Analogowy czujnik ciśnienia wody max 5bar

Temat - posiadam hydrofor i ciśnienie wody w instalacji mam zmienne, a gdyby mi brakło wody w źródełku to niestety całkiem spadnie ciśnienie… więc fajnie by było znać ciśnienie wody w instalacji, ale jak to zrobić?

obraz

Otóż:

  1. Wemos d1 mini - 9,70zł shopee
  2. czujnik ciśnienia max 5bar (atm) Czujnik ciśnienia wody

u mnie mam ustawioną tolerancje pompowania 2-:-3,2bar

  1. redukcja 3,8 / 1/2 cal + trójnik 12zł - do zamontowania w układzie instalacji, czyli np gdzieś przed kranem

a. podłączenie:
czerwony +5V
czarny gnd
zielony - sygnał w voltach =>A0

b. zamontować w układ instalacji - czyli gdzieś wkręcić.
c. ustawienie tasmota:


i mamy odczyt:
obraz

max dla 3,2 bar u mnie jest wartość 1020, a dla 0 to około 0

d. konfiguracja encji:

  - platform: template #Ciśnienie wody 3,2 bar = 1020 analog range
    sensors:
      cisnienie_wody_hydrofornia:
        friendly_name: Ciśnienie Wody hydrofornia
        unit_of_measurement: "bar"
        value_template: "{{(3.2*(states('sensor.cisnienie_hydrofor_analog_a0')) | float (0) / 1020) | round (2) }}"

od razu przelicza wartości proporcjonalnie żeby pokazywały wartości w bar, gdzie moje maks ciśnienie 3,2 bar to jest realny odczyt 1020 (troszkę matematyki)

e. Karta daschboard

type: horizontal-stack
cards:
  - type: gauge
    entity: sensor.cisnienie_wody_hydrofornia
    needle: true
    severity:
      green: 2
      yellow: 1.5
      red: 0
    max: 3.3
    min: 0
  - type: custom:mini-graph-card
    entities:
      - entity: sensor.cisnienie_wody_hydrofornia
        color: '#FDCA40'
        name: Ciśnienie wody
        show_state: true
        smoothing: true
    font_size: 100
    font_size_header: 15
    footer: null
    hour24: true
    hours_to_show: 12
    icon: mdi:flash
    line_width: 1.5
    name: Ciśnienie wody
    points_per_hour: 24
    show:
      fill: fade
      icon: false
      name: true
      points: false
      state: true
      labels: false
      labels_secondary: true
    animate: true

f. NodeRed

flows(1).json (3,0 KB)

obserwacje 2 tygodnie potwierdzają że jest to udany projekt, wskazania ze zwykłego manometru dają takie same odczyty.

Czekam na dostawę drugiego, pójdzie w układ isntalacji C.O.

5 polubień

https://shopee.pl/Yummya-DC5V-1-8NPT-czujnik-ciśnienia-przetwornika-ciśnienia-oleju-ze-stali-nierdzewnej-woda-powietrzna-i.536923718.14401548567?sp_atk=07eeb1bb-d6b4-461b-b3e8-0b1a765d402a

15 zł.

Minus: Temperatura odszkodowania: 0°C ~ + 80°C

1 polubienie

aa, pamiętaj, żeby ci to zadziałało w układzie otwartym, to trzeba mieć odniesienie do innego czujnika ciśnienia, tego które aktualnie jest obecne czyli atmosferycznego i mierzyć względem niego. Ciśnienie w powietrzu rośnie a czasami spada, więc ma to też wpływ na ciśnienie w słupie wody. Ten czujnik jest spoko, bo jest tani i łatwo go zamontować. Obecnie pracuje na tym projektem z poziomem wody za pomocą wężyka, ale stosowałem czujniki bmp 280, i mam problemy ze szczelnością, ten się nada jak nic.

albo nie będzie tak kolorowo. bo ciśnienie atmosferyczne mamy w HPa, a ten podaje w PSI, trzeba będzie to przeliczaj, odejmować i przeliczać wynik na %

Ja mam układ zamknięty i i analogowe wskazanie. Albo drugie spr przy 1.5 bar wyłacznik bezpieczeństwa wyrzuca wodę.

