Analogowy czujnik ciśnienia wody max 5bar

Temat - posiadam hydrofor i ciśnienie wody w instalacji mam zmienne, a gdyby mi brakło wody w źródełku to niestety całkiem spadnie ciśnienie… więc fajnie by było znać ciśnienie wody w instalacji, ale jak to zrobić?

obraz

Otóż:

  1. Wemos d1 mini - 9,70zł shopee
  2. czujnik ciśnienia max 5bar (atm) Czujnik ciśnienia wody

u mnie mam ustawioną tolerancje pompowania 2-:-3,2bar

  1. redukcja 3,8 / 1/2 cal + trójnik 12zł - do zamontowania w układzie instalacji, czyli np gdzieś przed kranem

a. podłączenie:
czerwony +5V
czarny gnd
zielony - sygnał w voltach =>A0

b. zamontować w układ instalacji - czyli gdzieś wkręcić.
c. ustawienie tasmota:


i mamy odczyt:
obraz

max dla 3,2 bar u mnie jest wartość 1020, a dla 0 to około 0

d. konfiguracja encji:

  - platform: template #Ciśnienie wody 3,2 bar = 1020 analog range
    sensors:
      cisnienie_wody_hydrofornia:
        friendly_name: Ciśnienie Wody hydrofornia
        unit_of_measurement: "bar"
        value_template: "{{(3.2*(states('sensor.cisnienie_hydrofor_analog_a0')) | float (0) / 1020) | round (2) }}"

od razu przelicza wartości proporcjonalnie żeby pokazywały wartości w bar, gdzie moje maks ciśnienie 3,2 bar to jest realny odczyt 1020 (troszkę matematyki)

e. Karta daschboard

type: horizontal-stack
cards:
  - type: gauge
    entity: sensor.cisnienie_wody_hydrofornia
    needle: true
    severity:
      green: 2
      yellow: 1.5
      red: 0
    max: 3.3
    min: 0
  - type: custom:mini-graph-card
    entities:
      - entity: sensor.cisnienie_wody_hydrofornia
        color: '#FDCA40'
        name: Ciśnienie wody
        show_state: true
        smoothing: true
    font_size: 100
    font_size_header: 15
    footer: null
    hour24: true
    hours_to_show: 12
    icon: mdi:flash
    line_width: 1.5
    name: Ciśnienie wody
    points_per_hour: 24
    show:
      fill: fade
      icon: false
      name: true
      points: false
      state: true
      labels: false
      labels_secondary: true
    animate: true

f. NodeRed

flows(1).json (3,0 KB)

obserwacje 2 tygodnie potwierdzają że jest to udany projekt, wskazania ze zwykłego manometru dają takie same odczyty.

Czekam na dostawę drugiego, pójdzie w układ isntalacji C.O.

5 polubień

https://shopee.pl/Yummya-DC5V-1-8NPT-czujnik-ciśnienia-przetwornika-ciśnienia-oleju-ze-stali-nierdzewnej-woda-powietrzna-i.536923718.14401548567?sp_atk=07eeb1bb-d6b4-461b-b3e8-0b1a765d402a

15 zł.

Minus: Temperatura odszkodowania: 0°C ~ + 80°C

1 polubienie

aa, pamiętaj, żeby ci to zadziałało w układzie otwartym, to trzeba mieć odniesienie do innego czujnika ciśnienia, tego które aktualnie jest obecne czyli atmosferycznego i mierzyć względem niego. Ciśnienie w powietrzu rośnie a czasami spada, więc ma to też wpływ na ciśnienie w słupie wody. Ten czujnik jest spoko, bo jest tani i łatwo go zamontować. Obecnie pracuje na tym projektem z poziomem wody za pomocą wężyka, ale stosowałem czujniki bmp 280, i mam problemy ze szczelnością, ten się nada jak nic.

albo nie będzie tak kolorowo. bo ciśnienie atmosferyczne mamy w HPa, a ten podaje w PSI, trzeba będzie to przeliczaj, odejmować i przeliczać wynik na %

Ja mam układ zamknięty i i analogowe wskazanie. Albo drugie spr przy 1.5 bar wyłacznik bezpieczeństwa wyrzuca wodę.

Jeśli chodzi o zbiornik to chce zanurzyć rurę 1 calową i pobierać ciśnienie z dna zbiornika, na filmiku fajnie opisane np. rura 1 calowa i słup wody 2 m to ciśnienie np. 2 bary - nie pamietam dokładnie tego z fizyki pewnie będę musiał sie doszkolić :slight_smile:

wystarczy ci jakikolwiek mały weżyk, słup wody to zawsze słup wody i robi ciśnienie w układzie

Witam,
Decyzja zapadła Supla wypadła a w zamian Tasmota. Wszytsko podłączone, poniżej konfiguracja Tasmoty.


