Automatyzacja rolet zewnętrznych

Witam wszystkich. Jestem tu nowy, jak i nowy (świeżak) jestem odnośnie HA. HA postawiony, większość urządzeń już połączyłem lokalnie (póki co mam tylko TUYA, ale niebawem będę to rozszerzał). Mam natomiast inny problem.

Przełączniki rolet BSEED automatyzacja w HA. Zapewne ktoś z Was robił automatyzacje związane z tymi włącznikami. Chcę zrobić najprostszą, mianowicie kiedy roleta się zamyka, światło ma się włączyć (screen poniżej) niestety za cholerę nie chce się to włączyć ! Co robię źle? Może roletę źle zintegrowałem? (ale kurde, ona działa z poziomu HA).

Włącznik rolet mam ten → BSEED zasłony Wifi przełącznik bezprzewodowy Wifi inteligentny przełącznik biały czarny złoty kolory wsparcie dla Tuya asystent Google App dla domu|Switches| - AliExpress

Próbowałem już wielu rzeczy - nic nie pomaga:/

To pokaż jak to robisz bo screena brak, z kart tego nie wywróżę :wink:


A widzisz, zapomniałem załączyć screen, przepraszam :frowning:

Akurat tu już jest kolejna próba, gdzie już zacząłem wartości wpisywać, ale to też nie robi:/

No źle przecież state (stan) dla encji cover to open albo close:
patrz (i korzystaj) z Narzędzia deweloperskie, zakładka STANY:

Stan położenia rolety jest w atrybutach i wyciagasz go tak:
patrz (i korzystaj) z Narzędzia deweloperskie, zakładka SZABLONY:
{{ state_attr('cover.0xcc86ecfffec1f1f3','position') }}

Prosta automatyzacja (bez większego zastanowienia i analizy z mojej strony):

id: '1631708387589'
alias: Wlacz swiatlo jak polozenie rolety bedzie wieksze od 50
description: ''
trigger:
  - platform: template
    value_template: '{{ state_attr(''cover.0xcc86ecfffec1f1f3'',''position'') | int > 50 }}'
condition: []
action:
  - service: light.turn_on
    target:
      device_id: af5b9efc2d7b08d3bb3ca94d2e00e2bb
mode: single

Poćwicz, potestuj itd. bo jak widzisz są dwa atrybuty position i current_position.

Tak jak napisałem, jestem świeżakiem co do HA:) Dziękuję sprawdzę później i dam Ci znać:)

Pozycje rolet aż tak mi nie są potrzebne. Wystarczy po prostu automatyzacja, jak roleta się zamyka, światło ma się włączyć i odwrotnie, to wszystko :wink:

Tak czy inaczej, będę ćwiczył.

Serdecznie Ci dziękuję:)

Co to znaczy “zamyka sie”? - musisz sam zaprogramowac, moze byc sytuacja, ze ktos z domownikow tylko troche opusci rolete (z przełącznika rolet BSEED) a w calym domy wlacza sie swiatla :smile: - to tez jest sytuacja “roleta sie zamyka” a to raczej nie bedzie inteligetny dom.

ok, teraz kumam :smiley:
Widzisz, ja to prosty człowiek jestem, schematowo nie myslę:D

Trzeba sie troche przestawic, jeszcze nie jedno Cie zaskoczy ale zabawa jest przednia :grin:.

Nawet nie wiesz jak mnie wczoraj rajcowało jak zigbee z apki Smart Home przerzuciłem na HA:D Proste rzeczy a cieszą:D haha:D

2 polubienia

@macek Nic to chyba nie pomoże:(

patrz na screeny

Nie kodowałem nic, tylko prostą automatyzacjęrobiłem. Ten kod co podałeś, nie mogę wkleić w automatyzację w kod yaml:/


Bo to się wkleja np.
sekcjami, np. w Wyzwalaczu klikacz trzy kropki po prawej stronie, wybierasz Edycja w YAML i wklejasz co to jest w kodzie w sekcji trigger czyli:

platform: template
value_template: '{{ state_attr(''cover.0xcc86ecfffec1f1f3'',''position'') | int > 50 }}'

albo w całości - klikasz w trzy kropki po prawej stronie automatyzacji, wybierasz Edycja w YAML i wklejasz:

Zrobiłem wg Twojego przykładu (tylko bez tego czasu bo nie wiem co tym chciałeś osiągnąć) i działa:

Czas mi sam wyskakuje w automatyzacji.

Wg tego co zrobiłem, jak rolete opuszczam nic sie ze światłem nie dzieje:/ Jeszcze ten kod będę sprawdzał :wink:

Ale automatyzacja sie uruchamia poprawnie czyli trigger jest poprawny, nie dziala Ci tylko swiatlo, pokaz co masz w action.

Proszę

Jezeli to swiatlo czy napewno to jest domena switch czy może domena light

Światło włącza się za pomocą włącznika. Nie mam smart żarówek :wink:

Nie wiem skąd masz ten kod :slight_smile:

service: switch.turn_on
data: {}
target:
  entity_id: switch.drukarka_relay

Nie znam się na kodowaniu - dopiero wszystkiego się uczę, a więc to co mogę to stwarzać automatyzacje, a kody z nich przekazuję tutaj :wink:

To tak powinna wyglądać usługa zapalająca twoje światło

service: switch.turn_on
data: {}
target:
  entity_id: switch.salon_lampka

Masz to samo na zrzucie ekranu @macek

Dziękuję:)))

Wrzucam screen z kodem jak i z edytora wizualnego, teraz powinno być ok?:slight_smile:
Pytam, bo mogę sprawdzic dopiero za jakieś 2 godziny:/