Zmiana wyświetlania encji na karcie

Witam . Mam następujący problem . Mam zbudowany sterownik do garażu oparty na module Zigbee CC2530 . Mam tam podpięte trzy przekazniki , czujnik ruchu i dwa kontaktrony . Wszystko dziala dobrze lecz mam problem z wyświetlaniem na karcie encji odpowiedzialnej za stan kontaktronów . Obecnie działa to tak że gdy kontaktron jest rozwarty , czyli brama otwarta to na karcie wyświetla mi brak otwarcia , gdy bramę zamknę to a kontaktron się zewrze to na karcie zapala mi się otwarte (on) . Chciałbym to zmienić by było odwrotnie . Czy jest możliwość zmiany tego w karcie HA przez dodanie jakiegoś wpisu ? Dodam że próbowałem to zrobić z poziomu programowania CC2530 przez dodanie “inwersed” , lecz wtedy cały układ przestaje mi działać po włożeniu do mojego projektu .

Może powinno być “inverted”?

A w kwestii zasadniczej - np. wygeneruj sobie nowe encje o dokładnie przeciwnych stanach za pomocą template.

Tak , to tylko moja literówka bo w PTVO do konfigurowania i tak tylko się “zaptaszkowuje” tą opcję . A w kwesti zasadniczej może podpowiesz jak to zrobić za pomocą template bo to jeszcze nie mój etap .

Nie wiem czy dobrze w translatorze to przetłumaczyłem , lecz wyszło mi że w pliku binary sensor trzeba umieścić odpowiedni wpis z postu . Mój plik z binary sensor wygląda jak poniżej . Umieściłem w nim wpis , lecz zapewne coś tam pokopałem bo nie działa . Oto moja zawartość pliku binary sensor :slight_smile:

  • platform: mqtt

    name: “Garaz czujnik ruchu zigbee”

    state_topic: “zigbee2mqtt/Garaz zigbee”

    value_template: “{{ value_json.state_l31 }}”

    device_class: motion

    payload_on: “1”

    payload_off: “0”

  • platform: mqtt

    name: “Garaz drzwi bramy”

    state_topic: “zigbee2mqtt/Garaz zigbee”

    value_template: “{{ value_json.state_l32 }}”

    device_class: motion

    payload_on: “1”

    payload_off: “0”

  • platform: mqtt

    name: “Garaz drzwi bramy”

    state_topic: “zigbee2mqtt/Garaz zigbee”

    value_template: “{{ value_json.state_l33 }}”

    device_class: motion

    payload_on: “1”

    payload_off: “0”

  • platform: template

    sensors:

    garaz_drzwi_bramy:

      value_template: >-
    
        {{ is_state('binary_sensor.garaz_drzwi_bramy', 'off') }}
    
      friendly_name: Garaz drzwi bramy
    
      device_class: motion

Wklej jeszcze raz ale, używając do formatowania (bo coś się zdrowo rozjechało) triku w postaci linijki z 3 znakami ` (to odwrotny apostrof spod klawisza “tyldy”) czyli takie coś ``` (ale samo w linijce), taki sam myk wykonaj za wklejonym fragmentem.
Wtedy może ktoś się w tym rozczyta i pomoże.

Sory widziałem ale nie można edytować

- platform: mqtt
  name: "Garaz czujnik ruchu zigbee"
  state_topic: "zigbee2mqtt/Garaz zigbee"
  value_template: "{{ value_json.state_l31 }}"
  device_class: motion
  payload_on: "1"
  payload_off: "0"

- platform: mqtt
  name: "Garaz drzwi bramy"
  state_topic: "zigbee2mqtt/Garaz zigbee"
  value_template: "{{ value_json.state_l32 }}"
  device_class: motion
  payload_on: "1"
  payload_off: "0"

- platform: mqtt
  name: "Garaz drzwi bramy"
  state_topic: "zigbee2mqtt/Garaz zigbee"
  value_template: "{{ value_json.state_l33 }}"
  device_class: motion
  payload_on: "1"
  payload_off: "0"

- platform: template
  sensors:
    garaz_drzwi_bramy:
        value_template: >-
          {{ is_state('binary_sensor.garaz_drzwi_bramy', 'off') }}
        friendly_name: Garaz drzwi bramy
        device_class: motion

@moderatorzy @administratorzy

Dziwne, bo możliwość edycji postów jest, a przynajmniej powinna być dostępna nawet dla początkujących… (w ekipie forum o tym dawno rozmawialiśmy)

@mirek
W kwestii pytania niestety nie widzę większego błędu (poza faktem, że 3 różne encje nie mogą mieć tej samej nazwy) - sprawdź w “narzędziach deweloperskich” jakie faktycznie stany przyjmują twoje encje źródłowe.

No i nie bardzo kumam czemu masz 2 czujniki ruchu (o tej samej nazwie).

Tak , teraz widzę ten “ołówek” do edycji postu . Albo byłem ślepy albo go nie było . Ten trzeci powinno być "Garaż drzwi furtki ". Nawet nie wiem kiedy to pochrzaniłem . Mam jeszcze jedno pytanie . Bo mogę całkowicie usunąć zawartość pliku binary_sensor a mimo wszystko cały układ działa z wszystkimi encjami . Czy tak być powinno ?

Szklanej kuli nie mam, ale najprostszy test to usunięcie zawartości lub pliku i zrestartowanie HA (jeśli HA się będzie burzył, że nie chce się restartować to jest moment w którym walidator na to nie pozwala, bo są radykalne błędy w konfiguracji), sama edycja niczego nie zmienia, bo nie przeładowujesz konfiguracji (można przeładować fragmenty konfiguracji, ale dojdziesz do tego z czasem, albo przeczytasz dokumentację).

No właśnie o tym pisałem . Usuwam całą zawartość pliku binary_sensor , restartuję HA i wszystko działa bez zawartości tego pliku . A i mam zainstalowany HACS , jeżeli ma to coś do tego .

Nie ma nic do tego.

Niestety najwyraźniej nie rozumiesz co do czego służy, ale nikt tego na forum nie wytłumaczy.

MUSISZ przeczytać podstawową dokumentację (i translator w tym często nie pomaga).

Jeśli masz HACS, to masz go nielegalnie, bo wyraziłeś kilka kluczowych zgód podczas jego instalacji, ale nie postępujesz zgodnie z nimi.
Do jego legalnego użytku jest wymagane spełnienie Warunków wstępnych:

oraz postępowanie zgodnie z wyrażonymi zgodami na etapie instalacji…

Dobrze . Nie rozumiem , mam nielegalnie HACS i zapewne HA też mam nielegalnie , więc temat można spokojnie zamknąć . Dziękuję za poświęcony czas .