Bramka Zigbee pytanie

Czy jest opcja jedną bramką Zigbee obsłużyć urządzenia smart od Xiaomi i Tuya??
Czy muszę mieć dwie bramki??

Wystarczy uniwersalna bramka - koordynator która/y obsłuży urządzenia różnych producentów.
Poczytaj poniższy wątek:

@Lomax1983
Zależy o jakiej bramce mówisz, bo jeśli o tzw. sprzętowej, to musisz się liczyć z problemami (czytaj: “wcale nie musimy obsługiwać urządzeń konkurencji, więc tego nie robimy”).

Jeśli masz na myśli jakieś rozwiązanie open-source takie jak Zigbee2MQTT czy ZHA (bazujące na zigpy) to wtedy bramkę stanowi całość HA + odpowiednia integracja Zigbee (+ewentualnie addon) + koordynator (zazwyczaj w postaci dongla USB, ale nie tylko) i takie rozwiązania nie są limitowane zachciewajkami producenta, a jedynie współpracą twórców softu i użytkowników.

A to wszystko wynika z faktu, że Zigbee jest takim trochę pseudo-standardem i nie definiuje wszystkiego na sztywno i ostatecznie, dając producentom możliwość tworzenia rozwiązań niekompatybilnych z innymi.

Taką bramkę mam:
https://allegro.pl/oferta/centralka-bramka-zigbee-wifi-tuya-smart-life-9054486387

No to tylko dedykowane urządzenia, nie obsłuży wszystkiego.

To ogranicz się do sprzętu Tuya, a nie będziesz miał problemów z kompatybilnością, generalnie jak na razie bramka Tuya nie jest dobrze obsługiwana w HA.

Możesz ewentualnie przerobić ją na uniwersalny koordynator (podobno to zadanie dla hardkorów o ile nie zmieniono konstrukcji).