Automatyczne włączenie oświetlenia

Zrobiłem sobie automatyzację która w założeniu ma włączać oświetlenie gdy włączony jest telewizor i słońce jest poniżej horyzontu. Tak wygląda:


Niestety działa tylko wtedy gdy uruchomię telewizor gdy słońce jest poniżej horyzontu. Jak włączę telewizor gdy słońce jest powyżej horyzontu i gdy w międzyczasie słońce przejdzie poniżej horyzontu niestety automatyzacja nie włącza mi oświetlenia.
Macie może jakiś sposób aby zadziałała tak jak w założeniu?

Nie jestem specem i moje rozwiązanie jest chyba zbyt zasobożerne, ale być może sposobem jest odznaczenie Output only on state change w nodzie początkowym. Artur na pewno będzie miał lepszy pomysł.

Tak mam ustawione:

Więc odznacz Output only on state change

Zmieniłem, jutro będę testował.

Masz jeden wyzwalacz msg, jest nim telewizor, potrzebujesz drugiego, jakim jest “zachód/wschód słońca” stan wyzwolenia nie ma znaczenia dopiero w dalszej części sterujesz procesem.
image
Wyzwalaczem będzie: Wschód słońca, zachód słońca, włączenie telewizora, wyłączenie telewizora.
image
image
image
a dalej do lampek

2 polubienia

Ja mam tak ustawione, sorki ze w takiej formie ale z telefonu nie chce inaczej

[{“id”:“ae026055.d623”,“type”:“tab”,“label”:“rgb tv”,“disabled”:false,“info”:""},{“id”:“609d1760.5204a8”,“type”:“server-state-changed”,“z”:“ae026055.d623”,“name”:“rgb tv”,“server”:“cfe0fd99.72422”,“version”:1,“exposeToHomeAssistant”:false,“haConfig”:[{“property”:“name”,“value”:""},{“property”:“icon”,“value”:""}],“entityidfilter”:“media_player.samsung_ue46f6500”,“entityidfiltertype”:“exact”,“outputinitially”:true,“state_type”:“str”,“haltifstate”:“on”,“halt_if_type”:“str”,“halt_if_compare”:“is”,“outputs”:2,“output_only_on_state_change”:true,“x”:250,“y”:140,“wires”:[[“b94a3ea.ad49bc”],[“c0377f2d.a345f”]]},{“id”:“c0377f2d.a345f”,“type”:“api-call-service”,“z”:“ae026055.d623”,“name”:“rgb tv”,“server”:“cfe0fd99.72422”,“version”:1,“debugenabled”:true,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_off”,“entityId”:“light.my_wlightbox_wlightbox_color”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:630,“y”:200,“wires”:[[]]},{“id”:“b94a3ea.ad49bc”,“type”:“time-range-switch”,“z”:“ae026055.d623”,“name”:"",“lat”:“50.64”,“lon”:“17.61”,“startTime”:“sunset”,“endTime”:“sunrise”,“startOffset”:"-120",“endOffset”:"+220",“x”:540,“y”:120,“wires”:[[“c838ca82.30ad48”],[]]},{“id”:“c838ca82.30ad48”,“type”:“http request”,“z”:“ae026055.d623”,“name”:"",“method”:“POST”,“ret”:“txt”,“paytoqs”:false,“url”:“http://192.168.0.192/s/5f7f7f",“tls”:"",“persist”:false,“proxy”:"",“authType”:"",“x”:810,“y”:100,“wires”:[[]]},{“id”:“f3c50281.a271a”,“type”:“inject”,“z”:“ae026055.d623”,“name”:"",“repeat”:"",“crontab”:"",“once”:false,“onceDelay”:0.1,“topic”:"",“payload”:"",“payloadType”:“date”,“x”:280,“y”:260,“wires”:[[“b94a3ea.ad49bc”]]},{“id”:“cfe0fd99.72422”,“type”:“server”,“z”:"",“name”:"Home Assistant”,“addon”:true}]

@rafkan tak jak napisał @Marcin_Domański masz proces który startuje tylko gdy TV zmieni stan z wyłączony na włączony. Więc jeżeli włączysz przed zachodem słońca to później proces już się nie uruchomi. Żeby to zrobić najprościej jak się da to tak jak doradził @Marcin_Domański dodaj jeszcze wyzwalacz bazujący na słońcu. Jednak tu mała uwaga musisz w tym uwzględnić stan TV aby światło włączało się tylko wtedy jak TV jest włączony.

1 polubienie

Tak jak pisał @artur masz to na grafice, którą zrobiłem.
Inicjalizacja tv lub słońce
sprawdzanie stanu tv jeśli włączony to sprawdzanie stanu słońca

i od wyników odpowiednią akcja

@artur, @Marcin_Domański przerobiłem swój proces według Waszych wskazówek. Dziś wieczorem będę testował.

@rafkan to daj znać jaki efekt będzie. Jak coś to będziemy myśleć dalej :slight_smile:

@Marcin_Domański Twój proces zadziałał tak jak chciałem. Dziękuję.

2 polubienia

cześć, nie chciałem zakładać nowego tematu, przenoszę sie z podstawowych scen z sonoffa na node red, czujniki ruchu, otwieranie bramy już ogarnąłem. Nie mogę sobie poradzić, że zwykłym zachodem/wschodem słońca, żeby włączał i wyłączał oświetlenie na zewnątrz, nigdzie nic nie mogę znaleźć, a jak już jest to nic nie rozumiem :confused:

Skorzystaj z przykładu który podał @Marcin_Domański w tym temacie, jeśli chcesz aby oświetlenie było włączane i wyłączane tylko na podstawie zachodu/wschodu słońca z przykładu Marcina usuń wyzwalacz TV start i nod Stan TV.

a zrobisz mi rzut jak masz skonfigurowany nod "CZY NOC?*

Proszę

coś takiego zrobiłem, czy to zadziała? I jeszcze jedno pytanie, bo chciałbym wiedzieć skąd to się bierze, w jaki sposób będzie wiedział, że jest wschód czy zachód?
image



Encja sun.sun przyjmuje dwa stany:

- below_horizon czyli poniżej horyzontu 
- above_horizon czyli powyżej horyzontu

W Twoim procesie przyjąłeś sprawdzenie czy słońce jest powyżej horyzontu i podłączyłeś włączenie światła gdy ten warunek jest prawdziwy. Czyli na chwilę obecną światło powinno Ci się włączyć.
Tutaj masz wszystko na temat integracji Sun.

Super o to chodziło.
A czy jeżeli zamiast “czy noc” wstawiłbym noda do sprawdzania stanu, to też zda egzamin?
image
image

To jest jeden z wariantów z którego można skorzystać. Tak zadziała.
Jeśli chcesz sprawdzić czy Ci dany proces zadziała skorzystaj z Narzędzi deweloperskich w których możesz ustawić stan encji nie czekając aż się “sama” zmieni.