Automatyczne włączenie oświetlenia

Właśnie tak zrobiłem, wszystko gra, dziękuję, chodziło mi właśnie o takie wysłumaczenie. Mam jeszcze pytanie, nie mogę nigdzie znaleźć noda który przykładowo o godzinie 1:00 będzie wydawał polecenie na “OFF” lampek na ogrodzie. Chodzi o to, aby po zachodzie zapalało się całe oświetlenie na zewnątrz, natomiast to na ogrodzie gasło o 1:00 a to od ulicy o wschodzie…

Np. możesz skorzystać z noda inject:

Wszystko działa, dziękuję.

pytanie kolejne, czy jest jakiś nod sprawdzający moją obecność w domu? Pod zachód też mam podpięty ambient w domu, acz nie chciałbym, aby się uruchamiał gdy nie ma mnie w domu…

Skorzystaj np. z noda “switch” , którym zbadaj czy encja person przyjmuje stan home lub not_home

niestety cały czas mam “home” po mimo tego, że mnie nie ma w domu…
image

Aplikację w telefonie masz zainstalowaną, dostęp zdalny skonfigurowany?

1 polubienie

ogarnięte, a ja głupi przez te miesiące zdalnie łączyłem się przez link w przeglądarce a w domu aplikacją, a przecież ten link się wkleja w ustawieniach aplikacji. Wszystko teraz gra, dzięki.

Witajcie,
wybaczcie za odkopanie ale nie chce zakładać nowego tematu. Posiadam Sharp 50bl2ea z android tv i chciałbym osiągnąć ten sam efekt jak przedstawiony tutaj. Problem polega tylko na tym, że w zależności co jest odtwarzane encja wyrzuca różne stany ale ani jedna z nich nie jest “on”. “Off” czyli wył. pojawia się tylko na chwilę po wyłączeniu tv, a potem zmienia się na “niedostępny”. Zgodnie z dokumentacją Android TV - Home Assistant wskazywane stany to 'standby' , 'playing' , 'paused' , 'idle' , or 'off'. Jak w takim razie to ogarnąć? Na samym początku próbowałem też ze switchem on/off tak jak to @artur pokazał w swoim artykule automatyzacja-ta pierwsza ale też kaplica.

Czyli wraz z włączeniem lub wyłączeniem TV chcesz włączyć lub wyłączyć oświetlenie?

Dokładnie tak. Jak tv jest włączony, a słońce poniżej horyzontu to załącza się lampka.

Sprawdź w “Narzędziach deweloperskich” jaki stan przyjmuje (jaka pojawia się nazwa) przy włączeniu TV. Z Twojego postu wynika, że gdy wyłączysz TV przyjmuje on stan “off”.
W nodzie switch (scren poniżej) w pierwszy warunek wpisz to co co odczytasz z narzędzi deweloperskich

Dzięki za odpowiedź. Po włączeniu tv i gdy jest on tylko w menu wyboru aplikacji stan to “idle”. To by w sumie załatwiało sprawę gdy słońce jest poniżej horyzontu i w tym momencie włączam tv. Jednak co w przypadku gdy coś już oglądam, np. netflixa (wtedy stan jest “playing”) i zacząłem oglądać jak słońce jest ponad horyzontem, a w między czasie zajdzie. Wtedy chciałbym żeby też automatycznie się załączyła lampka. Wszystkie stany gdy tv jest załączony umieścić w nodzie switch i podpiąć pod wyzwalacz lampki?

Sprawdzaj obecność stanu “off” i ustaw załączanie lampki zawsze gdy jest inny, plus oczywiście stan słońca.

Dzięki za odpowiedź. Niestety przy wyłączonym tv stan “off” potrafi zmienić się na “niedostępny”. Póki co spiąłem pozostałe stany tak, jak przedstawiłem we wcześniejszym poście i zaraz będę testował.

@harash dodaj w nodzie switch stan:

playing

i pojawi Ci się trzecie wyjście które podłącz do noda odpowiedzialnego za włączenie oświetlenia.

oraz

unavailable

którego wyjście podłącz do noda odpowiedzialnego za wyłączenie oświetlenia

Powracam z tematem. Obecne rozwiązanie teoretycznie działało ale pojawił się problem, który je wykluczył. Niestety przy zachodzie słońca lampka się załączała nawet gdy tv był wyłączony. Już nawet byłem w stanie “przymknąć oko” na to, że jak w pewnym momencie oglądając tv nie chciałem, by się świeciła i ręcznie ją wyłączałem to przy zapauzowaniu filmu encja zmieniała się z ‘playing’ na ‘paused’ i znów automatycznie ją odpalała. W związku z powyższym zacząłem sam coś kombinować. Do tego doszła opcja, by w ogóle całość miała miejsce godzinę po zachodzie słońca (to udało się ogarnąć nodem bigtimer). Ogólnie chciałem to zrobić jak poniżej ale niestety nie działa:

Switch node zbiera wszystkie encje włączonego tv, zamienia je na payload “on” i przesyła do funkcji stan slonca i tv.
Bigtimer godzine po zachodzie słońca wysyła msg “1”, switch sprawdza czy jest “1” czyli po zachodzie słońca z godzinnym offstem czy “2” czyli słońce ponad horyzontem, następnie funkcja dorzuca msg, że jest “zachod” i całość wraz ze stanem tv ląduje w następnej funkcji,


która w moim zamyśle miała sprawdzać czy stan tv to “on” i czy jest już “zachod” słońca i wtedy załączać lampkę.

Mam nadzieję, że da się zrozumieć ten przedstawiony przeze mnie bełkot.

Ale skomplikowałeś prosty proces. Tak na szybko, w Twoim procesie masz tylo jeden wyzwalacz tj. Tv a chcesz aby cały proces był zależny od tv i zachodu słońca.

Próbuję zrobić proste procesy jak w tym temacie, czyli wyłączyć wszystkie światła w pokoju telewizyjnym ale pobieranie informacji czy włączony jest TV chcę pobierać z gniazdka z miernikiem energii, gdy jest wartość powyżej 30W to światła mają się wyłączyć. Problem w tym, że np. events state ma cały czas zmienny status: conected, running, disconnected, connecting, wartość odczytaną z encji i tak cały czas.
Co może być przyczyną taki stan rzeczy? bez tego nie da się pracować na node red.