Gniazdko OSRAM Smart+ Plug (Zigbee)

Potrzebowałem szybko i tanio zwiększyć zasięg sieci Zigbee, można dodać aktywne urządzenie, wybór padł na gniazdko OSRAM Smart+ Plug: model: AB32570, moc 3680W, 16A. Wylicytowałem je na alledrogo jako towar powystawowy. Obecnie sprzęt OSRAM Smart+ jest dostępny jako LEDVANCE SMART+.

Gniazdko jest duże, poniżej przykładowe zdjęcie z internetu:

image

ale podłączone jest w niewidocznym miejscu więc w moim przypadku to nie problem.

Tak gniazdko widoczne jest w Zigbee2MQTT:

[UPDATE 2020-10-26]
Z ciekawości kupiłem także gniazdko LEDVANCE Smart+ Plug (Zigbee), w wyglądzie gniazdko jest identyczne jak model OSRAM jednak ma zupełnie inną wersję firmware, działa znacznie ciszej, inaczej jest wykrywane przez zigbee2mqtt, niestety bardzo słabo, wręcz wcale nie poszerza zasiegu sieci Zigbee. Nie polecam tego modelu gniazdka LEDVANCE.

Używam tych samych gniazdek do zwiększenia zasięgu

[UPDATE 2020-10-19]
Uwaga: właśnie przestało mi działać wykrywanie ruchu na czujniku Aqara (czujnik ruchu i natężenia oświetlenia), na drugim z kolei też, dziwne :thinking:, szukam dlaczego i oto niedobra wiadomość: https://www.zigbee2mqtt.io/devices/RTCGQ11LM.html

Some routers are not able to handle the RTCGQ11LM as a child correctly. This leads to an illuminance value being published but no occupancy. This mostly seems to happen when the parent of the RTCGQ11LM is an OSRAM device. A discussion about this can be found here. This cannot be fixed from Zigbee2MQTT, make sure the RTCGQ11LM uses another router as it’s parent by positioning a non OSRAM device close.

Niedługo dotrą kolejne gniazdka i żarówki, sprawdzę czy to może być wina wersji firmware.

[UPDATE 2020-10-21]
Odłączyłem od sieci wszystkie gniazdka OSRAM Smart+ Plug, po 48h nie zaobserwowałem żadnych problemów z czujnikiem ruchu Aqara, wersja firmware nie ma znaczenia, teraz sprawdzam czy żarówki OSRAM też powodują problemy.

[UPDATE 2020-10-26]
Żarowki OSRAM nie mają negatywnego wpływu na działanie czujnika ruchu Aqara.

@macek masz oba urzadzenia podpięte przez CC2531?, pytam bo u mnie na conbee działają bez problemu

Tak, mam Zigbee oparte na CC2531 ale problem dotyczy, jak na razie, tylko tego jednego modelu czujnika Aqara przy współpracy z “routerami” Osram, Ledvance, “Innr Smart Plug and a Philips Hue bulb”.

Używasz gniazdek firmy OSRAM czy LEDVANCE? Wg moich spostrzeżeń, LEDVANCE są do bani pod tym względem.

Mam takie i takie ale faktycznie osram radzi sobie lepiej

To nie jest to samo? Ostatnio kupowałem zgodnie z opisem " Gniazdo OSRAM Smart + Plug" a zdjęcie było
Screenshot (1)

Nie jest to to samo, zależy na jaką partię produktów trafisz. Wg mnie na początku był to tylko rebranding z OSRAM na LEDVANCE polegający na zmiany wyglądu logo - tak jest w przypadku zakupionego przeze mnie Gniazdko LEDVANCE Smart+ Outdoor Plug (Zigbee) które wykrywane jest tak samo jak gniazdko wewnętrzne OSRAM, teraz LEDVANCE buduje produkty na innych podzespołach.
Opisy na aukcjach i prezentowane zdjęcia nie są czasami ze sobą zgodne, wystawiający nie zwracają uwagi na takie detale, często dodają opis “zdjęcie poglądowe” i umywają ręce od odpowiedzialności.

Dobrze wiedzieć. Sprawdziłem naocznie i wszystkie gniazda są oznaczone OSRAM.

BTW. Testowałem ostatnio zasięg OSRAMów i Aqara (chodziło o zejście z 1p. gdzie jest koordynator na parter) i lepiej wypadła Aqara.