Switch dopuszkowy bez N ewentualnie żarówki z "power on default state"

Po dzisiejszych nocnych wariacjach energi która postanowiła sobie robić testy włączając i wyłączając cyklicznie prąd, gdzie część żarówek tuya wifi weszło mi w tryb parowania i o 3.30 zrobiły mi dyskotekę w mieszkaniu budząc dziecko i ostro wkurzając żonę, muszę coś z tym zrobić.
To co mi robi dyskotekę to żarówki rgb tuya na trzonkach gu10 i e14 marki pollux

W sumie rozwiązania widzę dwa:

  1. switch dopuszkowy (wifi/zigbee pod z2m - nie ma znaczenia) bez linii N który ma opcje “power on default state” gdzie będę mógł ustawić opcje że jak wyłączą prąd i włączą switch odpali się w trybie off

albo

  1. żarówki RGB (GU10 oraz E14 (mały trzonek) które mają taką opcję.

Zauważyłem też jedną ciekawą rzecz - mam na dużym trzonku żarówki aqara zigbee i one nie resetują się w trakcie włączania i wyłączania prądu. Wychodzi na to że tam aby wprowadzić je w tryb parowania musi być power off/on cyklicznie w odpowiednich odstępach czasowych a to co mam na tuya wifi nie mierzy czasu i wystarczy że power on/off odbędzie się konkretną ilość razy (chyba 5) niezależne od odstępów czasowych i zaczynają dyskotekę w trybie parowania (za co je znienawidziłem po dzisiejszej nocy.)

Ok to teraz pytanie - czy ktoś jest w stanie polecić mi takiego switcha dopuszkowego (bez N) lub ewentualnie konkretne modele żarówek GU10 i E14 który mają możliwość ustawienia jak się zachowają po zaniku i przywróceniu prądu??

1 polubienie

Mam żarówki IKEA Zigbee E14 i E27 wszystkie mają możliwość ustawienia power_on_behavior
image

Te co pokazujesz to białe, pytanie czy ich wersje RGB mają podobnie

Przeglądając wczoraj w necie specyfikacje switchów dopuszkowych bez N zauważyłem jedną niestety kiepska rzecz. Praktycznie każdy resetowanie (czy tryb parowania) maja na zasadzie 5 razy włącz i wyłącz zasilanie. Czyli w moim przypadku nic by to nie dało jakby energa sobie znowu pomrugała prądem. Bo o ile żarówki by się nie zresetowały to switch by wpadł w tryb parowania. W którą stronę się nie odwrócę to i tak dupa. W zasadzie jedynym urządzeniem które ma inaczej jest Shelly 1L…przynajmniej w teorii. Zamówiłem wczoraj sztukę z bypasem i zobaczę jak to jest oporne na włączanie i wyłączanie prądu cykliczne.

Dla urządzeń Zigbee jest baza

Szukasz interesującego Cię urządzenia i jest tam opisane jakie encje zgłasza, czy jest funkcja Power_on_behavior itp. Czasem też metody parowania.

Ikea (i paru innych kluczowych producentów Zigbee) się zarzeka, że wciąż pracuje nad poprawą wzajemnej kompatybilności.

Dawno nie drążyłem tematu, ale oni wypuszczają (publicznie dostępne) firmware, a gdy drążyłem temat parę lat temu (wtedy jeszcze żaden producent Zigbee nie oferował tej funkcji, nieco później pierwszy w tym względzie był Philips/Signify) to Ikea publikowała firmware do wszystkich istniejących modeli (w tym od dawna nie produkowanych), więc jeśli tylko sprzęt umożliwi implementację takiej funkcji to i firmware zapewne się pojawi.

Jest jeszcze jeden “bajer” odnośnie Ikea - oznaczenia modeli zawierają sporo informacji, więc np. LED1536G5 została zaprojektowana w 2015 (15) , prawdopodobnie numer projektu z danego roku to 36 (to tylko domysł, ale biorąc pod uwagę istniejące na rynku modele jest mocno prawdopodobny, jakkolwiek mogą to być zakodowane jakieś inne parametry), G to kształt “globe” czyli klasyka żarówkowa (inne litery to np. C = candle czyli świecznikowa, albo R = reflector/PAR), a maksymalny pobór mocy to między 5W a 5,99W (5).

Lista modeli w projekcie wirtualnych mierników mocy i liczników energii “powercalc”, który staram się aktywnie wspierać (to nie są wszystkie modele na rynku, a jedynie te, które działają “plug and play”) :

PS Prawdopodobnie funkcja jest dostępna w firmware numerowanych 2.3.xxx
http://fw.ota.homesmart.ikea.net/feed/version_info.json

Ok to teraz pytanie - czy ktoś jest w stanie polecić mi takiego switcha dopuszkowego (bez N) lub ewentualnie konkretne modele żarówek GU10 i E14 który mają możliwość ustawienia jak się zachowają po zaniku i przywróceniu prądu??

