Zmiana koloru żarówki

Posiadam żarówke yeelights 1s i chciałbym za pomocą kostki od aqara zmieniać kolor. Chcę zrobić to za pomocą {“color_name”:“red”}. Za pomocą stuknięcia kostki, chciałbym zmienić kolory(z 7 predefiniowanych kolorów). Mógłby ktoś mnie naprowadzić za pomocą jakiej funkcji to zrobić? Po tych 7 stuknięciach kolor żarówki wracalby do tej pierwszej.

1 polubienie

@Skuska sama zmiana koloru to odpowiednie wywołanie nodu call_service natomiast reakcja na zmianę stanu kostki (czyli start procesu) to events:state.

Zrobiłem zmianę koloru, jednak nie wiem jak się zabrać za zmianę na inny kolor. W sytuacji kiedy jest np. kolor czerwony to zmieniło na kolor zielony, jak zielony to niebieski itp.

[
    {
        "id": "9922ddd8.4067a",
        "type": "server-state-changed",
        "z": "c6c83f04.3af05",
        "name": "Kostka Double Tap",
        "server": "7d8aa90f.32b778",
        "version": 1,
        "exposeToHomeAssistant": false,
        "haConfig": [
            {
                "property": "name",
                "value": ""
            },
            {
                "property": "icon",
                "value": ""
            }
        ],
        "entityidfilter": "sensor.0x00158d00027948d5_action",
        "entityidfiltertype": "exact",
        "outputinitially": false,
        "state_type": "str",
        "haltifstate": "tap",
        "halt_if_type": "str",
        "halt_if_compare": "is",
        "outputs": 2,
        "output_only_on_state_change": true,
        "x": 250,
        "y": 1780,
        "wires": [
            [
                "5097cd64.f82454"
            ],
            []
        ]
    },
    {
        "id": "5097cd64.f82454",
        "type": "api-call-service",
        "z": "c6c83f04.3af05",
        "name": "Zmiana koloru",
        "server": "7d8aa90f.32b778",
        "version": 1,
        "debugenabled": false,
        "service_domain": "light",
        "service": "turn_on",
        "entityId": "light.living_room",
        "data": "{\"color_name\":\"red\"}",
        "dataType": "json",
        "mergecontext": "",
        "output_location": "",
        "output_location_type": "none",
        "mustacheAltTags": false,
        "x": 660,
        "y": 1760,
        "wires": [
            [
                "40327010.bd8e6"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "7d8aa90f.32b778",
        "type": "server",
        "z": "",
        "name": "Home Assistant",
        "addon": true
    }
]

Musisz weryfikować poprzedni stan (old_state w obiekcie msg) i bazując na stanie poprzednim ustawiać nowy.

A próbowaliście ustawiać parametr brightness +10% za pomocą akcji?

To już mam zrobione, mogę zmienić jasność co 10%. Pod zmianę koloru ten parametr nie działa

Do zmiany koloru korzystam z {“color_name”:“green”}.
Chce użyć current state do odczytu obecnego koloru. Co powinienem wpisać w tych rubrykach? Nie mam pomysłu. image

Ktoś może pomóc jak to zrobić? Interesuje mnie ten temat. Chciałbym zmieniać kolor żarówki tym samym przyciskiem.

Panowie
Musicie odczytać stan aktualnego koloru przez nod current_state - powyższy screen jest ok nie trzeba nic tam dodawać. Następnie wynik który uzyskacie weryfikujecie nodem switch i reagujecie na odpowiednie kolory. Np: jeżeli niebieski to: wywołaj call_service który ustawi kolor na czerwony itd.

Zrobiłem to za pomoca NodeRed w prosty sposób.
Stworzyłem sobie helpera = counter i po każdej zmianie koloru podbijam jego wartość.
Po przejściu całej pętli ustawiam licznik =0 i od nowa przechodzę pętle z kolorami.




flows (2).json (3.6 KB)

A jak payload jest tablicą?

Witam.
Po podłączeniu noda Debag do skonfigurowanego wg powyższego screena nodu Current_state otrzymuję wyłącznie stan “on” lub “off”. Jak odczytać stan koloru lub jasności?

@Krzysiek trzeba przełaczyć nod debug na complete message object

Panowie, podpowie ktoś jak zmieniać kolor (przez nodered) żarówki z pilota - dwa przyciski góra dół (z palety którą posiada żarówka)?

Z góry uprzedzam, że nie wiem, ale jestem zdumiony tym, że mówisz o palecie w odniesieniu do żarówki (jeszcze takiej nie spotkałem, by paleta była w żarówce, a nie zakodowana np. w pilocie - przez wysyłanie odpowiednich poleceń).

@szopen to jeszcze raz, za szybko chciałem napisać. Mam pilota z IKEI i osobno żarówkę z IKEI.

Pilot ma kilka 7 przycisków (włączenie, rozjaśnianie/ściemnianie, strzałka w prawo i lewo), pierwsze dwie sobie już zrobiłem, zostały mi jeszcze strzałki - chciałbym nimi zmieniać kolory po kolei. W sumie to może na świeży umysł jakiś pomysł mi przyjdzie do głowy.

Wiele do tematu nie wniosę, ale po prostu musisz sobie zdefiniować ileś-tam scen kolorystycznych (może coś podobnego do tego co Ikea wymyśliła, bo te żarówki mają nieco dziwną charakterystykę - bodajże RGB jest emulowane przez diody RYB) i korzystając z przycisków “w lewo” i “w prawo” zmieniać cyklicznie te sceny (coś w tym stylu jak jest opisane wcześniej w tym wątku ).

5-przyciskowy pilot ma raczej 5, a nie 7 przycisków? (chociaż może i ma 7 funkcji pod nimi dostępnych).

Ten pilot (moim zdaniem) w trybie stand-alone po prostu wywołuje kolejno kilkanaście wbudowanych w niego ustawień (scen), ale jeśli sparujesz go do koordynatora to traci tą szczególną właściwość, bramka Ikei o tym “wie” i wykorzystując z nią tego pilota udostępnia kilkanaście predefiniowanych scen (jest ich więcej niż w trybie stand-alone).
Sama żarówka (prawdopodobnie) nie ma żadnych predefiniowanych scen, które można by wywołać, w dodatku jest ich więcej po sparowaniu z mostkiem Ikei niż w trybie stand-alone, stąd mój wniosek, że żarówki nie mają predefiniowanych scen
(edit: a w każdym razie nie mam bladego pojęcia jak, jeśli istotnie jednak jakieś sceny są wbudowane w żarówki z Ikei, to jedak jest to raczej sprzeczne z podstawową ideą sterowania ZLL, gdzie wywołuje się “współrzędne” koloru, ale w sumie to już straciłem pewność co do wniosków z dawniejszych eksperymentów z osprzętem z Ikei, a nie mam aż takiego zapału by robić już natychmiast jakieś kolejne eksperymenty, mimo, że akurat taki pilot tkwi u mnie w szufladzie).

edit: jednak nie miałem racji (jeśli ktoś ma ochotę pokopać po dokumentacji):

ale Ikea i tak podąża własną drogą

Tak masz rację, 5 przycisków. Narazie zrobiłem za pomocą pomocnika, ale docelowo będę szukał rozwiązania.

Oficjalnie sceny w Z2M robi się tak

ale jak to poczytałem, to chyba jednak na zawsze zostanę przy integracji ZHA :smiley: