Zwiększanie przestrzeni dyskowej HomeAssitant

Cześć,
mam do Was pytanie - HA mam na Virtualbox, na którym mam ubuntu i HA w dockerze.
Przy instalacji dałem 15GB maszynie wirtualnej na wszystko z dynamicznym rozszerzeniem partycji w razie potrzeby.
Niestety HA widzę, że już zużywa całe dostępne miejsce.
Znalazłem poradnik który pomógł mi zwiększyć przydzielone w Virtualbox miejsce do 40GB, niestety po restarcie serwera i samej maszyny nadal HA widzi 15GB wolnej przestrzeni.

Macie na to jakiś pomysł? Muszę jeszcze coś w Home Assistant wymusić by zwiększył sobie przestrzeń ?

Dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

To co zrobiłeś to tylko zwiększyłeś fizyczny rozmiar dysku, jednak system operacyjny sam sobie nie zwiększy rozmiaru partycji tego dysku, trzeba to zrobić ręcznie. Możesz spróbować skorzystać z tych poradników:
https://linuxhint.com/increase-virtualbox-disk-size/,
http://derekmolloy.ie/resize-a-virtualbox-disk/,
nie testowałałem tego, wygłądają na OK, ja robię to już z pamięci, niestety na napisanie instrukcji krok po kroku nie znajdę czasu.

UWAGA: takie operacje na partycjach dysku grożą bezpowrotnym uszkodzeniem danych na dysku, przed przystąpieniem należy wykonać kopię bezpieczeństwa dysku.

Dobra rada: jak będziesz jeszcze raz od nowa instalował HA w VirtualBox, to przed pierwszym uruchomieniem wirtualnej maszyny zmień rozmiar dysku przez Virtual Media Manager, wtedy podczas instalacji system operacyjny będzie widział cały zwiększony wcześniej dysk :slight_smile: . Tak samo będzie na innych wirtualizatorach jak Proxmox, ESXi, itp.

2 Likes