Polecam SWTZ31, bo sam używam i świetnie się sprawuje :slight_smile:

@ajakubek @szopen dzięki za informację na bank się przydadzą :slight_smile:

@Krzysztonek a jak w tym OXT realizowane jest reset/parowanie? bo jeśli to się rozpoznaje jako tuya w z2m to obawiam się że 5x włącz/wyłącz zasilanie które doprowadzane jest do switcha. A jeśli w ten sposób, to niestety odpada bo w przypadku kilku zaników prądu pod rząd switch przejdzie samoczynnie w stan parowania

Odnośnie pytania - czy wersje RGBW z Ikea mają podobnie - będę mógł to sprawdzić za jakiś czas (i zamierzam sprawdzić również bardzo stare modele “tylko białe”) pewnie nie prędzej niż za parę tygodni - sprzęt mam, tylko czasu mi nie starcza na zabawę (a mam sporo pilniejszych kwestii).
U mnie wszystkie żarówki i (nawet najstarsze, oczywiście po zaktualizowaniu firmware) lampy Philipsa mają funkcję o której mowa.

W kwestii resetowania - żarówki Zigbee znanych firm (Philips/Signify, Ikea, Osram/Lightify, a nawet paru pomniejszych producentów, pomijam Tuya, których nawet nie sprawdziłem pod tym względem bo były na tyle syfiaste, że wróciły do sklepów pomimo paru prób zakupu) używają dość ścisłych timingów, więc przypadkowe zresetowanie jest praktycznie niemożliwe (jakkolwiek dzieci znajomych poradziły sobie m.in. z żarówkami Ikea, ale z doświadczenia wiem, że sprzętowe resetowanie żarówek Osram’a to wręcz hardkor - na tyle trudno utrafić w timingi by je zresetować, na jakimś forum widziałem też że jakiś user sobie napisał automatyzację na smartpluga dla żarówek Ikei, bo też mu było trudno się wpasować w timingi :stuck_out_tongue: ).
Żarówki Philips prawdopodobnie nawet nie mają funkcji resetowania w ten sposób (nigdy nie musiałem ich resetować, ale wydaje mi się że jest to możliwe tylko w trybie Touchlink lub przejęcie po numerze seryjnym - ale to ostatnie chyba tylko na systemowym mostku Philipsa).


Tak poza konkurencją - miałem raz taki przypadek (stosunkowo niedawno), że działania Zakładu Energetycznego w trakcie przywracania dostaw prądu po wichurach, były takie (wielokrotne częste zaniki), że udało się w ten sposób wyłożyć instalację HA wykorzystującą UPSa (po prostu system się zamknął i już nie podniósł beż ręcznej ingerencji, choć powinien i nawet wielokrotnie testowałem scenariusz autorecovery po rozładowaniu akumulatora).
oraz szlag trafił tuner sat/dvb-t (nie miałem się czasu nim zająć - być może uszkodzenie dotyczy tylko softu, jakkolwiek takiego numeru błędu na wyświetlaczu jeszcze nie widziałem… a to Edision OS Mio 4k na Enigma2).

a jak w tym OXT realizowane jest reset/parowanie?

@playersct ,
Na szczęście jest odrębny przycisk parowania, niewidoczny na zdjęciu, umieszczony na bocznej krawędzi urządzenia.

No to jest to już jakaś idea, i co najważniejsze jest to zigbee a nie wifi. Co prawda Shelly 1L już zamówiłem ale tego OXT też wypróbuje. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Edit:

Ok, żeby zamknąć temat - ten Shelly 1L się sprawdził. Reset robiony jest za pomocą wbudowanego przycisku albo podłączonego przełącznika. Włączanie i wyłączanie zasilania go nie rusza. Więc nie będę miał już choinki z żarówek tuya. A jak je szlag w przyszłości trafi to będe przechodził na ikee.

Edit:2
@Krzysztonek zakupiłem tego OXT i niestety dwa problemy. Pierwszy taki ze w instrukcji pisze ze go mozna zresetować na trzy sposoby

a) 5 razy włączyć i wyłączyć zasilanie do switcha.
b) 5 razy włączyć i wyłączyć przełącznik który jest do tego switcha podpięty
c) na 5 sekund wcisnąć przycisk, który jest na obudowie.

Niestety pierwszy podpunkt odbija tego switcha z podanego na początku tego wątku powodu. Druga sprawa jest taka, że niezależnie czy założę kondensator czy nie i tak mi żarówki zaczynają mrugać :frowning: Niestety o ile shelly sprawdza mi się idealnie w pierwszym pokoju, bo idzie do żyrandola, o tyle w drugim pokoju się nie sprawdzi bo mam dwa kinkiety a nie ma Shelly w wersji 2L. Pozostaje zainwestować w żarówki Ikei E14 RGB chociaż cenowo są bolesne

To weź białe, poważnie używasz trybu kolorowego?

Gdyby to ode mnie zależało to nie byłoby tematu niestety jest to jedyne miejsce w mieszkaniu, gdzie żona się uparła, że chce mieć kolorowo :slight_smile:

1 polubienie