Apator, Izar, AT-WMBUS-16-2 odczyt wodomierza ESPHome + CC1101

Czyli kwestia dekodowania :confused:

Raczej tak bo wmbusmeters + tuner DVB-T dekoduje prawidłowo a ESPHome ma problem z tym licznikiem i z tego co testowałem nie tylko z tym moim ale też z kilkoma innymi, które są w zasięgu mojego ESP.

To chyba zostaje Ci rozwiązanie @_Szczepan

Albo pozostać przy obecnym rozwiązaniu bo niewiele dla mnie zmieni wymiana tunera DVB-T na ESP.
Pozdrawiam.

Mógłbym to spróbować podzielić (będę miał w święta trochę czasu), ale nie czuję się na siłach bez wsparcia autorów (i tak w ostatniej chwili odciąłem tą dyskusję od bliźniaczego wątku, gdzie odbiornikiem są dongle rtl_sdr).

@Mariusz_Woszczyński
Zamówiłem w ChRL CC1101 w wersji 868MHz, więc po świętach spróbuję potestować Twoje rozwiązanie (mam na licznikach montowane przez spółdzielnię nakładki Apator-08)
Edit skoro nie ma obsługi apatora-08 to nie protestuję niczego…

Z tego co już było tutaj wspominane, nie działa dekodowanie z licznikami 08 i z niektórymi 16-2 jak widać też jest problem…
Jak byś dzielił wątek, to jak najbardziej służę pomocą

Kurna nie doczytałem szczegółów (miałem usiąść do tego wątku w święta), CC1101 już zamówiony, no nic to sobie poleży w szufladzie…

Jeśli masz jakiś pomysł na sensowny podział wątku to wal na PW z numerami postów do wydzielenia.

Witam, udało się wgrać i polutować ESP i odczytuje liczniki ale mam problem że HA wyświetla jako ‘nieznane’ co może być problemem? Pliki mam świeże z GitHub, z podmieniony numerem licznika. Próbowałem w wersji dla pojedynczego jak i podwójnego

Pokaż logi z esphome. Wysyła wartości prawidłowo?

na tym logu nic nie leci do HA.
Powinieneś zobaczyć niebieskie logi. Coś takiego:
obraz

Wykrywa ci jakiś licznik, ale nikompatybilne ID.
W pliku h wpisałeś ID z “0x” z przodu?

teraz dopisałem, pojawiło się połączenie

póki co wartości nadal są nieznane

Edit:

Pomogło!
To teraz walka się zacznie, mam w mieszkaniu 4 liczniki…

Ostatnio musiałem wgrać ponownie program i wyrzuca mi teraz takie błedy:

Compiling /data/apator-liczniki/.pioenvs/apator-liczniki/libe05/ESPAsyncWebServer-esphome/WebResponses.cpp.o
/config/esphome/apator-liczniki.yaml: In lambda function:
/config/esphome/apator-liczniki.yaml:33:29: error: expected type-specifier before ‘MyTextSensor’
33 | auto textsensor = new MyTextSensor();
| ^~~~~~~~~~~~
/config/esphome/apator-liczniki.yaml:35:113: error: could not convert ‘{, , , }’ from ‘’ to ‘std::vectoresphome::text_sensor::TextSensor*
35 | return {textsensor->Apator_ID_1, textsensor->Apator_ID_2, textsensor->Apator_ID_3, textsensor->Apator_ID_4};
| ^
| |
|
/config/esphome/apator-liczniki.yaml: In lambda function:
/config/esphome/apator-liczniki.yaml:53:25: error: expected type-specifier before ‘MySensor’
53 | auto sensor = new MySensor();
| ^~~~~~~~
/config/esphome/apator-liczniki.yaml:55:109: error: could not convert ‘{, , , }’ from ‘’ to ‘std::vectoresphome::sensor::Sensor*
55 | return {sensor->Apator_state_1, sensor->Apator_state_2, sensor->Apator_state_3, sensor->Apator_state_4};
| ^
| |
|
Compiling /data/apator-liczniki/.pioenvs/apator-liczniki/libe05/ESPAsyncWebServer-esphome/WebServer.cpp.o
*** [/data/apator-liczniki/.pioenvs/apator-liczniki/src/main.cpp.o] Error 1

co jest nie tak?

Hej,
Zrobiłem wszystko zgodnie z opisem ESPHome + IZAR:

Soft kompiluje się bez błędów, ale po restarcie mam jedynie taką pętlę:

[20:10:37][V][component:200]: Component took a long time for an operation (0.30 s).
[20:10:37][V][component:201]: Components should block for at most 20-30ms.

Czyżby strzelony odbiornik?

Na jaki esp kompilujesz?

Podłączenie wg tej rozpiski?

CC1101  -> NodeMCU
==================
SCK     -> D5
MISO    -> D6
MOSI    -> D7
CSN     -> D8
VCC     -> 3V
GND     -> GND

Dokładnie - połączenie zgodne z powyższą rozpiską. Hardware to zwykle NodeMCU (ESP8266).

A sproboj wrzucic bezpośrednio repozytorium Maćka przez platformIO

Czy te wysokie odczyty macie tylko dla Apatora?
Dla Apatora wiem gdzie jest błąd i na dniach wcisnę poprawkę.
Izar powinien być OK (a jak nie jest to jest to inny błąd).

To Super. Czekamy na poprawkę.

W przerwie pomiędzy kutią, czulentem i meze, naskrobałem szybko komponent do ESPHome. Nie jest on perfekcyjny, ale działa :wink:
Więcej informacji w nowym wątku:

Testujcie dowoli - wszystkie uwagi mile widzane.

2 polubienia

8 postów zostało scalonych z istniejącym tematem: Komponent do ESPHome umożliwiający odczyt mierników wM-Bus i transmisję wyniku do HA