Automat schodowy (przekaźnik czasowy) z przyciskami i czujnikiem ruchu

Potrzebuję rozwiązania do sterowania oświetleniem klatki schodowej jednocześnie za pomocą łaczników zwiernych (przycisków dzwonkowych) (2 przyciski) oraz czujników ruchu (dwa czujniki), wymaganie dodatkowe opcjonalne - przyciski z podświetleniem. Zasada działania prosta: oświetlenie załacza się na ruch i świeci x minut, dodatkowo można właczyć/wyłaczyć oświetlenie za pomocą przycisków. Dlaczego tak: bo w przypadku problemów z czujnikami ruchu, musi być możliwość włączenia światła z przycisku. Wszystkie kable schodzą sie do rozdzielnicy.
Temat drąże od dłuższego czasu ale bez zadawalających wyników, na razie nie opisuję tego żeby niczego nie sugerować.


Przy okazji jakie czujniki ruchu (PIR) podsufitowe możecie polecić.

Cześć.
Temat jest tak ogólny, że co osoba to może Ci polecić inny hardware i tu po prostu wybierz to co uważasz za słuszne bo tak na prawdę nikt nie zna lepiej Twojej instalacji od Ciebie. Ja bym to robił na jednym module zigbee + NodeRed by obsłużyć czujki ruchu o ile to instalacja 230V. Jeśli masz tam instalację niskonapięciową to możesz to zrealizować jednym modułem ESP32/ESP8266 z softem ESPHome. W ESPHome zdefiniuj wszystkie 4 endpointy (2 sztuki przycisków jako button, czujki pir jako binary sensor) + wyjście zasilające przez przekaźnik jako switch. Do tego przyda Ci się komponent Time (Time Component — ESPHome) by sterować tym czasowo. Wynikowo otrzymasz niezależny kawałek instalacji robiący co tam sobie założyłeś + możliwość podpięcia tego do HA.

Po długich poszukiwaniach i zapoznaniu się z kilkoma różnymi wariantami podłączenia tego, ciekawymi układami np. Programowany przekaźnik czasowy PCS-533 z komunikacją bezprzewodową NFC , nie znalazłem niczego sensownego dlatego zdecydowałem, że ogarne to na Shelly 2.5 i oprogramowaniu ESPHome.

Na razie czysto teoretycznie:
Shelly 2.5 podłaczone do zasilania ~230V, do zacisku SW2 podłączonw wyjście czujnika ruchu PIR - oznaczane jako L’ (PIR zasilany również ~230V), żarówka podłączona do zacisku O1. Czujnik PIR działa jak przekaźnik z opóźnionym wyłączeniem czyli wykrycie ruchu włącza obwód wyjściowy L’, po ustaniu ruchu, po ustawionym czasie następuje wyłaczenie obwodu wyjściowego, takie działanie w ESPHome można zapisać jako:

# basic config
substitutions:
  devicename: shelly_25
  inputname: sw
  outputname: relay
 
[...]

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: GPIO5
    name: ${devicename} ${inputname}2
    device_class: motion
    on_press:
      then:
        - switch.turn_on: ${devicename}{outputname}1
    on_release:
      then:
        # When using a lambda call, you should return the delay value in milliseconds.
        - delay: !lambda return id(number_id).state *1000;
        - switch.turn_off: ${devicename}{outputname}1

switch:
  - platform: gpio
    id:  ${devicename}{outputname}1
    name: ${devicename} {outputname}1
    pin: GPIO4
    icon: "mdi:electric-switch"
    restore_mode: RESTORE_DEFAULT_OFF

number:
  - platform: template
    name: "Template number"
    id: number_id
    unit_of_measurement: "s"
    optimistic: true
    restore_value: true
    min_value: 5
    max_value: 60
    step: 1

Pomocnicza zmienna template numer określa po jakim dodatkowym czasie po wyłaczeniu czujnika PIR, światło ma zostać wyłączone.

“Automat schodowy” działa niezależnie od HA, wszystkim można sterować z poziomu ESPHome, np. ustawić wartość zmiennej:
image

ale dzięki integracji z HA mamy nieograniczone możliwości zabawy :grin:.

Do rozwiązania pozostaje zamontowanie Shelly 2.5 w rozdzielnicy na szynie DIN ale są już do tego obudowy druku 3D. Alternatywą jest Shelly Pro 2PM v.1 - takie Shelly 2.5 ale już w obudowie DIN, niestety trochę kosztuje.

Wykorzystane źródła: Shelly 2.5 | ESPHome-Devices

image

UWAGA: post będzie na bieżąco uaktualniany, pozostaje mi dopisać konfigurację do obsługi przycisków dzwonkowych.

2 polubienia

Trzymam kciuki , mam tylko wątpliwości co do shelly w rozdzielnicy , znam przypadki , gdzie zamontowanych kilka sztuk obok siebie bez dobrej wentylacji ugotwały w sobie elektrolity. To tak informacyjnie

1 polubienie

Dzięki za zwrócenie uwagi na ten fakt. Trochę to zastanawiające bo raczej w puszcze podtynkowej gorzej z wentylacją niż w rozdzielnicy. Choć faktycznie kilka modułów przytulonych do siebie na szynie DIN może nie oddawać poprawnie ciepła. W obwodzie sterowanym będzie max 6 ledów po 6W każdy więc Shelly nie będzie mocno obciążony.

Ciekawy ten schodowy, wykorzystałem fragment kodu do zdalnego zadawania czasu.
Chciałbym jeszcze dodać dodatkowy czas długi lub nieograniczony po długim przytrzymaniu przycisku lub po dwukliku.

Poniżej fragment kodu ESPHome obsługujący on_multi_click:

binary_sensor:  
  - platform: gpio
    name: przycisk4"
    id: input4
    on_multi_click:
      #double click
      - timing:
          - ON for 40ms to 350ms
          - OFF for 40ms to 350ms
          - ON for 40ms to 350ms
          - OFF for at least 330ms
        then:
          - logger.log: "przycisk4: multi - double click"

      #single click
      - timing:
          - ON for 50ms to 350ms
          - OFF for at least 330ms
        then:
          - logger.log: "przycisk4: multi - single click"

      #hold
      - timing:
          - ON for at least 1.2s
        then:
          - logger.log: "przycisk4: multi - hold"