Aktualizacja HA core 2024.1.0 problem z integracją systemmonitor

Ja tam nie narzekam na ten zabytek. Działa dobrze i stabilnie. Nie potrzebuję stawiać HA na serwerze z Xeonem. 8GB RAM dysk SSD nie pamiętam chyba 250GB

System Information

version core-2024.1.0
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.6
os_name Linux
os_version 6.1.63-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.33.0
Stage running
Available Repositories 1372
Downloaded Repositories 55
AccuWeather
can_reach_server ok
remaining_requests 5
Airly
can_reach_server ok
requests_remaining 22
requests_per_day 100
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 11.2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.12.0
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 219.4 GB
disk_used 50.1 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), File editor (5.7.0), Samba share (12.2.0), MariaDB (2.6.1), TasmoAdmin (0.28.0), AdGuard Home (5.0.1), Glances (0.20.0), Home Panel (2.7.0), Portainer (2.19.4-3), Calibre-web (0.6.21-4), Calibre (7.2.0), Let’s Encrypt (5.0.9), Studio Code Server (5.14.2), Node-RED (16.0.2), Zigbee2MQTT (1.34.0-1), Mosquitto broker (6.4.0), Silicon Labs Flasher (0.2.0), Terminal & SSH (9.8.1), Cloudflared (5.0.0), Samba NAS (12.1.0-nas), Uptime Kuma (0.10.1), Nginx Proxy Manager (0.12.3), Vaultwarden (Bitwarden) (0.20.1), Filebrowser (2.23.0_10), Paperless NGX (2.2.1), Fusion (2024.1.1)
Dashboards
dashboards 4
resources 27
views 16
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 27 grudnia 2023 15:17
current_recorder_run 4 stycznia 2024 17:56
estimated_db_size 1004.25 MiB
database_engine mysql
database_version 10.6.12
Sonoff
version 3.5.3 (a8c6d45)
cloud_online 4 / 4
local_online 1 / 1
Spotify
api_endpoint_reachable ok
Xiaomi Miot Auto
component_version 0.7.15
can_reach_server ok
can_reach_spec ok
logged_accounts 1
total_devices 13

Szanuję takie podejście, do HA nie trzeba Xeona ;D

Kluczowe zasoby są OK, miałem obawy bo ten model swego czasu był standardowo sprzedawany w konfiguracjach bodajże z 1GB lub 2GB RAM i bodajże z dyskiem twardym (a to ma znaczenie w pewnych przypadkach).

Zgłoś issue gdzie trzeba. Czuję w kościach, że to może być związane z niestandardową bazą…

A skoro nie masz nic do stracenia, to możesz usunąć tą integrację i po zrestartowaniu HA ją ponownie dodać z GUI.

1 polubienie

A skoro nie masz nic do stracenia, to możesz usunąć tą integrację i po zrestartowaniu HA ją ponownie dodać z GUI. - Już próbowałem :smiley:

4 posty zostały podzielonye na nowy temat: Wybór mini-PC na instalację natywną HAOS początek 2024

Mam info od OPa wątku, że rozwiązaniem się okazał restart systemu HAOS
co swoją drogą miałem tu sugerować, ale pojawiły się inne tematy i przesłoniły kluczowy problem…

Nie jest to pierwszy raz, kiedy w sytuacji, którą jak się wydaje powinien rozwiązać restart samego serwera HA rozwiązaniem jest restart całej maszyny, tu fizycznej, bo mamy HAOS “bare metal”, ale w instalacjach w wirtualizacji oczywiście restartujemy samą VM.

HA działa jako kontener docker na linuxie zainstalowanym na “bare metal” (na linuxie przygotowanym przez deweloperów HA) czyli zasada działa jest “taka sama” jak wirtualna maszyna na wirtualizatorze (np. na Proxmox, ESXi). Też używam starej integracji systemmonitor i na 99% nie będę musiał restartować NUCa żeby to działało poprawnie po zainstalowaniu wersji HA 2024.1.0. NUCa z HAOS nie restartuję od dawna bo nie ma (nie mam) takiej potrzeby:

image

ale zdaję sobie sprawę, że jak nie działa to najlepiej zrestartować wszystko :wink:.

Edit: nie wiem dlaczego czasami tracę czas na sprawdzanie niektórych rzeczy jak:

Konfiguracja jest poprawna, sprawdziłem w historii dokumentacji integracji System monitor - Home Assistant :

The table contains types and their argument to use in your configuration.yaml file.

Type (type:) Argument (arg:) Argument mandatory
disk_use_percent Path, e.g., / no
disk_use Path, e.g., / no
disk_free Path, e.g., / no

czyli nie trzeba podawać argumentów do tych sensorów.

Masz rację

Przyznaję, że nie chciało mi się kopać by znaleźć starą wersję dokumentacji, więc oparłem wypowiedź najwyraźniej na mojej zawodnej pamięci (pamiętam, że dodawałem punkty montowania w konfiguracji YAML, ale nie pamiętam z jakiego powodu…) i domyśle, że skoro w nowej integracji, gdzie nie ma możliwości konfiguracji nie jest generowany sensor pozbawiony punktu montowania to taka konfiguracja jest nieprawidłowa.

Masz w swojej konfiguracji te opcje bez parametru?
Jeśli tak, i faktycznie z tego powodu import przy aktualizacji nie działa to być może jest to breaking change?
Sprawdzone (na bazie disk_use i disk_free), nie jest to breaking change.
Bez wskazania puntu montowania w YAML jest brany pod uwagę /
Zatem nie znamy przyczyny problemu przedstawionego na wstępie…


W kwestii restartów całej maszyny to właśnie dzisiaj była okazja do restartu - aktualizacja HAOS.

I ostatecznie wracając do kwestii faktu, że restart samego HA core nie naprawił sytuacji - prawdopodobnie by wystarczyło kopnąć Supervisora, ale restart systemu jest najłatwiejszy do zrealizowania.

1 polubienie

Po update do wersji HA 2024.1.0. wyskoczył komunikat związany z integracją systemmonitor, po usunięciu wpisów w pliku konfiguracyjnym i ponownym restarcie tylko HA (bez HAOS na NUCu), wszystko działa poprawnie - wszystkie encje są, historie encji zachowane :slight_smile:.