Alarmowanie o otwarciu drzwi wejściowych na kilka sposobów

Witam ponownie, sypie tymi pomysłami jak nawiedzony, ale to fajna zabawa.
Wracając do meritum, dotarł do mnie czujnik wibracji (działa i jest widoczny w Node-Red).
Pomysł na automatyzację:

  1. nieproszony gość - drzwi otwierają się od zewnątrz po wcześniejszym majstrowaniu przy zamku - tu dwa warunki, czujnik wibracji zadziałał = alarm, czujnik wibracji nie zadziałał - czujnik otwarcia drzwi zadziałał = alarm. Tu przydała by się aktywacja alarmu, czasowa i np. z aplikacji, tylko jak?
  2. otwieranie drzwi od wewnątrz czujnik ruchu zadziałał jako 1 = czujnik wibracji i czujnik otwarcia drzwi ignorowane.
  3. Jak zasygnalizować otwieranie drzwi przez uprawnionego kluczem?
  4. drzwi otwarte przez określony czas powiadomienie.

Jak to rozgryźć w Node-red, w Home Assistant próbowałem i ni jak mi to nie działa, skasowałem w czorty.

Raczej trudne bo co jeżeli nieuprawniony otwiera kluczem? :grin:. Jak zweryfikować uprawniony/nieuprawniony?

Hmmm, może odcisk palca? Albo tak,
https://a.aliexpress.com/_uWtWIp

Po to się montuje czujniki aby zawsze zadziałały dlatego do drzwi lepszy jest czujnik otwarcia.

Miałem nadzieję na informację o samym grzebaniu przy drzwiach, ale chyba płonne nadzieje. Czujnik który kupiłem, ustawiony na najwyższą czułość jest… dość nieczuły :stuck_out_tongue_winking_eye: Poza tym nie wiem jak ustawić warunek kolejności komunikatów świadczący o tym z której strony są otwierane drzwi.

Musiałbyś rozbudować Swoją instalację o np. dwa czujniki ruchu, jeden z jednej strony drzwi - drugi z drugiej. Ogólnie nie polecam Ci czujnika wibracji do tego rozwiązania. Tak jak napisał @macek skorzystaj z czujnika otwarcia czy to xiaomi czy aqara. Zamontuj je w futrynie/ościeżnicy tam gdzie “wchodzą” rygle zamka a na nich (ryglach) przyklej magnes neodymowy. Stosując takie rozwiązanie będziesz miał informację o otwarciu zamka i w powiązaniu z informacją od czujników ruchu dowiesz się czy ktoś w chodzi czy wychodzi z domu.

Ja zrobiłem trochę inaczej mam czujnik otwarcia i czujnik ruchu wewnątrz mieszkania. Określenie czy drzwi otwierane są z zewnątrz czy wewnątrz jest proste. Jeśli najpierw sygnał przychodzi z czujnika otwarcia a potem z czujki ruchu - drzwi otwierane z zewnątrz, a odwrotna kolejność oznacz otwarcie drzwi z wewnątrz. Drzwi wejściowe DingDąg, Światło, Powiadomienie
W wątku jest udostępniony przezemnie proces.

Wałsnie się za to zabieram :slight_smile:
Jak domownicy to furtka się otwiera elektro zamkiem, jak ktoś obcy to dzwoni dzwonek, wychodząc inny palec przykładam i wyłączam wszystko w domu :slight_smile:

1 polubienie