Zmiana device_class: z power na energy w konkretnej encji

Potrzebuję zmienić element device_class: z power na energy w encji sensor.axpert_pv_power … Niestety nigdzie nie mogę znaleźć takiego wpisu aby go edytować. Przez File Editor nie mogę namierzyć tego pliku .
configuration.yaml zawiera niewiele wpisów.

Wersja instalacyjna HA - Generic x86-64
Może ktoś podpowie ? Thx :slight_smile:

Nie możesz zmienić klasy sensora wskazującego MOC w klasę sensora pokazującego ENERGIĘ, bo uzyskasz totalne bzdury.

Może do tego potrzeba zrozumienia faktu, że energia jest całką mocy w domenie czasu, więc nie da się na bezczelnego zmienić mocy w energię, musisz całkować całka-riemanna

w takim razie chyba źle zrozumiałem ten poradnik:

Poradnik jest dobry, ale musisz posiadać encję, która pokazuje energię, a nie moc, więc najwyraźniej go nie zrozumiałeś…

Moc i energia to dwie różne wielkości fizyczne, tak samo jak prąd i napięcie - nie da się jednego zastąpić drugim.

Zrozumiałem :slight_smile: ale dzięki za fatygę.

Przekształcenie matematyczne umożliwiające uzyskanie z pomiaru mocy wartość energii to całkowanie, natomiast w odwrotną stronę to różniczkowanie, nie ma możliwości zamiany jeden do jednego bez tych obliczeń.

i już człowiek o coś mądrzejszy. Potrzebowałem to do wykresu produkcji z PV w danym momencie. Niestety tylko encje z parametrem energy można użyć. W inny sposób to ogarnę. Dzięki

Do wizualizacji mocy jest świetna niestandardowa karta, podobna do tego co jest wbudowane w HA dla energii.

ewentualnie zupełnie inna (obie były wspominane już na forum, może nawet mają indywidualne wątki - poszukaj)

1 polubienie

Dziękuję. Namierzyłem również:

No tak, ale karty, które pokazałeś wymagają encji energii, a masz encję mocy…

Może takie motoryzacyjne porównanie, które uświadomi czym się różni moc od energii, bo widzę, że te ampery i wolty nie były obrazowe.

Moc można porównać do prędkości, a energię do przejechanej drogi - popatrz na licznik i prędkościomierz w samochodzie to może to uświadomi Ci różnicę…

Dla celu jaki próbujesz osiągnąć powstał specjalny pomocnik w HA:

  • sensor całkujący sumę Riemanna

Ustawienia → Ustawienia oraz usługi → (w górnej belce ) Pomocnicy → utwórz pomocnika - "czujnik - sensor całkujący sumę Riemanna )