Adapter Bluetooth - USB

Cześć,
zakupiłem HP_T620 i po przesiadce z RPI3b+ potrzebuję osobnego adaptera Bluetooth do USB.
Ma ktoś z was w tym doświadczenie i poleci jakiś dongiel BT ?

  1. brać z BT 5.0 ?
  2. BLE?
  3. jak uzyskać jak najlepszy zasięg BT ?

Ktoś jeszcze polecał taki podobno ma dobry zasięg.

Ja się zastanawiam nad kupnem, bo teraz mam ESP32 ale przez dwie ściany już nie przechodzi.

Tak pewnie też by u mnie pokryły, ale jeszcze nie wymyśliłem jak zabudować ESP i zasilić.

@pawelwaz
Też początkowo kombinowałem z zasilaniem (wstępnie moduł ESP32 pracował zasilany z powerbanku, choć ma opcje podpięcia akumulatora litowego - użyłem modułu Lilygo TTGO T7, ale moduły bez przyłącza akumulatora są po prostu tańsze) używając deep-sleep, ale w warunkach domowych to jest całkiem bez sensu - średni pobór mocy to mniej niż 0,5W przy pracy ciągłej, więc bezproblemowo można zasilać z byle czego (obecnie mam wpięty w USB w tunerze dvb-t/sat ale nawet najtańsza ładowarka od telefonu będzie OK, jeśli jesteś przekonany, że zasięgiem ogarniesz wszystko z miejsca instalacji HA - to możesz zasilić choćby z komputera czy SBC na którym pracuje HA)

http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-rozszerzenie-home-assistanta-o-diy-oparte-na-esp

Na chwilę obecną mam go wpiętego w terminal HA - natomiast nie sięga mi do ostatniego pomieszczenia. Muszę pokombinować żeby go gdzieś ulokować po środku mieszkania, natomiast tam mam problem z zasileniem z ładowarki, więc coś innego muszę wykombinować.

Ale poradnik świetny - zapisałem sobie do zakładek swoich lektur.

@pawelwaz Po prostu podłącz do czegokolwiek w innym miejscu, tam gdzie akurat masz warunki (warto dorzucić do konfiguracji poziom sygnału BT podpiętych do niego czujników BLE oraz WiFI samego modułu)
W ESPHome to będzie wyglądało tak:

sensor:

  - platform: wifi_signal
    name: "Moduł ESP32 sygnał WiFi"
    update_interval: 60s

  - platform: ble_rssi
    mac_address: '3F:59:C8:aa:bb:cc'
    name: "Mój czujnik BLE RSSI"
    icon: "mdi:bluetooth"
1 polubienie

Ja mam 3 piętra,na jednym chce podpiąć do T620 i na dwóch po esp32, dlatego się zastanawiam nad donglem.Ale może lepiej od razu założyć 3 szt esp32?

Dziękuję @szopen, dodam sobie sensory i będę sprawdzał jak to jest z tym zasięgiem.

Spróbuj poszukać więcej informacji nt. tego czujnika co Ci wysłałem (kilka osób gdzieś na forach pisało, że są rewelacyjne), jeśli nie znajdziesz to idź w ESP32.

A jaki soft wgrałeś do tego ESP32?

@pawelwaz @Sentrentor
Tak sobie przejrzałem komentarze dotyczące tego dongla BT FSC-BP119 i… już na podstawie tej lektury moim zdaniem jedyna przewaga tego modułu nad podobnymi to antena zewnętrzna, a prawdopodobnie na zwykłym donglu jest do obskoczenia praktycznie każde przeciętne mieszkanie do kilkudziesięciu m^2 (UWAGA: o ile umieścimy go w optymalnym punkcie), w NUCu mam wprawdzie BT na karcie WiFi (czyli taki zwykły onboard z niewielką anteną) i to by wystarczyło gdybym mógł zamontować sprzęt w optymalnym z “radiowego” punktu widzenia miejscu (no niestety obecnie miejsce jest takie sobie, ale jak zawsze taki wybór to jakieś kompromisy - gdybym wcześniej przewidywał wykorzystywanie BLE zrobiłbym to po prostu inaczej, a teraz już nie chcę robić kolejnej “przekładki”).
Do innego projektu kupiłem sporo tańsze dongle i wydają mi się wystarczające (choć nie będę czarował - nie testowałem ich zasięgu, a nie chcę rzucać słów na wiatr i obiecywać jakiekolwiek testy, bo życie jest za krótkie na to :stuck_out_tongue:)

@Sentrentor Pomysł z trzema ESP32 jest całkiem interesujący - to by w pewnym stopniu zunifikowało konfigurację (de facto w ESPHome konfiguracja modułów jest bliźniaczo podobna do zwykłego konfigurowania HA w yaml’u).

@macek Sorry, że się wcinam, ale widzę, że jesteś zwolennikiem prostych rozwiązań, więc moim skromnym zdaniem będziesz zachwycony rozwiązaniami opartymi o ESPHome.

@szopen Zakupiłem wspomniany FSC-BP119. Powiem, że 100 m to lekka przesada, ale z czujników LYWSD03MMC przy zwykłym donglu RSSI miałem na poziomie -86 dbi, to po wymianie na wspomniany mam -38 dbi. Tak więc polecam.
To nie jest lokowanie produktu :slight_smile:

1 polubienie

Temat adaptera/dongla BT pojawił się również w tamtym wątku

jakkolwiek kusi mnie test wspomnianego tu FSC-BP119 to jednak póki co nie mam rzeczywistej potrzeby go zastosowania (a tani jak na “chinola” nie jest).