Afore + home assistant

Witam
Jest sposób na połączenie Afore + home assistant, obecnie korzystam z aplikacji solarman na telefonie do podglądu produkcji, próbowałem konfigurować w ha intergrację solarman ale nie pobiera danych, zresztą mój falownik nie jest wspierany tak pisze na github.

@manius zero informacji technicznych czy linków do produktu, integracji itd. Czyli żeby Ci pomóc muszę sam najpierw wszystko poszukać i odkryć na nowo czyli dla mnie niepotrzebna strata czasu. Ty już cos wiesz, znalazłeś itd więc podziel się tymi informacji, osobom chcącym Ci pomóc bedzie prościej.

Witam
Już sobie poradziłem.

Dodałem integrację

I pobiera dane z solarman.

Z jakiej platformy/domeny korzystasz ? home.solarman.cn ?

Witam
Tak z home.solarman.cn

Kontynuując dyskusję z Afore + home assistant:

Kombinuję i coś mi nie działa.
portal_plant_id: wpisujesz id instalacji czy numer ID SolarMan.
Na dzień dzisiejszy mam tak:

sensor:
  - platform: solis
    name: "Afore Inverter"
    portal_domain: "home.solarman.cn/login.html"
    portal_username: "xxx@gmail.com"
    portal_password: "xxx"
    portal_plant_id: "xxx"

i wywala mi błąd
2022-05-12 21:16:01 WARNING (MainThread) [custom_components.solis.service] Failed to discover, scheduling retry.

# Platforma Solis CLOUD
- platform: solis
  name: "Solis" # Początek nazwy sensorów
  # Dane mogą być pobierane z dwóch różnych serwisów
  #portal_domain: "home.solarman.cn"
  portal_domain: "m.ginlong.com"
  portal_username: xxx
  portal_password: xxx
  portal_plant_id: xxx

masz błąd w 4 lini usuń “/login.html”

Miałem wcześniej poprawnie i było to samo.
Interesuje mnie jeszcze wpis portal_plant_id. Który to ID ?

jak się zalogujesz na https://home.solarman.cn/main.html
masz zakładkę

sensor:
  - platform: solis
    name: "PV-AFORE"
    portal_domain: "home.solarman.cn"
    portal_username: "xxxxx"
    portal_password: "xxxxx"
    portal_plant_id: "xxxxx"

Logujesz się na home.solarman.cn zakładka “Szczegóły projektu” i tam jest “ID instalacji” który wpisujesz do portal_plant_id:

a co zrobic jesli korzystam z solarman smart - mam falownik afore i nie ma ID Plant ? Macie jakieś podpowiedzi ?

Szukam i sprawdzam kazdą opcję żeby połączyć się z HA i nowym Afore i nic nie wychodzi.

Edit:

Tak to wyglada na stronie falownika

a tak na stronie solarman smart

Falownik pracuje, prad produkuje a ja od 3 miesięcy walcze jak go dodać do HA zeby mieć podgląd produkcji.
Macie może jakies podpowiedzi ?

Hej udało się Tobie (intigaxio001) z podłączeniem do solarman smart ?
Mam ten sam problem, nijak nie idzie pobrać danych

Artur

Poczytajcie Sofar Solar inwerter - odczyt danych bezpośrednio przez fabryczny DataLogger

u mnie dzięki RobinI30 działa odczyt mam ustawiony co 15 sekund


image

z sofarsolar ,
to działa po lokalnym IP w NR

Edit:

Możesz jeszcze użyć czegoś takiego niestety z chińskiej chmury
Home Assistant integration for Solis/Solarman/Sofar
1 zainstaluj integrację z HACS
2 restart HA
3 w pliku configuration.yaml wpisz sensor solis: !include solis.yaml
4 utwórz plik solis.yaml
w pliku wpisz

- platform: solis
  name: "Sofar_Cloud"

  portal_domain: "m.ginlong.com"
  portal_username: twoj nick w cloud https://home.solarman.cn
  portal_password: twoje hasło w cloud https://home.solarman.cn
  portal_plant_id: plant_id

id plant masz na stronie solarman " szczegóły projektu"

5 restart HA, czekasz 5 minut i powinno działać :slight_smile:

Jak wszystko ok dostajesz takie to oto sensory


p/s jak to odpalisz to pomogę ci w lokalnej integracji

poleglem… robilem chyba wszystko co znalazlem w necie

Edit:

@Dariusz_Barczyński ale dziala ci to z Afore ? jesli tak to czy nie chcesz pomoc łopatologicznie jak to ogarnać ? Bo ja node reda nie umie…

Niestety, z zaproponowanymi rozwiązaniami problemy są dwa.
Czytanie bezpośrednio z loggera nie jest możliwe bo nie ma tam żadnych danych, (podobno coś się zmieniło w firmware) wrzucę zrzut jak się falownik włączy.
Użycie chmury m.ginlong.com już weryfikowałem, próba dodania tam loggera po numerze seryjnym kończy się niepowodzeniem (pisze że jest off-line), dla jasności strona home.aforenergy.com jak najbardziej działa i wszystkie dane się zbierają.

Artur

Dokladnie, przerobilem juz wszystkie opcje jakie znalazlem w necie w pl i zagranica i afore nie wspolpracuje z niczym.
Mam nawet od afore klucz i hasla do Api, bo mialem gdzies tez taka integracje do ha ale ten sposob rowniez nie dziala.
Po prostu sie poddalem zeby to zintegrowac, jak ktos cos wymysli to dajcie tu znac.

Mógłbyś wrzucić linki?

W jedynym dokumentem jaki znalazłem na temat afore stoi, że afore nie używa modbus tylko jakiś własny po rs485. Więc obawiam się, że w opisach wprowadzają w błąd twierdząc, że obsługuje modbus (pewnie myląc go z RS485).
Co za tym idzie nie da się inną niż dedykowana integracja tego odczytać.
Jeśli ktoś posiada jakiś dokument opisujący komunikację to chętnie zobaczę.
Nie mam sprzętu do testów ale jeśli to prawda (co piszą w tym jedynym widzianym) to dość łatwo byłoby to zintegrować - na początek po RS.
thecommunicationprotocol-threephase.zip (87,4 KB)

Witam.
Ja podłączyłem swoje dwa AFORY (stary i nowy ) korzystając ze strony Collect Inverter data from Solarman API - Share your Projects! - Home Assistant Community i tworząc proces w node-red.
SolarmanCopy.json (12,1 KB)

czy w razie pytań pomozesz to ogarnac ? Jak by mi cos nie szlo ?

W miarę wolnego czasu tak, myślę jednak że strona z linku i przykład w node-red wystarczy. :slight_smile:
W załączanym flow jest obsługa dwóch inwerterów (górna gałąź dotyczy nowego BNT005KTL a dolna starego który był obsługiwany przez m.ginlong.com. Jeżeli posiadasz jeden to należy użyć tylko jednej gałęzi. W celu uzupełnienia nodu “change” wystarczy wykonać punkty 1-4 z podanego linku i odpowiednie wartości wkleić do niego.