Zmiana nazwy urządzenia oraz encji

Mam mały problem i zanim sam znajdę co z czym się je, to obstawiam, że szybciej uzyskam tutaj odpowiedź :slight_smile:

Otóż zmieniając nazwę urządzenia w dodatku Zigbee2mqtt mam dodatkowy suwak. Jest on jasno opisany, że mogę zmienić też identyfikator encji.

Gdy wejdę w urządzenia i kliknę zmianę nazwy, to mam również taki oto komunikat:
image

Czy klikając NIE zostanie zmieniona tylko nazwa, a encja będzie taka jaka była?
Czy klikając **ZMIEŃ NAZWĘ" obie wartości zostaną zmienione?

Jak nazywacie swoje encje i jak można zabezpieczyć się przed takim oto widokiem?

  • tak
  • tak
  • nie można się “zabezpieczyć”, no niby można nie zmieniać, ale często automatycznie generowane identyfikatory encji nie są zbyt wygodne, więc warto najpierw je zmienić w/g potrzeb, a dopiero potem używać gdziekolwiek w HA, z poziomu interfejsu w którym zniknęły encje z kart z powodu zmiany tych identyfikatorów nie pozostaje nic bardziej sensownego niż wyedytować wszystkie wystąpienia i wprowadzić te ręcznie nowo-nadane identyfikatory encji… Jeśli to automatycznie generowany lovelace to po prostu zrestartuj HA.

PS co do kwestii nazywania identyfikatorów encji, to w poście

opisałem przykład w miarę sensownego nazywania i równocześnie przykład wykorzystania tak generowanych identyfikatorów (choć tu akurat niewygodne identyfikatory wynikały ze standardowego sposobu ręcznego tworzenia encji przez integrację) - po opisaniu tego przykładu na forum zmodyfikowałem istniejącą instalację ze “złymi” nazwami na taką bardziej przemyślaną (jaką użyłem wcześniej przy kolejnym użyciu tej integracji w innej instalacji - więc tu jest też odpowiedź na pytanie czy da się “zabezpieczyć” - no raczej nie :stuck_out_tongue: - czasem jest po prostu lepiej zmodyfikować to co już istnieje na wersję ulepszoną…).