Wybór mini-PC na instalację natywną HAOS początek 2024

A tak swoją drogą to jaki komputerek poleciłbyś pod wymianę tego mojego muzeum?

Jak to tylko HA to moim zdaniem można rozważyć wersję z 4G…

sprzęt za niewielkie pieniądze, na początek można dzięki niewielkiej ingerencji (odwracalnej) odpalić HA np. na karcie lub jeśli nie chcesz i nie będziesz chciał używać softu sonoffa to wykorzystać wbudowaną pamięć na system a dane przerzucić na zew. dysk SSD. Ja go używam jako testowy od kilku tygodni (RPI3 już nie wydalał) i nie jestem rozczarowany mimo sceptycznego początkowego podejścia.


System Information

version core-2024.1.0
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.6
os_name Linux
os_version 6.1.62
arch armv7l
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.33.0
Stage running
Available Repositories 1365
Downloaded Repositories 15
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 11.1.rc2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.12.0
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.6
disk_total 116.8 GB
disk_used 6.0 GB
healthy true
supported true
board ihost
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.7.0), Advanced SSH & Web Terminal (17.0.1), Mosquitto broker (6.4.0), Samba share (12.2.0), Glances (0.20.0), Node-RED (16.0.2), Samba Backup (5.2.0)
Dashboards
dashboards 4
resources 11
views 5
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 27 grudnia 2023 10:29
current_recorder_run 4 stycznia 2024 12:43
estimated_db_size 366.48 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.41.2
Spotify
api_endpoint_reachable ok

zobacz też tu …
https://forum.arturhome.pl/t/haos-na-sonoff-ihost-albo-to-co-oferuje-producent/11093

Skoro działa dobrze, to nie widzę powodu by go zmieniać.
Im później wymienisz tym nowszej generacji będzie następca - no i to ma i plusy i minusy.

Plusy - wraz z generacjami rośnie efektywność energetyczna, a sprzęt kupiony jako już używany będzie miał sporo niższy przebieg.

Minusy - przede wszystkim to brak możliwości wykorzystania kluczowych podzespołów jak RAM i ssd, gdy przeskok generacyjny jest zbyt duży

Model który posiadasz tak naprawdę wykluczyłem już podczas researchu w 2019 jako zbyt stary (konkretów już nie podam, ale wtedy przykładowo wykluczałem konstrukcje z msata, bo już było wiadomo, że czas msata przeminął i takie konstrukcje nie dają nadziei na tani rozsądny ssd), gdy przenosiłem 2 instalacje z RPi, wtedy z powodu pewnych kompromisów (m. in. nie wiedziałem czy się to sprawdzi, bo niemal wszyscy mieli HA na malinach, więc celowałem w potencjalne inne zastosowanie) padło na 6 generację, modele masz powyżej, generalnie wtedy kluczowym założeniem był niski budżet oraz planowane wykorzystanie sprzętu bez wymiany przez 10 lat.
ALE dziś bym ich raczej nie wybrał, jak widać jeden u mnie jest już 10 generacji - motywacją było ESPHome, gdzie czasy kompilacji na celeronku 6 generacji zrobiły się trudne do przyjęcia, inną motywacją dla mocniejszego sprzętu może być szerzej rozumiana obsługa multimediów - tu przykładem niech będzie rozbudowany monitoring wideo (no ale tu to by warto było mieć coś pokroju xeona :stuck_out_tongue: tylko tu jest taka kwestia, że procek w przeciętnym współczesnym laptopie średniej klasy bywa wydajniejszy od dawnych xeonów, więc są też granice brawury w porównaniach).


WARTO ZAUWAŻYĆ, że rynek mini-PC wskutek pandemii zmienił się dość radykalnie.

Powiedziałbym, że stanął na głowie, no ale NIE jestem analitykiem rynku tylko drobnym ziarenkiem piasku w machinach korporacji, więc moje spojrzenie może mocno odbiegać od tego jak rynek widzą takie korpo jak intel. To taki disclaimer, bo mogę się radykalnie mylić!
Z moich obserwacji wynika, że np. “czaszkowa” (skull-*) seria NUCów = “gamingowa”, czyli dedykowana na rynek nastolatków była chętnie stosowana w biznesie, w charakterze miniaturowych stacji roboczych, ale raczej nie zyskała uznania wśród targetu dla którego była adresowana :stuck_out_tongue:
Niewątpliwe covidowa era przyniosła jakieś niespodziewane dochody ze sprzedaży, przy czym dzięki powszechnej pracy zdalnej sprzedawały się bez problemu modele zawierające radykalne cięcia konstrukcyjne.

Jakkolwiek moim zdaniem złota era NUCów od intela minęła - Asus przejmuje dział NUCów za wyjątkiem działu laptopów.