Encja dodana: Pozostaje teraz tylko kalibracja no i najważniejsze czemu mi spada ciśnenie tak drastycznie w instalacji ale to temat na inne forum :frowning:

pytanie czy dobrze robisz odczyty, bo ja kalibrowałem w sposób taki, iż robiłem odpowiednie przeliczenie, czyli u mnie moje max - 3,2 bar a ile wynosił analog range - czyli moje 1020, stąd ta zawiła encja

Widzę jakieś błędy w mojej kalibracji - teraz jest skalibrowany do manometru na piecu. Jutro spróbuje na innym czujniku ten mam już w instalacji i sprawdzę wskazania z manometrem z kompresora dobierając odpowiedni dzielnik napięcia. Na tą chwilę ustawiłem max 1 V jednak Nodemcu V3 przyjmuje podobno 3.3 V i spróbuje dobrać dzielnik do 3 V i wtedy dam znać. Na tą chwilę jest OK- teraz testy.
Dziękuje za pomoc…

image

Witam. Mam pytanie. Zainstalowałem na swojej instalacji C.O ten czujnik. Na manometrze ustawiłem równiutko 1bar a czujnik a w HA wyświetla w zakresie od 0.93 do 1.16 a ciśnienie się nie zmienia ponieważ nie jest odpalony kocioł. W Tasmocie również nie jest stabilnie. Ciągle wartość się zmienia. Czy to jest jakiś problem z czujnikiem?

u mnie nie było problemu, sprawdź zasilanie DC miernkiem czy nie pływa. Wyrzuciłem odrazu zasilanie z usb (łądowarka telefonu) nodemcu i podpiąłem zasilacze stabilizoawany zewnętrzny z którego zasilam płytkę i czujnik i się uspokoiło.

te piki do 1.2 to palenie pieca i wzrost ciśnienia - układ zamknięty
image

1 polubienie

Czesc, moglbys wytlumaczyc ta skladnie?
Końcówkę rozumiem, ze zmienna typu float od 0 -1020, zaokraglona do 2 miejsca po przecinku ale poczatek nie bardzo.

W kwestii składni to jest Jinja2 (mi to “ryje beret”).
Wynikiem tutaj jest wartość obliczeń:
3,2 razy stan sensora ciśnienia (jakieś zmierzone napięcie), dzielone przez 1020, wynik do float i zaokrąglone do 2 miejsc po przecinku

Końcówkę też nie do końca rozumiesz

jest tu filtrem, który zwróci wartość typu float, a jeśli jej nie można uzyskać to zero

https://jinja.palletsprojects.com/en/3.1.x/templates/#builtin-filters

1020 - jest to u mnie wartość, jaką wskazuje maksymalne ciśnienie jakie może mi się pojawić, czyli 3,2bar, czyli 3,2 bar wyrażone w postaci odczytu 1020 to jest moje 100%

Witam szanowne grono proszę o pomoc w value template mi czujnik pokazuje 0.75 a na mamomentrze mam 2.1bar obecnie, nie korzystałem z tasmoty tylko esphome

  • platform: ADC
    Dlatego pokazuje mi 0.75
    Jakoś nie mogę sobie poradzić z tym przelicznikiem

Z góry dzięki za pomoc

Edit poradziłem sobie, teraz testuje i obserwuję ( zamiast 1020 wpisałem 1

Witam kolegów, pozwolę sobie odkopać troche temat.
Mam pewien problem. Kupiłem tego typu czujnik ciśnienia. 200PSI (troche przestrzeliłem) ale działa, a właściwie działał pół dnia.
Myśle sobie popsuł sie chińczyk, no to zakup drugiego, tym razem już dokładniej 100PSI (ciśnienie mam max 3,5bara około 50psi). Producent raczej inny bo znakowanie inaczej, gwint minimalnie większy, trudniej sie wkręcał. Tym razem pociągnął 3h.

Zgodnie ze specyfikacją 0,5V=0psi
2,5=50psi

Podłączenie mam 5V do zasilania 5V (z mini przetwornicy) GND połączone z GND ESP, sygnał “na żywca” podpięty pod A0 (przez wbudowany w D1 mini dzielnik napięcia) Dodatkowego dzielnika nie stosowałem, bo napięcie i tak nie przekroczy 2,5V.

Zastanawia mnie czy robie coś nie tak, że padają jak muchy czy może miałem takie “szczęście” i trafił mi się jakiś odpad produkcyjny.

Za mało szczegółowe dane. Jakieś czujniki… a diabeł tkwi w szczegółach. Skąd wniosek, że możesz podpiąć 5V pod wejście ADC? Napięcie max to 3,3V dla każdego GPIO. Wewnętrzny dzielnik dla ADC obniża napięcie dla pomiaru wewnątrz układu na potrzeby samego ESP do max 1V.

image

moje działają do dziś, trochę dziwne to ze padają

Jak za mało szczegółowe. Masz podaje że tego samego typu, jak w wątku. Ale żeby nie odkopywać uszczegółowie. Zasilanie 5-16V. Na wyjściu czujnika napięcie analogowe.
0.5V=0psi
2.5V=50psi
4.5V=100psi

Co do schematu który podałeś jest poprawny tylko dla Wemos D1 mini, dla klonów D1 mini spotkałem się juz z innym dzielnikiem napięcia i podane wartości rezystorów dla 5V i 12V powinny być inne.

A ja nigdzie nie pisałem o podpiœciu 5V pod ADC. Pisałem że czujnik jest zasilany z 5V, natomiast max ciśnienie to 3,5bara co 51psi, czyli jak dobrz licze napięcie będzie 2.54V.

ADC też ma max 3.3V, ale pomiar jest do 1V. Czyli żeby uszkodzić przy dzielniku musisz podać 10.6666V :wink:

A z ciekawości jak go podłączyłeś, z czego zasilasz? Mam wrażenie że po prostu czujnik był nędznej jakości, i próbuje znaleźć dziure w całym.

Zamówiłem 3 sztuke… tym razem od innego sprzedającego.

Może wemos d1 Mini lepiej radzi sobie z tym czujnikiem, zasilacz mam najzwyklejszy z telefonu i zasila bezpośrednio wemos, a do wemosa wpięty jest bezpośrednio czujnik, jak wrócę z pracy to przyglądne sie jeszcze raz czy czasem nie ma tam jakiegoś rezystora…

czujnik jest bezpośrednio wpięty do wemosa