Atrybuty encji - wykorzystanie

Cześć

Mam encje która ma określone atrybuty (jak na obrazku) jak mogę uzyskać dwie rzeczy

  1. Jak pokazać na ekranie HA np aktualna wartość sound_mode_list? Jak wybieram encje to pokazuje mi tylko on/off
  2. Jak wyciągnąć te dane w NR w taki sposób że jeżeli atrybut np sound_mode_list ma określoną wartość to wykonać inny klocek

Znalazłem tu informacje że można stworzyć z atrybutu odrębną encję, ale może jest jakiś inny sposób?

Dla Was to pewnie banał, ale sam jakoś nie mogę tego ogarnąć :frowning:

K.

Aby wyświetlić w HA
Musisz zamienić atrybut w encję Zamiana atrybutu encji w osobną encję

Aby ogarnąć w NR
Odwołujesz się do odpowiedniej właściwości obiektu .msg

A masz jakiś przykład w NR?

W wielu filmach z procesami u mnie znajdziesz. chyba tutaj też powinno coś być: https://youtu.be/QsNUlsL2II4

dzięki, obejrzałem wszystkie Twoje filmy, ale jakoś tego tematu nie kolarze -zabieram się za ponowne oglądanie :slight_smile:

tam musisz w nodzie debug włączyć cały obiekt i sobie odnaleźć ten atrybut i przekopiować ścieżkę do niego tymi ikonkami na panelu wiadomości debug. Na tym załączonym filmie to wyjaśniam.

Jasne, a jak się dostać do atrybutu (mam na myśli stworzenie encji z atrybutu w HA) gdy jest zaszyty głębiej niż drugi w hierarchii?

Np. chciałbym wyciągnąć “value” dla “disabledCapabilities:” wg poniższego, wiedząc, że jest czwarty w hierarchi:

components:
__icemaker:
____custom.disabledCapabilities:
______disabledCapabilities:
________value: null
________timestamp: '2021-02-06T21:57:01.606Z’

OK, doszedłem jak się tam dostać:

pogrubione kolejno domena, encja, sciezka atrybutu
value_template: ‘{{ states.“domena encji”.“nazwa encji”.attributes.“sciezka atrybutu” }}’
czyli np:
value_template: ‘{{ states.sensor.rs68.attributes.components.cooler.contactSensor.contact.value }}’

Prośba o podpowiedź, jaki powinien być zapis przy tworzeniu encji z atrybutu encji, gdy mamy:
encja: binary_sensor.e_niro_data
atrybut: attributes.vehicle_data.vehicleStatus.evStatus.reservChargeInfos.targetSOClist[0].targetSOClevel
Chodzi mi o linię: value_template: “{{ state_attr(‘nazwa_encji_z_atrybutem’, ‘nazwa_atrybutu’) }}”

Edit:
już doszedłem, ma być:
value_template: “{{ state_attr(‘binary_sensor.e_niro_data’, ‘vehicle_data’)[‘vehicleStatus’][‘evStatus’][‘reservChargeInfos’][‘targetSOClist’][0][‘targetSOClevel’] }}”

1 polubienie

Panowie, odświeżam kotleta, nie wiem czy teraz funkcje nazywają się inaczej czy są w innych miejscach ale za grzyba nie mogę w ND wyciągnąć atrybutu stanu baterii z encji kosiarki, chodzi mi o to ze kosiarka rusza dopiero gdy bateria jest 100%. Tylko bardzo proszę o wskazówki jak dla idioty :stuck_out_tongue:

Napewno? Kosisz trawę, bateria spada do 95%, na chwilę wyłączasz kosiarkę i już nie ruszy? Trzeba doładować do 100% żeby kosić dalej? Przecież to jest “glupie”. Coś tu wg mnie nie pasuje.

  - sensor:
      name: "Procent baterii Azora"
      state: "{{ state_attr('vacuum.azor', 'battery').percent }}"
      unit_of_measurement: "%"
      icon: "mdi:bus-clock"
      unique_id: procent_azora

Komunikat o starcie kosiarka otrzyma raz - kiedy bateria jest 100% oraz kiedy czujnik deszczu nie stwierdził deszczu, oraz kiedy jej aktualny stan to zadokowanie. To jaki stan baterii ma w między czasie nie jest już istotne, bo nadal można ją uruchomić ręcznie itp, itd .

@krskrab Ok a gdzie to dodać ? w configuration.yaml?

Wszystko zależy jak masz skonfigurowany HA, jeżeli wszystko masz w pliku configuration.yaml tam dodajesz ten wpis w sekcji sensor:

Niestety wywala mi błąd jak to dodaje. Invalid config for [sensor]: required key not provided @ data[‘platform’]. Got None. (See /config/configuration.yaml, line 26).
File Editor pokazuje że plik jest poprawny … developer tools po sprawdzeniu konfiguracji wywala to co W/w

Musisz zdefiniować platformę w której ma być powstały sensor. Jeśli chcesz skorzystać z template to wpis powinien się zaczynać:

template:
  - sensor:

Poniżej masz dokumentację:

Działa!! A przy okazji skumałem jeszcze kilka drobiazgów :slight_smile: ostatnie pytanie czy dla innych Template musi być zawsze

template:
  - sensor:

czy potem już tylko pod

template:
  - sensor: 
    xxxxxx
  - sensor:
    yyyyy
template:
  - sensor:
      - name: "jakiś czujnik 1"
       
      - name: "jakiś czujnik 2"
        

Nie, tylko raz definiujesz.