List intela do klientów w sprawie zmian w świadczeniu pomocy technicznej
https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/intel-nuc/Customer_Letter_30.pdf

Każdy może to interpretować jak chce, ja posiadaczy NUCów zachęcam do pobrania kompletu plików dla posiadanego modelu - w szczególności BIOSa i pełnej dokumentacji, warto mieć na czarną godzinę i inne nietypowe zasoby (np. narzędzia do modyfikacji BIOSu dostępne dla wybranych modeli itp. czy sterowniki jeśli są jakieś wymagane).
Do radykalnych zmian został mniej więcej tydzień.


Dyskusja nie na temat do wydzielenia do osobnego wątku.
Kuźwa już ktoś mi tu “pomógł” scalając 2 posty, które umożliwiały podział wątku bez p***dolenia się w cofanie zmian…

Czołem.

Skorzystawszy niemało na czytaniu tego forum, podzielę się informacjami, by się zrewanżować.

Poszedłem w i5. Ale z „T” na końcu.

Od 2 miesięcy mój HA jedzie na Fujitsu Q556/2, i5-7400T, 8 GB RAM, SSD zwykły 2,5’’. Pobór energii 6,7 W :sunglasses: (Proxmox, Sonoff Dongle Plus-E, ok. 30 urządzeń, kilkanaście spokojnych i powolnych automatyzacji – głównie w Node-RED).

Używany ale z wyglądu i zachowania jak nowy komputer kosztował trochę ponad 500 zł z dodatkowym wyposażeniem (WIN 10 PRO, karta Wifi + BT, napęd CD). Bez tegoż wyposażenia można go kupić za mniej niż 400 zł. Z procesorem i3-6100T i 8 GB RAM bywają w cenie poniżej 300 zł (styczeń 2024).

Zalety:

  • niski pobór energii,
  • overkill dla homeasystentowych wymagań – procesor w idle pracuje na 0,7 do 1,1% wydajności,
  • możliwości rozbudowy o 2. dysk (a nawet o 3. dysk) i dodatkowy RAM,
  • możliwości wykorzystania do konwencjonalnych windowsowych celów, gdyby HA się znudził,
  • wiele portów,
  • niewielki rozmiar (zmieści się na półce zamiast atlasu grzybów, ale oczywiście przegrywa z Raspberry Pi z kretesem),
  • cisza – choć po przyłożeniu ucha da się usłyszeć wiatraczek, ale trzeba wstrzymać oddech,
  • relatywnie niska cena.

Wady:

  • do podłączenia drugiego SSD 2,5 ‘’ trzeba poszukać zasilania na płycie, ale można wsadzić M2.

Gdyby ktoś rozważał takie mocne japońskie maleństwa, uwaga: są inne modele Fujitsu o identycznym wyglądzie, ale podobno (ktoś gdzieś się skarżył) z Q920 są jakieś kłopoty z konfiguracją BIOS-u. Do Q556 jest na YT krótki filmik, w którym konfiguracja rozbudowanego BIOS-u pod HA jest przedstawiona. U mnie się sprawdziła (Proxmox).

Jaki macie, Koleżanki i Koledzy, pobór mocy w swoich konfiguracjach?

1 polubienie

Średnia mniejsza od 8W NUC10i3FNHN
piki w szczególnych sytuacjach (reboot, kompilacja, gdy procek ma pełne obciążenie) do 15-25W, ale bez istotnego wpływu na średnią

  • wersja w “wysokiej” obudowie (do tej wersji wchodzi dysk 2,5’ oprócz nvme możliwego również w niskiej, która jest niższa tylko o 1cm - na co to komu? :stuck_out_tongue:), NUC10IxFNHN - H = wysoka, K= niska, B=goła płyta główna
  • bez karty audio (dźwięk tylko przez tylko HDMI dla mnie bez znaczenia, ale są tacy co wolą wersję z combo toslink lub analog) NUC10IxFNHN - N = bez karty audio
  • i z wlutowaną WiFi+BT AX201 (co pozbawia możliwości podmiany karty bezprzewodowej na coś innego),
  • 8GB RAM DDR4 SODIMM, tu wolny drugi slot, czyli na bardziej rozbuchane projekty też się nada
  • procek i3-10110U 2C/4T i żałuję, że nie wziąłem wersji i5 biorąc pod uwagę ilość kompilacji w ESPHome
  • 2x ssd
    • dla HAOS-generic m.2 nvme
    • testowo dla Samba-NAS’a 2,5’ sata
  • rozmiar jak półtorej maliny “standardowy NUC” jakieś 12cm x 11cm x 5cm
  • mocowanie VESA w komplecie - można za monitorem powiesić (raczej nie w zastosowaniu do HA), ale u mnie jest we w miarę dyskretny sposób zamontowana na boku biblioteczki w salonie
  • plus stadko peryferiów USB w małym hubie - muszę pomyśleć o większym, bo to co jest teraz to nie jest moje marzenie i mam przez to pajęczarstwo = powpinane niektóre rzeczy do przednich/tylnych portów, a miało być ładnie.

edit - jednak zawyżyłem wyniki - z jednym dyskiem ssd to koło 6W a z dwoma okolice 7W


Inne instalacje - NUC6CAYS, NUC6CAYH okolice średniej 6W, tych już nie monitoruję na bieżąco, mają po jednym dysku ssd sata.


