też jest to ogarnięcia za pomocą wirualnych wyjść w Integrze, wg mnie na Integrze da sie zrobić bardzo dobre podstawowe sterowanie domem, zależy tylko od podejścia i wiedzy instalatora.

Ciekawe czy masz aktualne wersje firmware centralki Satela i innych elementów systemu alarmowego bo z tego też moga wynikać “braki” w sterowaniu .

…już to widzę :wink:

To dobry sprzęt i nie co kombinować - sprawdził się chyba przez te 11lat.

Widziałem w życiu sporo nieoczywistych rozwiązań więc biorę pod uwagę każdy wariant :slight_smile:

Zgada sie, też nic bym drastycznie nie zmieniał na początek zgodnie z zasadą: analiza stanu aktualnego, weryfikacja zrobionej integracji, ewentualne zmiany. Przy takim poziomie informacji od @Mike1 tylko tyle mogę wywróżyć.

1 polubienie

Zgodzę się, było OK (nic się nie psuło) przez te 11 lat, ale chciałbym zrobić upgrade. Zintegrować wszystko w jednym miejscu.
Sam tego nie ogarnę, ale chętnie zlecę “audyt” tego co mam i co można z tym zrobić.
Ktoś chętny?

m

Jak widzisz “chętnych” nie ma co jest zrozumiałe, nikt nie chce “grzebać” w czyjejś instalacji alarmowej, to powinien zrobić serwisant Twojego systemu alarmowego.

Skąd jesteś?

Co prawda ha dopiero sam się uczę ale satela całkiem ok znam.
Odezwij się na serwis@datpol.pl albo zadzwoń jutro.

Pozdrawiam

Tak jak koledzy piszą zostaw instalacje na Satelu. Zaktualizuj moduły, kup ETHM-1 Plus i zintegruj z HA. Poza tym jeżeli chcesz się bawić w HA to tym bardziej bez problemu ogarniesz programowanie Integry. Jedyne co ci potrzebne to hasła i ewentualnie kabelek do aktualizacji modułów. No i oczywiście backup przed każdą zmianą. Nawet jak coś skopiesz to przywracasz i po kłopocie. Poza tym w Integrze najpierw zapisujesz dane do pamięci która jest kasowana po zdjęciu zasilania a dodatkowym przyciskiem w DLOADX do pamięci flash więc jak nie zapiszesz do flash to po zdjęciu zasilania centrala wstanie z tym co miała ostatnio we flash. Dokumentacji jest mnóstwo w internecie. Na Facebooku forum Satela. Osobiście mam hybrydę Część na Satelu, cześć na Grentonie i resztę w HA. O ile zdarzalo się że HA się posypał to Satel nigdy. dodatkowo Satel Stanowi u mnie swoisty łącznik pomiędzy HA A Grentonem bo nie mam modułu gate http Grentona.

1 polubienie