Brak aktualizacji danych z ADS

Witam,

próbuję ogarnąć komunikację TwinCAT’a w trybie symulatora (na razie) z home assistantem jako VM na VMware Player

udało mi się ogarnąć nawiązanie komunikacji między nimi i dodanie kilku sensorów i jednego binary_sensor.

wartości jakie wyświetla mi HA są to wartości zaczytane podczas restartu.

Jeżeli później z poziomu TwinCAT’a nadpiszę jakąś wartość to HA w ogóle nie widzi tej aktualizacji do czasu aż go znów zresetuję.

Co mogę robić źle lub czego mi brakuje w konfiguracji (to czysta instalacja HA), czy jakiś pooling o odpytywanie wartości z ADS trzeba jeszcze dodać?

Podobno nie ma głupich pytań…
Co to jest ADS?

http://automatyka.kia.prz.edu.pl/attachments/article/13/Instrukcja-TwinCAT.pdf

ADS - Home Assistant protokół komunikacyjny PLC Beckhoff

próbowałem dodać scan_interval: 10000 jak i 1 ale bez zmian



Symulator na pewno w trybie online bo symulowałem zmianę wartości
np sensor := sensor + 1 i HA też tego nie czytał

1 polubienie

Sporo mniej niż 0.1‰ instalacji HA używa tej integracji (ads), więc sugeruję zajrzeć na oficjalne forum…

W takiej sytuacji odpowiedzi zacząłbym szukać najpierw na githubie

murcin używa tego rozwiązania - sterownika Beckhoff (SmartMyHome - taki mój przykład - inspiracja dla innych Dashboard), powinien pomóc.

1 polubienie

@nysander
Oczywiście ! służę pomocą :slight_smile: mam od początku prawie od początku ADS i potwierdzam że działa BEZ PROBLEMU :):slight_smile:
moja konfiguracja to PLC Beckhoffa i po ADS łączę się z HA który jest na VirtualBox

jeżeli masz samą konfigurację poprawną (a wygląda OK) i połączenie nawiązane gdzie widać zmienne to powinno być OK.
ważną rzeczą są restarty samego PLC - ponieważ samo HA nawiązuje połączenia ale gdy je utraci np przez restart PLC lub przeładowanie projektu z aktywacją wtedy HA zrywa połączenie i już go nie naziązuje ponownie… dopiero po ponownym uruchomieniu.
kolejną ważną rzeczą jest dobrze zrobiony ROUTING na samym PLC - chodzi o to abo PLC nie blokowało komunikacji przy innych urządzeniach się łączą.

2 polubienia

Podeślę później screeny z routingu ale może być coś w tym że przeładowanie projektu w TC psuje połączenie z HA. Muszę to zweryfikować u siebie.

Musiałem na windows gdzie mam twincata wyłączyć całkiem firewalla bo inaczej w ogóle się nie łączyły.

Z góry dzięki za chęć pomocy