Bluetooth w HA, dongle BT, obsługa BLE, bramka ESP32

Witam, jak dodać obsługę dongla bluetooth w HA. Po podłączeniu dodałem już urządzenie usb w promox . Zrestartowałem HA i co dalej jako nowy potrzebuję jakiegoś tutorialu :slight_smile:

Udało Ci się dodać tego dongla.Jak dodaleś ?Masz może połączone z nim jakieś termometry xiaomi mija2 przez integrację z hacs

Grunt to precyzja - masz na myśli LYWSD03MMC?
Jaką integrację z HACS?
(jest ich tam z tysiąc, a zwykły link do repo zawsze rozwiewa wątpliwości)

Opis jak udostępnić urządzenie USB (od wielu lat nie widziałem innego rozwiązania dla dongla nawet jeśli jest na płycie głównej on-board, a nawet jeśli jest częścią karty WiFi) dla VM masz np. tam (tak akurat znalazłem w zamkniętym issue, ale pewnie takich opisów są setki)

Umiesz podać nam VID i PID twojej katy BT?
Czy to jest BT w wersji przynajmniej 4.0? (może po prostu podaj model - kilka dongli BT testowałem, może twój jest na tych samych flakach, a może nie, ale nie wiedząc jaki to sprzęt trudno zgadnąć czy jest w ogóle obsługiwany)

Integracji takiej używałem na RPi3b +
GitHub - custom-components/ble_monitor: BLE monitor passively monitors BLE sensors (Xiaomi, Qingping, ATC, BlueMaestro, Brifit, Govee, Kegtron, Moat, iNode, Yeelight, RuuviTag, SensorPush, Teltonika and Thermoplus).
Teraz HA jest na innym sprzęcie na proxmox.Zrobilem kopię całości z RPi i przeniosłem do HA na proxmox wszystko działa oprócz czujników temp. od xiaomi.Tak to te czujniki jakie podałeś
Dongiel Bluetooth to Gembird BTDMini5 Bluetooth v.4.0
Trzeba jakieś sterowniki?

Oczywiście, tylko, że w HAOS ich nie doinstalujesz - muszą być już “na pokładzie”.
W przypadku wirtualizacji musisz jeszcze udostępnić sprzęt z hosta do VM - stąd wnoszę, że umiesz sprawdzić VID i PID
to są te liczby szesnastkowe widoczne po lewej na obrazku poniżej (np. 0a12:0001 - tu VID to 0a12 a PID to 0001)

Nazwa handlowa mi nie pomogła - wiadomo tylko że chipset Cambridge Silicon Radio ale nie wiadomo jaki
https://gembird.nl/Repository/7856/BTD-MINI4_manual---bfe33863-b166-4a5a-8db7-50fee1b13a54.pdf

edit: ten powyżej to nie ten model - tu nawet nie wspomnieli o chipsecie
https://gembird.nl/Repository/9013/BTD-MINI5_manual---2f4fb7c0-94f6-4072-955f-9a2527f63981.pdf

Dodałem urządzenie usb,pojawił się.Ale nie mogę nic w integracji dodać nie wyszukuje termometrow.



https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/0a12
więc to jest CSR, a jego sterowniki raczej zawiera HAOS (chyba nawet akurat tego sprawdzałem tylko z innym obrandowaniem)

Po prostu wciśnij “Zatwierdź” i daj mu pracować.
Nie pamiętam jak to wygląda w wypadku fabrycznego firmware w LYWSD03MMC, ale prawdopodobnie nie wszedłeś w tryb ręcznego dodawania urządzeń w tej integracji.

PS z jakiej paki na sprzęcie x86 masz Raspberry Pi Power Supply Checker?

PPS Proxmox tylko by odpalić jedną VM?

to zostało po przeniesieniu kopi z rpi ,encja nie działa bede porzadkował jak uporam sie z termometrami xiaomi.Dodałem jeden termometr. w integracji juz z godzine temu i nic nie widzi zadnego nowego sprzetu i encji

.

Nie jestem w stanie pomóc - jeśli realnie zmierzasz używać tylko jednej VM to zalecam instalację bare-metal, wtedy jest znacznie mniej problemów z podpinanym sprzętem, jakkolwiek nie mam 100% pewności, że twój dongiel BT jest obsługiwany (być może obrazy systemu OVA mają inny zestaw sterowników od obrazów generic-x64).

Raczej HA widzi dongla BT bo w intedracji wykrywa jego mac adres,gdy wyjme z usb i uruchomie jeszcze raz HA w polu mac mam same zera.

Raczej widzi, więc moim zdaniem są do niego sterowniki, powinien działać.

Nie wiem jaka jest sytuacja (nie mam praktyki z proxmoxem - może coś istotnego przegapiłem) i dlaczego tak się dzieje, ale możliwe, że powinieneś użyć przedłużacza USB by odsunąć dongla od komputera.

Nie lepiej odpalić na jednej małej płytce z ESP32, pierwsze lepsze oprogramowanie typu ESPHome, Tasmota czy OMG i mieć w parę minut bramkę BLE?
Z OpenMQTTGateway - gotowy plik wgrywasz do ESP32-DEV po USB z przeglądarki internetowej, parę wpisów konfiguracji MQTT z WebGUI i masz automatycznie encje termometrów w HA.