Dołożenie modemu LTE dodaje 3W (to tak w kwestii innego wątku, bo zmierzyłem przy okazji).

1 polubienie

NUC 8i3beh 12GB RAM 128gb ssd
NUC 8i5beh 16GB RAM 256gb nvme

Przy aktualizacji lub restarcie do 18W skoki.

Oba średnio 4-6W , jeśli gniazdko gosund sp111 można uznać za wiarygodne.

Wiatraki w biosie ustawione na minimum.

Temperatura CPU średnio 35-37 stopni

Wersja z i3 z 12GB RAM
Użycie procesora ok 5-8% , a RAM ok 14%

Wersja z i5 z 16GB RAM
Użycie procesora ok1-3% , a RAM ok 8%

1 polubienie

A ja chciałbym w związku z przedstawionymi wyżej propozycjami zapytać, czy celować w jedną z nich, czy też może raczej w mini PC oparte o N100. Zastanawiam się ponieważ zależy mi na bezgłośnej pracy, a na N100 zaczęły się ostatnio pojawiać urządzenia bez wentylatora.
Docelowo na urządzeniu będzie proxmox, na nim VM HAOS I kilka innych rzeczy, mało zasobożernych, w kontenerach.
Nie chcę jakoś szczególnie szastać kasą, ale jednocześnie poszukuję urządzenia które pozwoli mi na jakiś czas zapomnieć o braku wydajności. Oczywiście priorytetem cały czas jest energooszczędność urządzenia.

1 polubienie

Biorąc pod uwagę to

chyba jest jeszcze za wcześnie na n100

Te ostatnie posty to nie są propozycje, po prostu taki sprzęt używamy.
NUC wypuszczane pod brandem intela (teraz Asusa) są wzorcami zgodności z architekturą “generic-x86-64”, ale oczywiście jest wiele alternatyw, które trzymają się standardu narzuconego wstępnie przez intela.

Pod wirtualizację nie musisz się trzymać sztywno tego standardu, bo i tak HAOS będzie pracował na standardowej maszynie wirtualnej, a nie na fizycznej maszynie, bardziej istotna jest możliwość montażu sporej ilości RAMu (ale chyba najlepiej wiesz jakiego sprzętu potrzebujesz pod swoje wymagania).
Proxmox to nie jest instalacja natywna.

Wydajność zwykle się kłóci z ceną i energooszczędnością, ale zmiennych jest więcej - nowsze generacje są zawsze bardziej efektywne energetycznie.

Świetny przykład to te moje NUCe - 2-rdzeniowe i3 z HT 10 generacji jest mniej więcej 4x szybsze (licząc wraz z całą platformą, bo mówiłem o wydajności w typowym zastosowaniu jakim jest kompilowanie, a na to się oprócz procka składa kilka innych czynników np. DDR3 → DDR4 czy sata → nvme) od 4-rdzeniowego celeronka 6 generacji, a pobór energii przy typowym niskim obciążeniu procesora praktycznie ten sam. Pod wirtualizację bym jednak rozważył coś, co ma więcej niż 2 fizyczne rdzenie (n100 spełnia to założenie, pod względem technologii koniecznych lub wspierających wirtualizację też jest “wszystkomający”).

Aha - celeronek 6 gen. kiedyś celował mniej więcej w ten sam segment rynku co stosunkowo niedawno i3 10 gen. być może n100 również jest nakierowany na ten segment, ale w tej chwili nie jestem na bieżąco z ofertą świeżych wypustów.

1 polubienie

W myśl słynnego hasła „Nie namawiaj, nie zachęcaj, nie zmuszaj”…

zależy mi na bezgłośnej pracy

Powyżej napisałem niejasno, więc teraz rozjaśnię. Fujitsu Q556 nie słychać nic a nic (słuchałem dwóch). Przy instalacji czegoś, gdy obciążenie procesora skacze na minutę do 30-40%, również nie słychać nic a nic. Po przytuleniu ucha do obudowy i wytężeniu zmysłów coś tam da się odnaleźć. Wentylator kręci się z minimalną prędkością – pewnie głównie po to, żeby „się nie zastał”.

z jednym dyskiem ssd to koło 6W a z dwoma okolice 7W

Poczułem się dobrze, przeczytawszy, że nowoczesny sprzęt jest na podobnym poziomie.

Oba średnio 4-6W , jeśli gniazdko gosund sp111 można uznać za wiarygodne.

A tu poczułem zazdrość.