Automatyzacja w HA - brak możliwości powrotu do dashboarda?

Moi Drodzy,
Zdefiniowałem tutaj (http://home-assistant:8123/config/automation/dashboard) kilka automatyzacji, które hulały bezbłędnie. Kilka dni temu przeniosłem je do pliku automations.yaml i umieściłem w foderze /config a plik ten dołączyłem (include) do configurations.yaml.
Teraz chcę wrócić do umieszczenia automatyzacji w ich dedykowanym dashboardzie, ale pomimo poprawnej definicji nowej automatyzacji, nie zapisuje się ona i dashboard pozostaje pusty. Nie pomaga nawet usunięcie includa z pliku configurations.yaml. i restart HA.

image

Podpowiedzcie proszę, jak przywrócić możliwość zapisu automatyzacji w dashboardzie?

Sprawdź konfiguracje

Jeżeli w automatyzacjach są jakieś błędy to w skrajnych wypadkach zakładka automatyzacji może być pusta.

Przejdź do Konfiguracja → Kontrola Serwera i przeładuj automatyzacje.

1 polubienie

@Krzysztonek coś namieszałeś bo wszystko co jest dostępne (domyślnie) w tym dashboardzie http://homeassistant.local:8123/config/automation/dashboard jest zapisane w pliku config/automations.yaml a ten plik jest domyślnie w pliku konfiguracji HA config/configuration.yaml:

# -- start default config 
group: !include groups.yaml
automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml
# -- stop default config 

dlatego nie rozumiem po co “ruszałeś” defaultową konfigurację HA w zakresie automatyzacji.

1 polubienie

Dzięki Wam, @macek i @artpc wszystko wróciło do normy, za co bardzo Wam dziękuję! :slight_smile: :beers:
Mój błąd rozumowania polegał na tym, że założyłem, że automations.yaml można bezkarnie “excludować” z pliku konfiguracyjnego i jednocześnie tworzyć nowe automatyzacje w dashboardzie.

Można ale wtedy trzeba użyć
packages: !include_dir_named packages/
automation_split.yaml

automation split: !include_dir_list …/automations

Screenshot - 29.10.2021 , 11_06_26

Screenshot - 29.10.2021 , 11_06_46

Screenshot - 29.10.2021 , 11_14_23

Ale wtedy automatyzacje nie są edytowalne w dashboard tylko jako osobne pliki edytowane
Visual Studio Code lub File editor HA

1 polubienie

@Krzysztonek możesz skorzystać z Package w Home Assistant i wtedy w każdym pliku yaml możesz mieć automatyzacje. Cała konfiguracja w HA jest u mnie na tym oparta, jeden plik yaml odpowiada za wszystko co jest związane z pralką (sensors, utility_meter, automation, itd).
Tak jak pisze @artpc automatyzacje są wyświetlane ale nie są edytowalne w dashboard.

1 polubienie

Dziękuję @macek :slight_smile:

Ja niestety chyba pozostanę przy tradycyjnej konfiguracji, ponieważ mam ponad 100 urządzeń do ogarniania, więc musiałbym kontrolować ponad 100 “yamli”. Oszalałbym chociażby przy nadawaniu nazw tym plikom… mam 25 sensorów okien, 20 sensorów rolet, [czasem po kilka okien w jednym pomieszczeniu], 15 termostatów grzejnikowych [czasem po kilka w jednym pokoju], kilka klim, 16 paneli słonecznych [każdy z nich mogę kontrolować jako odrębne urządzenie], do tego mnóstwo gniazd el. czujek ruchu… i całą masę urządzeń wykonawczych, które stopniowo podłączam do HA. Trochę tego za dużo na tworzenie odrębnych plików per każde urządzenie… :wink:

Najważniesze, że automatyzacje dumnie powóciły do dashborda i są w pełni edytowalne.
Te proste, bezwarunkowe robię w dashboardzie, te bardziej wymyślne i skomplikowane robię w Node-RED.

Zastanawiam się tylko, co może się stać, gdybym omyłkowo spowodował jakiś konflikt automatyzacji dashboardowej z Node-RED’ową… Pewnie żadna z nich nie zadziała lub zadziała niepoprawnie i tyle…

Oczywiscie tak nie należy robić, wtedy np. plik yaml per grupa urządzeń - wszystko co dotyczy rolet może być w jednym pliku. Są różne sposoby podzielenia tego, artpc podzielił to w inny sposob.

Wykona się zawsze zgodnie z regułami co nie zawsze może dać oczekiwany efekt.