Automatyzacja działa ale nie za każdym razem

Witajcie. Piszę do was z zapytaniem, co może być przyczyną czasami niedziałającej automatyzacji.

Automatyzacja:
-gdy czujnik otwarcia drzwi jest otwarty
-włącz światło

Najprostsza automatyzacja, a nie zawsze działa. Na przykład raz zadział a trzy razy nie, a czasami działa raz za razem (no loteria) Nie jest to oddalone w czasie bo, dla testów otwieram drzwi- światło zapala się-zamykam drzwi-gaszę światło (włącznikiem ściennym) i od nowa otwieram drzwi no i np. Teraz światło się nie włącza, kolejny raz i się włączy. Gdzie jest błąd? Włącznik światła to Aqara WS-EUK01 bez “N” a czujnik otwarcia to Sonoff SNZB-04
HA jest na HP T630 z Conbee II Zigbee2MQTT

W zasadzie od nie dawna mam tez tak z czujnikiem ruchu. Czy to może być np. Od ustawień automatyzacji: Wyzwalacz - urządzenie-czujnik-wykrycie ruchu. Akcja - urządzenie-włącznik światła-włącz

np.

  1. Sama automatyzacja - której nie pokazałeś.
  2. Praca na granicy zasięgu urządzeń.

Zasięg urządzeń pokazuje 255 LQI

alias: Automatyczne światło
description: ""
trigger:
  - type: opened
    platform: device
    device_id: 58c47837eea9ab4774542d5fbce7d7f8
    entity_id: 50e47c4f05670970f65b1b8affa1d149
    domain: binary_sensor
condition: [ ]
action:
  - type: turn_on
    device_id: d4377fa6603e9a0cab1915fccb83b514
    entity_id: switch.wlacznik_swiatla_korytarz_left
    domain: switch
mode: restart

Ale taka wersja tez ma problemy

alias: Automatyczne światło
description: ""
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - binary_sensor.czujnik_dzrwi_2_z_tasma_contact
    to: "on"
condition: []
action:
  - type: turn_on
    device_id: d4377fa6603e9a0cab1915fccb83b514
    entity_id: switch.wlacznik_swiatla_korytarz_left
    domain: switch
mode: restart

Tym się nie sugeruj, u mnie czujka, której nie ma cały czas pokazuje OK.
Zobacz w historii czy te sensory prawidłowo raportują.
Później sprawdź czy za każdym razem automatyzacja jest wywoływana.
Ostatnim elementem jest switch, który może gubić wysyłane do niego telegramy.
Jeśli używałbym automatyzacji HA to trigger byłby from: > to:


Nie wiem czy o takie raportowanie chodziło.
Jeśli chodzi o automatyzacje, to teraz zrobiłem 10 razy i za kazdym razem załapala ale ma opoznienia z 2 sekundy. A co do tych telegramow to sie jakoś ustawia? Naprawia?

Tak… dodaj dwie encje: czujnik, wyłącznik i automatyzację, porównaj czy jest “równolegle”.
Stwierdzisz co się nie wykonuje.

Większość czujników ruchu po wykryciu ruchu, raportuje ten stan on przez pewien okres czasu, założmy, że przez 10 sekund, dopiero po tym czasie zmienia swoj stan na brak ruchu - off. Jeżeli "dla testów otwieram drzwi [czujnik wykrywa ruch, raportuje ten stan nadal przez 10s] - światło zapala się - zamykam drzwi [ale nadal czujnik ma stan, że wykrył ruch] - gaszę światło (włącznikiem ściennym) i od nowa otwieram drzwi" - jeżeli nie minęło 10s od poprzedniego wykrycia ruchu to automatyzacja nie zadziała bo czujnik nadal ma stan on z ostatniego wykrycia ruchu. Sprawdz jak długo Sonoff SNZB-04 raportuje stan on po wykryciu ruchu.

To mogłoby tłumaczyć w przypadku czujki ruchu PIR jednak Sonoff SNZB-04 to czujnik otwarcia. Z tego co wiem on raportuje natychmiast… no chyba że przyczyną są te lagi.

Racja, chyba muszę wypić kolejną :coffee:.

Takie coś mi wyszło.

Biorąc pod uwagę te dwie pierwsze encje to działa - jest wymuszenie, jest odpowiedź.
Uciąłeś jednak oś czasu więc trudno oszacować opóźnienia. Jeśli będą zbyt duże w stosunku do zmian sygnału wejściowego to efekt będzie podobny do tego, o którym pisał @macek. Przydałoby się trochę komentarza co to są za encje.
W tych lagach szukałbym przyczyny.
Musisz to bardziej potestować i znaleźć jakąś logikę,

Dla automatyzacji dostępne jest dobre debugowanie.