Jeśli chodzi o zbiornik to chce zanurzyć rurę 1 calową i pobierać ciśnienie z dna zbiornika, na filmiku fajnie opisane np. rura 1 calowa i słup wody 2 m to ciśnienie np. 2 bary - nie pamietam dokładnie tego z fizyki pewnie będę musiał sie doszkolić :slight_smile:

wystarczy ci jakikolwiek mały weżyk, słup wody to zawsze słup wody i robi ciśnienie w układzie

Witam,
Decyzja zapadła Supla wypadła a w zamian Tasmota. Wszytsko podłączone, poniżej konfiguracja Tasmoty.


Encja dodana: Pozostaje teraz tylko kalibracja no i najważniejsze czemu mi spada ciśnenie tak drastycznie w instalacji ale to temat na inne forum :frowning:

pytanie czy dobrze robisz odczyty, bo ja kalibrowałem w sposób taki, iż robiłem odpowiednie przeliczenie, czyli u mnie moje max - 3,2 bar a ile wynosił analog range - czyli moje 1020, stąd ta zawiła encja

Widzę jakieś błędy w mojej kalibracji - teraz jest skalibrowany do manometru na piecu. Jutro spróbuje na innym czujniku ten mam już w instalacji i sprawdzę wskazania z manometrem z kompresora dobierając odpowiedni dzielnik napięcia. Na tą chwilę ustawiłem max 1 V jednak Nodemcu V3 przyjmuje podobno 3.3 V i spróbuje dobrać dzielnik do 3 V i wtedy dam znać. Na tą chwilę jest OK- teraz testy.
Dziękuje za pomoc…

image

Witam. Mam pytanie. Zainstalowałem na swojej instalacji C.O ten czujnik. Na manometrze ustawiłem równiutko 1bar a czujnik a w HA wyświetla w zakresie od 0.93 do 1.16 a ciśnienie się nie zmienia ponieważ nie jest odpalony kocioł. W Tasmocie również nie jest stabilnie. Ciągle wartość się zmienia. Czy to jest jakiś problem z czujnikiem?

u mnie nie było problemu, sprawdź zasilanie DC miernkiem czy nie pływa. Wyrzuciłem odrazu zasilanie z usb (łądowarka telefonu) nodemcu i podpiąłem zasilacze stabilizoawany zewnętrzny z którego zasilam płytkę i czujnik i się uspokoiło.

te piki do 1.2 to palenie pieca i wzrost ciśnienia - układ zamknięty
image

1 polubienie

Czesc, moglbys wytlumaczyc ta skladnie?
Końcówkę rozumiem, ze zmienna typu float od 0 -1020, zaokraglona do 2 miejsca po przecinku ale poczatek nie bardzo.

W kwestii składni to jest Jinja2 (mi to “ryje beret”).
Wynikiem tutaj jest wartość obliczeń:
3,2 razy stan sensora ciśnienia (jakieś zmierzone napięcie), dzielone przez 1020, wynik do float i zaokrąglone do 2 miejsc po przecinku

Końcówkę też nie do końca rozumiesz

jest tu filtrem, który zwróci wartość typu float, a jeśli jej nie można uzyskać to zero

https://jinja.palletsprojects.com/en/3.1.x/templates/#builtin-filters

1020 - jest to u mnie wartość, jaką wskazuje maksymalne ciśnienie jakie może mi się pojawić, czyli 3,2bar, czyli 3,2 bar wyrażone w postaci odczytu 1020 to jest moje 100%

Witam szanowne grono proszę o pomoc w value template mi czujnik pokazuje 0.75 a na mamomentrze mam 2.1bar obecnie, nie korzystałem z tasmoty tylko esphome

  • platform: ADC
    Dlatego pokazuje mi 0.75
    Jakoś nie mogę sobie poradzić z tym przelicznikiem

Z góry dzięki za pomoc

Edit poradziłem sobie, teraz testuje i obserwuję ( zamiast 1020 wpisałem 1