Aqara czyjnik ruchu - RTCGQ11LM - przestaje reagować

Koordynator Conbee II, Z2M.
Właśnie zauważyłem, że od wczoraj przestała reagować czujka w kuchni.
Podejrzewam, że to przez żarówki Ledvance/Osram.

Macie z tym jakieś doświadczenia?
Pozostaje pewnie pozbycie się tych dwóch żarówek?
Czujniki na drzwiach i opple działają OK.

Skoro tak podejrzewasz… to wymień na inne.
Całkiem możliwe, że żarówki ZLL są przyczyną problemu.
Inna potencjalna przyczyna to zużyte ogniwo zasilające (czasem się zdarza, że czujniki bateryjne kończą pracę mimo raportowania jeszcze koło 30% baterii).

Moje doświadczenia z tym czujnikiem: Gniazdko OSRAM Smart+ Plug (Zigbee), ostatecznie jednak unikam używania osprzętu Ledvance/OSRAM, czujnik działa dobrze z żarówkami Philips Hue.

Witam
Możesz mi wytłumaczyć jak spolszczyłeś Z2M ?
Dlaczego u Ciebie jest pokazana kompletna siatka połączeń a u mnie tylko (foto) ?


Zigbee2MQTT version
commit: [1.18.1]
ConBee2/RaspBee2
Coordinator revision 0x26660700
Frontend version 0.3.76

@krskrab od wersji 1.19.0, Z2M jest w pewnym zakresie spolszczony.

1 polubienie

Wersja Edge jest w pełni spolszczona.
Nie mam Conbee ale jak na mój łep masz dużo pasywnych urządzeń a za mało routerów - może dlatego nie bangla to ze sobą.

Na moim wykresie pkt światła S1, P3 to właśnie omawiane wyżej żarówki Ledvance.

Po ostatnich aktualizacjach HA ( Core, Supervisor ) mapa urządzeń Edge lubi się rozsypać jak u kolegi @krskrab .Też tak miałem po każdej aktualizacji. Urządzenia zawieszone w powietrzu. Wyciągam zigbee z portu i wkładam ponownie.

Dokupiłem żarówki niedawno, bez nich sieć działała poprawnie .
Conbee ma na centralnie na środku domu, swoim zasięgiem łączył z wszystkimi punktami .
Żarówki (zigbee) dokupiłem tylko dlatego że żarówki Tp-link nie obsługują powolnego rozjaśniania ( transition ).

Spróbuj je dodać jeszcze raz. U mnie to działa jak widać - choć miałem problemy aby dodać te Ledvance ( chciałem Aqarę ale nie robią z gwintem E14 ).

Zalecasz jednak powrót do normalnej wersji a nie Edge ( u mnie np stick przestał odpowiadać i się Mqqt zbiesiło ) ?

  1. Restartowanie, odłączenie zasilania, ponownie dodanie - nie poprawia mapy :thinking:
  2. E14 - Można dokupić adapter, przejściówkę
    https://www.google.com/search?q=e14+adapter&sxsrf=ALeKk02C3Jmif0QcmHoNVvRhlMv7RcyP8Q:1624186735458&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=2ahUKEwjCpamLh6bxAhVtA2MBHYxTCg0Q_AUoAnoECAIQBA&biw=1920&bih=975#spd=0

Tyle że jak mam żyrandole pod E14 i trochę głupio by wyglądały te wielkie żarówki z E27 - dlatego się nie zdecydowałem na przejściówki.

U mnie mapę odświeża na wersji Edge - mam tylko problemy jak się zwiesi ( czyli jak ostatnio ) i np teraz nie świeci mi się w ogóle LED na sticku ( a świecił ).

Masz z tego adresu repozytorium Z2M ?

https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt

https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt

Dokładnie z tego.

Masz spolszczone dane z “zakładek” urządzeń ?
np. te wartości też?

oraz w pozostałych zakładkach wpisy masz po polsku?

Wiem o co chodzi - mam tak jak na twoich screenach ( a mi chodziło o sam pasek u góry )

To trochę przesadziłeś z tym “w pełni”.

No trochę mnie poniosło - sorry :slight_smile: ale tu chodziło mi że opcje są już zrozumiałe.

Z2M nie odczytuje " Ostatnio widziane "


Wydaje mi się że to ma coś wspólnego z wyświetlaniem mapy

@krskrab poniżej wklejam dla przykładu urządzenie końcowe i routery które działają u mnie - jak widzisz podawany jest ostatni stan.


Z jakiej wersji Z2M korzystasz?