To zależy od lokalnej sytuacji - ja bym odpowiedział “nie lepiej” - bo w promieniu tych 10 metrów od dongla da się uzyskać działanie, bezproblemowo i bez angażowania ESP32 (co nie znaczy, że nie korzystam z tego rozwiązania, ba czekam na aktualizację ESPHome by umożliwiało pracę w charakterze całkowicie przezroczystej bramki - na razie jest to możliwe tylko po spatchowaniu ESPHome - w przytoczonej powyżej integracji “Passive BLE monitor” jest już obsługa tego nowego trybu).

Ba - niedawno robiłem migrację encji między kartą BLE będąca składnikiem karty m.2 a zewnętrznym donglem USB (robię sobie miejsce na corala).

@rakon by się upewnić, że dongle jest poprawnie widziany z poziomu HA możesz wydać w terminalu komendę
dmesg | grep "Blue"
w odpowiedzi powinny się pojawić fragmenty logów jądra dotyczące Bluetooth, przykładowo w mojej instalacji:

~ $ dmesg | grep "Blu"                                                                                                                                    
[    0.196144] Bluetooth: Core ver 2.22                                                                                                                   
[    0.196166] Bluetooth: HCI device and connection manager initialized                                                                                   
[    0.196173] Bluetooth: HCI socket layer initialized                                                                                                    
[    0.196178] Bluetooth: L2CAP socket layer initialized                                                                                                  
[    0.196187] Bluetooth: SCO socket layer initialized                                                                                                    
[    1.248481] usb 1-3: Product: Bluetooth Radio                                                                                                          
[    1.896942] Bluetooth: hci0: RTL: examining hci_ver=0a hci_rev=000b lmp_ver=0a lmp_subver=8761                                                         
[    1.897924] Bluetooth: hci0: RTL: rom_version status=0 version=1                                                                                       
[    1.897936] Bluetooth: hci0: RTL: loading rtl_bt/rtl8761b_fw.bin                                                                                       
[    1.899112] Bluetooth: hci0: RTL: loading rtl_bt/rtl8761b_config.bin                                                                                   
[    1.899820] Bluetooth: hci0: RTL: cfg_sz 25, total sz 21389                                                                                            
[    1.904959] Bluetooth: hci1: read Intel version: 370810225019140f00                                                                                    
[    1.906061] Bluetooth: hci1: Intel Bluetooth firmware file: intel/ibt-hw-37.8.10-fw-22.50.19.14.f.bseq                                                 
[    2.013943] Bluetooth: hci0: RTL: fw version 0x0d99646b                                                                                                
[    2.244951] Bluetooth: hci1: Intel BT fw patch 0x42 completed & activated    

oprócz tego możesz odpalić bluetoothctl i sprawdzić działanie adaptera (ale jeśli nie wiesz co robić, nie rób, help jest dostępny z palca).

zrezygnowałem z tewgo modułu bluetooth ,niby w systemie jest ale nic nie wykrywa nie będę walczył,zalezy mi jednak na podłaczeniu tych termometrów.
Mam esp32wroom moze uda mi sie steorzyc bramkę,

1 polubienie

A to goły moguł ESP32 czy jest na jakiejś płytce DEV? Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z flashowaniem ESP, to myślę, że OMG będzie najłatwiejsze (subiektywna ocena). Dla OMG i Tasmota wymagane MQTT jako dodatek w HA. ESPHome może zintegrować się po API bez udziału MQTT.
Masz wybór, poczytaj dokumentację projektów i coś wybierz.

Jest to esp32 devki tv1 tak jest opisane.Wgrałem esp32dev-ble ustawilem wifi i serwer mqtt i nie znajduje sprzetu w inegracjach, z siecią wifi się połączyło widze przyznany adres na routerze.Po mqtt mam podpiete gniazdko z tasmota i działa .Zrzut ekranu 2021-12-16 133004
Jak wyczyscic ta płytke,na esp8266 wgrywa sie pilk blank,a tu?
chce jeszcze raz wgrac i skonfigurowac.

Czyli wybrałeś projekt OMG?
Jeśli tak, to musisz dokładnie sprawdzić ustawienie mqtt pod kątem nie tylko serwera ale i tematu.
Dla podglądu komunikacji MQTT najlepiej odpalić sobie program MQTT Explorer.
Czy pojawiło się wśród urządzeń z integracją MQTT nowe? Te od OMG, coś takiego:

W nim włączasz Auto discovery i po odczekaniu chwili spróbuj znaleźć kolejne nowe urządzenie na liście tych dodawanych przez MQTT w HA. Odpowiednie dla twojego modelu czujnika.

Przykład z automatycznie dodanym czujnikiem Mi-Flora:

Nie musisz aż tak czyścić, jest do tego przycisk w IU:

niestety nie mam nowych yrzadzeń.

Zapoznaj się z dokumentacją OMG:

https://docs.openmqttgateway.com/upload/portal.html#wifi-and-mqtt-configuration

https://docs.openmqttgateway.com/integrate/home_assistant.html#integrate-home-assistant

Ja osobiście używam AI-Speaker, więc konfiguracja brokera MQTT trochę się różni od standardowego w HA. Lepiej niż autorzy projektu, ja tego nie opiszę.

Hmm, po ostatnich zmianach w ESPHome moja subiektywna ocena jest taka, że się chyba nie da łatwiej (kreator uwzględniający wszelkie metody), jakkolwiek nie twierdzę, że dla każdego naklepanie YAMLa będzie najprostsze (w tym wypadku faktycznie łatwiej użyć prekompilowanego “wsadu”).

To też zależy czy ktoś chce używać MQTT (bo jak wiadomo ESPHome tego nie wymaga).