Standardowo zapisywanych jest 5 śladów, można to zmienić dodając do danej automatyzacji

trace:
    stored_traces: 1

https://www.home-assistant.io/docs/automation/troubleshooting/

Trochę potestowałem. I automatyzacja jako taka, uruchamia się za kazdym razem. Jedyne co jest irytujące to czas uruchomienia, od momentu otworzenia drzwi mija 3 sekundy zanim włączy sie światło. To już czujnik ruchu reaguje szybciej, bo od razu. I właśnie ten czas bym chcial poprawić. Nie wiem czy to jest taka specyfika tego czujnika otwarcia drzwi, i nie da sie z tym nic zrobić. Czy oco chodzi?

Raczej może chodzi o czas reakcji na włączenie wyłącznika.
Sprawdź jak u ciebie to działa. Uruchomienie z HA , uruchom też automatyzację.
Mam serwer zigbee na ZHA i działa spok

Moja konfiguracja

alias: "Oświetlenie Otwarcie drzwi włącz światło przedsionek "
description: ""
trigger:
  - type: opened
    platform: device
    device_id: ba9995297de31d164d142c58d83b4cf4
    entity_id: binary_sensor.drzwi_wejsciowe_opening
    domain: binary_sensor
condition:
  - condition: sun
    after: sunset
    before: sunrise
# jak świeci słońce to po co włączać światło 
  - condition: state
    entity_id: light.przedsionek_zha_light
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 20
    state: "off"
# ten warunek  został dodany gdy wychodzę z domu wyłączam światło wyłącznikiem ,ale otwarcie drzwi powodowało zapalenie światła,taki chichot automatyzacji 
action:
  - type: turn_on
    device_id: 3170849afc63bc1ba908e256e50a89c1
    entity_id: light.przedsionek_zha_light
    domain: light
mode: single

Mam taki sam problem i po poszukiwaniu przyczyny tego problemu okazał się , że problemem jest baza danych (home-assistant_v2.db).

HA nam na VM ( HA .procesor 5-7%, wykorzystanie dysku 60%, Pamięć 22%, Swap 0.2%)
Przez 2 lata HA działam bez ingerencji w Bazę danych od 2 miesięcy zaważyłem, że coś jest nie tak.

HA zacząć się dławić, oświetlenie uruchomiało po 1 do nawet 10 sekund po wyzwalaczu.
Wyświetlenie dziennika ok. 10 sekund zwłoki
Powiadomienia, automatyzacja, przełączniki, historia nawet karty otwierały się z opóźnieniem.

Mając przygotowany już dysk by konfigurować nowej instalacje HA , dając ostatnią szanse usunąłem całą bazę home-assistant_v2.db po restarcie HA okazało się że HA odżył.

Pobór energii spadł z ok 22W do ok 15W ( procesor bez zmian, pamięć i swap bez zmian).

Dziś problem znów się pojawił od rana te same objawy i też rozwiązałem przez usunięcie home-assistant_v2.db (ok.600 MB).
Mam już przygotowany serwer MariaDB ale na razie próbuje się dowiedzieć co psuje tą bazę danych.

Podstawilem swoje urządzenia i bez zmian.

@krskrab Ja mam HA od jednego miesiąca. Kilka włączników i czujek. To nic rozbudowanego, więc myślisz, ze juz by sie tak zadusil?

Gdy uruchomisz ręcznie automatyzację to też masz zwłokę?
Gdy otwierasz drzwi po jakim czasie się zmienia stan encji z zamknięte na otwarte?

Jak już pisałem 2 lata działał bezbłędnie czyli czas i wielkość bazy, przynajmniej w moim przypadku nie miała znaczenia.
Dodatkowo co zauważyłem to: Jak HA w pada w stan “zduszenia” to PC po otwarciu HA (przez chrome) stan procesora PC wzrasta ok 20 - 30% względem pracy “normalnej”

Może to nie problem z samą Bazą (MariaDB) ale z HA, od jakiegoś czasu (Aktualizacji) zwiększył się rozmiar DB o 20-25% bez jakiś znaczących zmian w konfiguracji. Czy może to Year of the Voice ?

1 polubienie

Hm… :thinking: U mnie instalacja generic ma bazę 686,52 MB (sqlite), a testowa rpi3-64 613.62 MB (sqlite), nie obserwuję (póki co) zachowania HA jak opisujesz. To raczej nie problem z rozmiarem.