Appartme S-labs

Witam,
Czy ktos zetknal sie z rozwiazaniem Appartme slabs
https://slabs.pl/rozwiazania-ioe/appartme

W mieszkaniu znajomego jest ten system, jest to mieszkanie deweloperskie i chcialbym to przerobic na HomeAssistant. Appartme jest bardzo ograniczony cos w rodzaju tuya i niewiem czy urzadzenia moglbym dodac bezposrednio do HA?
Moze ktos sie zetknal z tego typu urzadzeniami?

Dokładnie Appartme to rebrand Tuya (to bardzo łatwo sprawdzić uruchamiając funkcję integrowania np. w Google Home - to wywołuje natywne okno logowania - tu jest to Tuya), więc należy traktować jako Tuya.

Oczywiście urządzenia należy wywalić z brandowanej apki i chmury, a podpiąć do natywnej (Tuya lub Smart Life).

W przypadku prostych (i nie tylko) urządzeń bazujących na ESPxx można skorzystać z też możliwości zmiany firmware na coś alternatywnego (Tasmota i/lub ESPHome są znane i lubiane, ale możliwości jest więcej m.in. ESP Easy, czy OMG czyli OpenMQTTGateway) i w ten sposób całkowicie odciąć się od chmurowego rozwiązania Tuya (ma to oczywiście zarówno wady jak i zalety, dla zaawansowanych ma więcej zalet niż wad).

lekki OFF TOPIC (bo nie wiem czy ich sprzęt to coś innego niż konstrukcje na ESP)

Ba - w tej chwili istnieje już projekt zbliżony do Tasmota umożliwiający skonwertowanie sprzętu bazującego na wybranych modelach MCU innych chińskich producentów, choć w obecnym stanie zaawansowania to rozwiązanie raczej tylko dla zaawansowanych elektroników

Dzieki za odpowiedz.
Oni maja 2 rodzaje systemow, podstawowy z ktorym laczymy sie z jakims relayem poprzez aplikacje i bluetooth oraz drugi z zastosowaniem chyba bramki zigbee.
Znajomy ma ta wersje podstawowa ona i tak byla dosyc droga :confused:
W tej wersji mozemy zapomniec o sterowaniu zdalnym poprzez internet, niewiem czy nie lepiej usunac te elementy i zamienic je na sprawdzone, dzialajace w HA?
Jest tam m.in Sensor, ktory odpowiada za 3-fazowy pomiar konsumpcji energii elektrycznej. Sensor uwzględnia zmiany w napięciu sieci. Montowany jest w rozdzielni elektrycznej.
sensor-apartme

Czy moznaby to wykorzystac w HA?

Znając powszechne praktyki to też jest jakiś rebrandowany sprzęt, ale nie mając go w ręce szklanej kuli nie odpalę… (może komuś się rzuci w oko, bo czasem takie urządzenia są też sprzedawane pod marką realnego producenta sprzętu - Tuya de facto nie produkuje gotowego sprzętu, a jedynie dostarcza gotową technologię modułów sterujących i chmurę), wstępnie zakładam, że niezależnie od wersji jest to system bazujący na Tuya (bo tak jest po prostu najtaniej, więc zysk właściciela marki jest największy).

Logo rebrandowanej na Appartme apki i chmury (tej od Tuya) jest dokładnie takie jak na obrazku powyżej, a sprawdziłem z jakimi serwerami ta apka się łączy, więc mam 100% pewności, że chodzi o Tuya, zajrzałem do tego co mają w ofercie i też widzę Tuya.
Jakkolwiek mając dużych klientów takich jak developerów można oferować też droższe systemy (w tej branży wszystko możliwe, ba nawet sieci marketów budowlanych mają “własne” systemy automatyki domowej stworzone w ten sam sposób - są to po prostu brandowane gotowe rozwiązania, jakiegoś producenta lub dostawcy technologii).

Tuya ma w ofercie do obrandowania wypusty zarówno WiFi jak i Zigbee oraz BT/BLE (więc technologia komunikacji nie ma kluczowego znaczenia).

Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje to je wrzuć - pozwolą one na lepszą identyfikację sprzętu, nie wiem czemu żydzisz linków - ten obrazek marketingowy skądś przecież wyczesałeś (nie jest to zdjęcie, a nie widzę takiego sprzętu w ich sklepie).

Zdjecie pochodzi ze strony slabs appartme:
https://slabs.pl/rozwiazania-ioe/appartme

W rozdzielni jest Relay, ten sensor i kilka stycznikow ktore wlaczaja/wylaczaja obwody elektryczne.
Dodatkowo na scianie button podlaczony do relaya.

Zrób zdjęcia “z natury”, to jest system przewodowy?

A może aplikacja jest jakaś taka?
(tutaj to zupełnie “strzelam”, ale z tych strzępków danych zaczynam podejrzewać, że to jakiś system Bluetooth, a jeśli aplikacja jest inna niż ta, którą podlinkowałem w poprzednim poście to wrzuć do niej linka)

Generalnie to jest taka zasada “działa = nie ruszaj” :smiley: jeśli to BT to raczej szanse na integracje z HA są zerowe (o ile faktyczny producent nie szarpnie się na odpowiednią integrację z HA).

Szczerze mówiąc to ciekaw jestem ile kosztuje taka “wersja podstawowa” i co ona zawiera (skoro piszesz, że było drogo).

link do aplikacji

ogolnie moze nie warto tego ruszac, skoro juz jest, ale z drugiej strony co to za system dzialajacy tylko lokalnie, mozna przejsc na ta drozsza wersje ale znowu trzeba kilka tys doplacic + miesieczne abo (nie pamietam ile, nie duzo ale jest).
Za kilka tyś mam HA lub AI-Speaker + czesci wykonawcze za pare set zl aby zalaczaly styczniki i jest to samo no i jeszcze zostanie.
I chyba tak zrobie, tylko jaki polecacie modul zigbee aby dobrze dzialal dzwonkowo? (pamietal pozycje po wylaczeniu zasilania)

Ta aplikacja Appartme to brandowana Tuya (i to o niej pisałem i linkowałem odpowiednio wyżej), skoro i tak chcesz się pozbyć fabrycznej aplikacji, to możesz spróbować usunąć sprzęt z niej (co usuwa go też z brandowanej chmury), a dodać do niebrandowanej Tuya lub Smart Life (jeśli z pierwszą się nie uda parowanie spróbuj drugiej).

Tuya ma niestety niektóre programy licencyjne skierowane na sztuczną niekompatybilność sprzętu, więc jeśli Appartme wybrało dla siebie taki plan taryfowy (który tworzy taką sztuczną niekompatybilność), to może nie być możliwe uwolnienie sprzętu z “ich” chmury, ale spróbować nie zaszkodzi (skoro chcesz się pozbyć tego co masz, to lepiej chociaż spróbować to wykorzystać).

Jeśli to Bluetooth to nadzieja jest niewielka (ale spróbować możesz np. niebrandowanej bramki Tuya z obsługą BT) - czy to zadziała? nie mam pojęcia, ale jakaś szansa jest (niestety mimo to integracja z HA może być szczątkowa lub nadal, a w ostateczności nawet nigdy, nie istnieć; ale integracje Tuya zarówno oficjalna jak i nieoficjalna local-Tuya są w ciągłym rozwoju, jakkolwiek już nie monitoruję sytuacji, bo pozbyłem się Tuya z moich instalacji).

No to raczej nie “dzwonkowo” (monostabilnie), tylko bistabillnie - parę dni temu była dyskusja na taki podobny temat

Dzieki za info.
Sprobuje usunac z aplikacji te 2 urzadzenia i dodac do Tuya lub Smart Life.
W aplikacji appartme laczylem sie z urzadzeniami poprzez telefon z aplikacja, bez bramki.
Teoretycznie urzadzenia powinny sie dac dodac rowniez do Tuya lub Smart Life poprzez bluetooth telefonu? jak w appartme?