Zmiana kanału Zigbee

Musiałem zmienić kanał Zigbee, żeby sparować przycisk Konke. Cierpliwie czekać na pojawienie się starych urządzeń, czy parować je jeszcze raz?

Teoretycznie zmiana kanału nie powinna rozparować połączenia. Dla testu naciśnij krótko na jednym z urządzeń przycisk parowania. Zobaczysz czy się “wzbudzi”

1 polubienie

Od razu spróbowałem z jednym urządzeniem (Magic cube Aqary), które sparowałem wcześniej i jest widoczne, ale z informacją “No components”. Drugi Magic cube sparowany na nowym kanale jest widoczny bez problemów.

Poczekam do jutra …

1 polubienie

BTW, często zdarza się, że urządzenia Zigbee działają tylko na konkretnych kanałach?

@Formalgo co dla zasady to odbiornik przyjmuje ustawienia sieci do której się podłączył.
Czy w dokumentacji tego przycisku Konke było napisane aby łączyć się konkretnym kanałem?
Trochę to dziwne, że do jednego urządzenie musisz podporządkowywać całą sieć.

Po nieudanych próbach parowania, znalazłem w necie info:

Faktycznie zadziałało na wskazanym kanale.

To jak tam jest napisane spróbuj wrócić na poprzedni kanał po sparowaniu

Powrót jest opisany tylko w przypadku Zigate. Wszystkie urządzenia musiałem jeszcze raz parować na nowym kanale (może właściwiej napisać “wzbudzać” bo nadane nazwy były zapamiętane) i raczej nie będę sprawdzał, czy konke zadziałają na 11 (może przy jakiejś rekonfiguracji).

Ale jak po wzbudzeniu działają Ci wszystkie urządzenia na nowym kanale to nie ma sensu kombinować z powrotem.

Po zmianie kanału urządzenia końcowe trzeba niestety ponownie parować.

Napewno się przyda: jak poprawnie zaplanować sieć Zigbee i WiFi ZigBee and WiFi Coexistence

2 polubienia