Banalna sprawa podczas dodawania encji w esphome

Witam
Jestem całkiem nowy w sprawach ESPHome. Mam jedno dość banalne pytanie. Dlaczego po dodaniu encji w ESPHome, nie mam slidera, tylko włącz/wyłącz.

esp8266:
  board: nodemcuv2

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:
  encryption:
    key: "fHHfNNLuc6nYnNDPrexmbrGScvfG2R8JH7B21AfgAeg="

ota:
  password: "004ebe6701e6c968a9eaa8dcb56221e5"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Akwarium Fallback Hotspot"
    password: "ASyqRbapYQ61"


output:
  - platform: esp8266_pwm
    pin: GPIO01
    frequency: 9765 Hz
    id: pwm_output_1
    inverted: true
  - platform: esp8266_pwm
    pin: GPIO02
    frequency: 9765 Hz
    id: pwm_output_2
    inverted: true
  - platform: esp8266_pwm
    pin: GPIO03
    frequency: 9765 Hz
    id: pwm_output_3
    inverted: true


light:
  - platform: monochromatic
    output: pwm_output_1
    name: "Akwarium zimne"
  - platform: monochromatic
    output: pwm_output_2
    name: "Akwarium ciepłe"
  - platform: monochromatic
    output: pwm_output_3
    name: "Gablota"

Powinieneś mieć i przełącznik i slider.
Może wybrałeś jakąś nieodpowiednią kartę do wizualizacji.

Możesz pokazać te encje w Narzędzia deweloperskie → Stany ?

Jeśli eksperymentowałeś i miałeś najpierw tam binary_light (zanim zrobiłeś monochromatic), to usuń urządzenie z integracji i dodaj je ponownie.

Szukałem wszędzie. Nawet jest napisane w instrukcji, że jeśli nie ma suwaków, to trzeba odłączyć urządzenie, podłączyć i zaczytać na nowo konfigurację. Nie pomogło.

U mnie działa, na bezczelnego dokompilowałem sobie ten twój kod (z malutką modyfikacją na wolne GPIO) do istniejącego urządzenia (wprawdzie tylko 2 wyjścia, bo nie mam tam luzu na GPIO no i nie wiem ile można mieć wyjść sterowanych w ten sposób programowo)

jak klikniesz w encję light to masz to

na moje oko masz dobre encje

tylko zauważ, że nie eksponują jasności gdy są wyłączone

a jak sobie zorganizujesz wyświetlanie na Dashboardzie, to już zupełnie inna kwestia, moim zdaniem te encje muszą działać.
Standardowo jeśli przytrzymasz encję na dashboardzie to pokażą się jej zaawansowane opcje w popupie, ale dedykowanych kart jest od groma i trochę…

Tak jest u mnie, ale nie mam suwaka do regulacji jasności. W instrukcjach jakie znalazłem po dodaniu wyjścia PWM, jest możliwa regulacja jasności, coś jak na załączonym obrazku.
pwm1

Dokładniej o taką kartę mi chodzi:
Speed Fan — ESPHome

Ale chcesz eksponować światło jako wentylator? przecież to totalnie pod górę…
Poszukaj sobie jakiejkolwiek karty z suwakiem, a w ogóle jak w urządzeniu klikniesz w encję (nie w przełącznik!), to wyświetla się standardowy suwak światła, taki jak pokazałem na drugim obrazku? (podobne włąsności encji do takich jak pokazałeś były chyba kilka lat temu, teraz są znacznie bardziej “wypasione”)

Dedykowanych niestandardowych kart jest od groma i trochę, podobna do tego co chcesz uzyskać

a jeśli użyjesz standardowej karty światło to będzie wyglądać tak (dla każdej encji oddzielna karta, ale przeciez karty można zestackować)
standard-karta-swiatlo-2024-05-16_18-35

ESPHome nie ma nic do tego jak sobie będziesz wizualizował encję w HA.

Ale jak chcesz mieć zimne/ciepłe (co powoduje zupełnie inne zachowanie encji światła - eksponuje ona wtedy 2 slidery, a nie jeden jasności jak zwykłe ściemnialne) to do tego jest platforma color_temperature

lub cwww

Moze jeszcze zerknij na ten temat > CW/WW and Colour Temperature slider support in custom Light Output - #18 by jangeador - ESPHome - Home Assistant Community

No dobrze. Sądziłem, że ESPHome ma wpływ jak są widoczne karty. Skoro nie ma to i tak nie wiem jak zrobić coś takiego co zamieściłeś powyżej na screenie. Do wyboru mam tylko karty z wyłącznikiem.

@Andrzej_Sadowski a może taka standardowa karta HA, kod poniżej:

type: tile
entity: light.0x00178801067a55cf
features:
  - type: light-brightness

O to właśnie mi chodziło. Dziwi mnie, że HA sam z siebie tego nie tworzy.

Jeśli chcesz poziomy pasek jasności i mniejszą kartę, to możesz zastosować tile card.

type: tile
entity: light.0x00178801067a55cf
features:
  - type: light-brightness

Generalnie autogenerowanie dashboardu czy samych kart jest w HA ciągle słabe. Widziałem gdzieś wypowiedzi twórców, że chcą nad tym pracować, więc może w najbliższych miesiącach/latach się to poprawi.

Jak to nie tworzy? - jest dostępna w edytorze GUI tylko trzeba wybrać przy dodawaniu


a wracając do tematu dowolnej standardowej karty, w której widzisz tylko przełącznik - jeśli encja jest światłem ściemnialnym, to po przytrzymaniu encji (w niektórych kartach wystarcza kliknięcie, byle nie w przełącznik, można w ikonę lub nazwę encji) wyskoczy popup prezentujący standardowy slider pionowy (lub bardziej zaawansowane wymysły gdy to światło kolorowe) to jest zachowanie domyślne.

Jakkolwiek każdy chyba to powie - automatycznie generowany Dashobard jest w zasadzie bezużyteczny.
Tam opisywałem jak sobie zrobić główny tworzony ręcznie, a generowany jako dodatkowy.

A tego wcześniej nie znalazłem. Dzięki. :grinning:

Kolejność typów kart jest prezentowana alfabetycznie (w starych wersjach HA też tak było, ale tylko po angielsku), przy czym jeśli doinstalujesz karty niestandardowe, to będą one prezentowane na końcu w dziale Własne karty.

Sporo można uzyskać samą edycją standardowych kart - tu się kłania dokumentacja (wtedy można z nich “wycisnąć ostatnie soki”).

A wiele znakomitych rozszerzeń interfejsu jest w nieoficjalnym “sklepie” HACS, tylko trzeba go sobie doinstalować no i używać rozważnie (wiele niestandardowych rozwiązań jest źródłem problemów przy aktualizacjach, więc trzeba takie rzeczy używać świadomie).